احمدی‌نژاد صبح چهارشنبه برای سخنرانی به مجلس می‌رود

به روز شده:  19:56 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391
محمود احمدی‌نژاد در مجلس

آقای احمدی‌نژاد گفته بود می‌خواهد چند تصمیم‌گیری بزرگ را از تریبون مجلس اعلام کند

هیئت رییسه مجلس ایران پس از چند روز اختلاف نظر نمایندگان و دولت، با سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه موافقت کرد.

هیئت رییسه مجلس در نامه‌ای به معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفته است، آقای احمدی‌نژاد یک ساعت و نیم فرصت دارد تا روز چهارشنبه در آغاز جلسه علنی مجلس سخنرانی کند.

یکی از موارد اختلاف مجلس و دولت این بود که رئیس‌جمهوری ایران بعد از پایان سخنانش در صحن علنی مجلس بماند تا صحبت‌های نمایندگان را هم بشنود. پیشتر به نقل از لطف‌الله فروزنده معاون پارلمانی رئیس جمهور گفته شده بود که آقای احمدی‌نژاد قصد ندارد بعد از سخنرانی خود در مجلس بماند.

در نامه دوشنبه ۲۵ دی ماه، هیئت رییسه مجلس به صراحت گفته است که نمایندگان "توقع دارند" آقای احمدی‌نژاد پس از سخنرانی در صحن علنی بماند و به حرف‌های نمایندگان گوش دهد. باوجود این، عبدالرضا مصری سخنگوی هیئت رئیسه مجلس به خبرگزاری مهر گفته است "در نهایت، اختیار با رئیس‌جمهوری است که به سخن نمایندگان گوش دهد یا اینکه مجلس را ترک کند".

هیئت رییسه مجلس همچنین از معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری خواسته موضوع سخنرانی محمود احمدی‌نژاد زودتر به مجلس اعلام شود.

احمدی‌نژاد چه خواهد گفت؟

"در آستانه حضور رئیس جمهوری در مجلس برای این که فضا ملتهب نشود، برنامه پایش چند ساعت مانده به پخش روی آنتن نرفت"

مدیر شبکه یک تلویزیون ایران

مجلس که حدود دو ماه پیش طرح سئوال از رئیس‌جمهوری را به خواست آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران مسکوت گذاشته بود، این‌بار به درخواست رئیس جمهور و طبق اصل ۷۰ قانون اساسی باید به سخنان محمود احمدی‌نژاد گوش دهد.

آقای احمدی‌نژاد دو ماه پیش گفته بود، از طرح سئوال نمایندگان استقبال می‌کند و ناگفته‌هایش را می‌گوید. اظهاراتی که باعث نگرانی و انتقاد بعضی از نمایندگان شد.

امروز شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد ایران به خبرنگاران گفته که محور سخنان رئیس‌جمهوری ایران اقتصادی و هدفمندی یارانه‌ها است. موضوعی که به نظر می‌رسد باز هم منتقدان دولت را در مجلس نگران کرده باشد.

مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفته است "این‌که رئیس‌جمهوری تصور کند با حضور در مجلس بعد مدت‌ها می‌تواند اجازه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را بگیرد، غیرممکن است" و "مجلس اجازه افزایش یارانه نقدی را نمی‌دهد". اما علی مطهری نماینده دیگر مجلس گفته است، "اگر سخنان رئیس‌جمهوری در مجلس منطقی باشد، نمایندگان می‌پذیرند و امکان تصویب و صدور مجوز اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها وجود دارد".

هنوز جزئیات دقیقی سخنان رئیس‌جمهوری ایران اعلام نشده است؛ اما حدس و گمان‌ها درباره آنچه آقای احمدی‌نژاد خواهد گفت بر فضای رسانه‌ای ایران تاثیر گذاشته است.

یک‌شنبه شب گذشته، چند ساعت پیش از پخش برنامه اقتصادی "پایش" مدیران شبکه یک تلویزیون ایران اعلام کردند که این برنامه روی آنتن نمی‌رود. در این برنامه قرار بود درباره مرحله دوم حذف یارانه‌ها نظرسنجی و مناظره زنده انجام شود.

مهدی فرجی مدیر شبکه یک تلویزیون حکومتی ایران به خبرگزاری مهر گفته است "می‎خواستیم فضا ملتهب نشود" و در آستانه حضور رئیس‌جمهوری در مجلس به "برخی مناظره‌ها و مشاجره‌ها دامن زده نشود".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.