مصطفی تاج‌زاده:‌ نترسید و از انتخابات آزاد دفاع کنید

به روز شده:  15:43 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391
مصطفی تاج‌زاده در دادگاه پس از انتخابات

مصطفی تاج‌زاده از چهره‌هایی است که زندان مانع تحرک سیاسی او نشده است

مصطفی تاج‌زاده، عضو زندانی شورای مرکزی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با انتقاد از سخنان رهبر ایران و حامیان او گفته است که نباید از "هیاهوی اخیر" ترسید و باید همه جانبه از "انتخابات آزاد" دفاع کرد.

او گفته است که اگر بیرون زندان بود، بزرگ‌ترین کمپین را برای دفاع از انتخابات آزاد برپا می‌کرد.

آیت الله علی خامنه‌ای سه شنبه گذشته به کسانی که به گفته او مکرر بر لزوم برگزاری "انتخابات آزاد" تأکید می کنند هشدار داده بود که با این کار به دشمنان جمهوری اسلامی کمک نکنند. پس از سخنرانی آقای خامنه‌ای، نهادها، رسانه‌ها و چهره‌های حکومتی پی در پی علیه طرح لزوم برگزاری "انتخابات آزاد" موضع‌گیری کرده آن را "رمز فتنه جدید" خواندند.

آقای تاج‌زاده اولین فعال سیاسی داخل ایران است که آشکارا از اظهارات اخیر رهبر ایران انتقاد می‌کند.

او که به نوشتن نامه‌های صریح و تند از داخل زندان معروف است، در تازه‌ترین پیامش که یکشنبه ۲۴ دی ماه در سایت «کلمه» منتشر شده، آینده سیاسی ایران را با عربستان سعودی مقایسه کرده و نوشته است با "کودتای انتخاباتی ۱۳۸۸ ایران شبیه عربستان می‌شود که مفتی آن فتوا می‌دهد، تظاهرات مسالمت آمیز مردم فتنه است و اطاعت از حکومت و حاکم هم اطاعت از خداست و انتخابات آزاد هم در کشور بی معنی است".

آقای تاج‌زاده که یک روز پس از انتخابات خرداد ماه ۱۳۸۸ بازداشت شد، گفته است که تنها راه "نجات" ایران انتخابات آزاد است و فعالان سیاسی باید به‌گونه‌ای عمل کنند که در ایران "یا انتخابات آزاد برگزار شود یا انتخابات رسوا".

به گفته معاون سابق وزارت کشور در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، "اقتدارگرایان از انتخابات آزاد می‌ترسند" و دلیل آن "نارضایتی گسترده مردم، گرانی، اختلاف‌های گسترده، فساد در سه قوه و افشاگری آنها علیه همدیگر است".

هم‌صدا با رهبر

" در ایران لاف آزاد بودن انتخابات با گاف برگزاری انتخابات یک اسبه افشاء می‌شود"

مصطفی تاج‌زاده

پس از سخنرانی اخیر رهبر ایران که تأکید کرد "در ایران انتخابات همیشه آزاده بوده است"، شخصیت‌های سیاسی حامی حکومت و نمایندگان مجلس به طور گسترده از سخنان آیت الله علی خامنه‌ای حمایت کردند.

امروز، دوشنبه ۲۵ دی ماه، علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفت: «افرادی که بحث انتخابات آزاد را مطرح کرده‌اند باید استغفار کنند».

۲۱۹ نماینده مجلس هم روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای که در صحن علنی خوانده شد، از تأکید بعضی چهره‌ها و گروه‌های سیاسی بر لزوم برگزاری انتخابات آزاد انتقاد کرده و آن را "رمز فتنه جدید" خواندند.

احمد جنتی امام جمعه موقت تهران هم گفته بود "شکست خورده‌های سیاسی این روزها صحبت از انتخابات آزاد می‌کنند و یکی از آنها که از همه گردن کلفت‌تر است مدتها قبل این موضوع را مطرح کرد و بقیه هم پشت سر او این خط را دنبال کردند".

در هفته های اخیر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری سابق، و محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری کنونی، در اظهار نظرهایی جداگانه خواستار برگزاری انتخابات آزاد شدند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است خرداد ۱۳۹۲ برگزار شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.