دیوان عدالت اداری حکم ریاست مرتضوی بر تامین اجتماعی را دوباره لغو کرد

به روز شده:  19:14 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391
سعید مرتضوی

سعید مرتضوی در زمان انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ دادستان تهران بود

دیوان عدالت اداری در ایران حکم مدیریت سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی را مغایر قانون تشخیص داده و حکم به لغو آن داده است.

در عین حال حسین مظفر معاون نظارت مجلس شورای اسلامی هم غیرقانونی بودن ادامه مسئولیت سعید مرتضوی در مدیریت تأمین اجتماعی را به طور رسمی به عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر کار، تعاون، رفاه اجتماعی اعلام کرد و این اقدام را" تخلف آشکار و در حکم تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی و عمومی" خواند.

به گفته علی اکبر بختیاری از مقام های دیوان عدالت اداری، "رئیس مجلس هم این مصوبه را مغایر قانون اعلام کرده بود که پس از مهلت قانونی در این خصوص ترتیب اثر داده نشد."

در جلسه روز دوشنبه بیست و پنجم دی (چهاردهم ژانویه) هم "این مصوبه مغایر قانون تشخیص داده شد و حکم وزیر برای مدیرعاملی سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی لغو شد."

در اوایل سال جاری و پس از آنکه وزیرکار و تعاون، سعید مرتضوی را به ریاست صندوق تامین اجتماعی منصوب کرد، احمد توکلی نماینده مجلس در اعتراض یه این انتصاب، به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و حتی بحث استیضاح وزیر کار مطرح شد.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری به این شکایت رسیدگی کرد و رای به ابطال حکم ریاست سعید مرتضوی داد.

حمایت پی در پی دولت ایران از سعید مرتضوی

صندوق تامین اجتماعی، مرداد ماه امسال، با مصوبه هیات وزیران به سازمان تامین اجتماعی تغییر نام داد و به این ترتیب دولت مدعی شد با تغییر ماهیت تامین اجتماعی از صندوق به سازمان، حکم دیوان عدالت اداری در مورد لغو ریاست سعید مرتضوی به اجرا در آمده است، چرا که دیگر نهادی تحت نام صندوق تامین اجتماعی وجود ندارد.

سپس وزیر کار با پیشنهاد هیات امنای تامین اجتماعی، سعید مرتضوی را این بار به عنوان مدیرعامل این "سازمان" انتخاب کرد.

سعید مرتضوی با عنوان مدیر عامل "سازمان" به فعالیت خود ادامه داد و اختلاف دولت با مجلس و دیوان عدالت اداری در این باره ادامه پیدا کرد.

دیوان عدالت اداری تاکید می کرد ادامه کار سعید مرتضوی در تامین اجتماعی غیرقانونی است.

با این حال دولت معتقد بود حکم برکناری سعید مرتضوی از ریاست صندوق را اجرا کرده و بعد از آن، هیات امنای تامین اجتماعی رای به ریاست او داده است.

سعید مرتضوی در زمان انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ دادستان تهران بود، اما بعد از اعتراضات انتخاباتی و حادثه کهریزک که به مرگ چند نفر از بازداشت شدگان منجر شد، از این سمت برکنار شد و به دولت رفت.

سعید مرتضوی بعد از آن ابتدا به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بعد به ریاست صندوق تامین اجتماعی منصوب شد.

نام آقای مرتضوی در موضوع مرگ زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی - کانادایی هم مطرح است. مقام های ایرانی می گویند خانم کاظمی که در زندان اوین تهران بازداشت بود، به دلیل "وارد شدن ضربه از یک جسم سخت به سرش" درگذشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.