قانون استرداد مجرمان بین ایران و عراق ابلاغ شد

به روز شده:  14:00 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391

شهرهای مذهبی عراق یکی از مهمترین مقاصد زائران شیعه ایران است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، قانون استرداد مجرمان میان ایران و عراق را ابلاغ کرده است.

بر اساس این قانون اتباع دو کشور، در صورتی که در دادگاه های کشور میزبان محکوم به زندان شوند، می‌توانند دوران محکومیت خود را در کشور خودشان سپری کنند.

ایران و عراق پس از استقرار حکومت جدید در این کشور موافقتنامه استرداد مجرمان امضا کردند و آن را به تصویب مجالس خود رساندند اما شورای نگهبان که باید مصوبات مجلس ایران را به تایید نهایی برساند، آن را با تاخیر تایید کرد.

قانون استرداد مجرمان میان ایران و عراق شامل حال مجرمان سیاسی و نظامی نخواهد شد.

بر اساس این قانون، قوه قضائیه ایران و وزارت دادگستری عراق از طریق مجاری دیپلماتیک (وزارت خارجه دو کشور) نسبت به استرداد شهروندان مجرم خود اقدام خواهند کرد.

قرار است اجرای قانون استرداد مجرمان میان ایران و عراق سی روز پس از ارسال یادداشت رسمی از سوی ایران به عراق و برعکس آغاز شود و به مدت پنج سال معتبر باشد.

در صورتی که دو طرف شش ماه پیش از انقضای دوره پنج ساله تمایلی به تغییر بندهای آن یا خروج از معاهده نداشته باشند، این قانون خود به خود برای پنج سال بعد از آن تمدید خواهد شد.

"شهرهای مذهبی عراق یکی از مقاصد اصلی زائران شیعه ایران است و به دلیل کثرت سفر به این کشور و بی اطلاعی گروهی از مسافران از قوانین حاکم بر عراق، هر ساله تعدادی از مسافران ایرانی به اتهام نقض قوانین این کشور دادگاهی می شوند"

شهرهای مذهبی عراق یکی از مقاصد اصلی زائران شیعه ایران است و به دلیل کثرت سفر به این کشور و بی اطلاعی گروهی از مسافران از قوانین حاکم بر عراق، هر ساله تعدادی از مسافران ایرانی به اتهام نقض قوانین این کشور دادگاهی می‌شوند.

مرتضی بختیاری وزیر دادگستری ایران اوایل سال جاری خورشیدی با سفر به عراق گفته بود که ۱۰۰ ایرانی زندانی در این کشور که به دلیل ورود غیر مجاز دستگیر شده بودند، آزاد شدند.

با این همه وزیر دادگستری ایران گفته بود که شماری دیگری از ایرانیان هم در زندان های عراق محبوس هستند که دلیل آن جرائم مربوط به مواد مخدر است.

وزارت امور خارجه این کشور سال گذشته خورشیدی اعلام کرده بود که موفق شده ۷۰۰ نفر از ایرانیان زندانی در خارج از این کشور را به ایران بازگرداند.

بر اساس گزارش منابع رسمی در ایران، عمده زندانیان ایرانی که تاکنون با استفاده از این قرارداد به ایران بازگردانده شده اند، محکومان دادگاه های خارج از کشور در ارتباط با مواد مخدر بوده‌اند.

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران سال گذشته با اعلام خبر استرداد ۷۰۰ زندانی به ایران، از شهروندان ایرانی خواسته بود برای جلوگیری از چنین مسائلی، قوانین بین‌المللی و مقررات محل اقامت خود را در خارج از کشور رعایت کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.