بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۲۶ دی

به روز شده:  04:09 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391
سخنان هاشمی رفسنجانی در صدر اخبار روزنامه جمهوری اسلامی

سخنان هاشمی رفسنجانی در صدر اخبار روزنامه جمهوری اسلامی

روزنامه های صبح امروز مهم ترین عنوان های خود را به کشمکش دولت و مجلس بر سر حضور رییس دولت در جلسه فردای مجلس اختصاص داده و در مقالاتی به مخالفت و موافقت با نرمش مجلس در آن پرداخته اند. سخن تازه هاشمی رفسنجانی درباره انتخابات آینده که "باید در چارچوب قانون اساسی باشد" عنوان مهم دیگر برخی روزنامه هاست که در عین حال برکناری سعید مرتضوی از ریاست سازمان تامین اجتماعی را هم با اهمیت دیده اند.

رییس جمهور در مجلس فردا

بهمن کشاورز در مقاله ای در کلیک شرق با بررسی مواد قانون اساسی به این نتیجه رسیده که رییس‌جمهور حق شرکت در جلسات علنی دارد و می‌تواند با اعمال حق خود در جلسه علنی مجلس شرکت و از مجلس تقاضا کند اظهاراتش شنیده شود. مجلس مکلف به قبول است و طبعا تعیین مدت صحبت رییس‌جمهوری با توجه به دستور روز، برعهده هیات‌رییسه است. زیرا در این خصوص در قانون اساسی یا آیین‌نامه داخلی ضابطه معینی پیش‌بینی نشده است.

به نظر این حقوقدان اگر ریییس جمهور قصد شرکت در جلسه علنی مجلس و سخن گفتن و ترک مجلس را داشته باشد بدون اینکه در انتظار شنیدن سخنان نمایندگان بماند این حق برای ایشان وجود دارد. بدیهی است نمایندگان محترم نیز می‌توانند پس از رفتن ایشان هرچه می‌خواهند درخصوص مطالبشان بیان کنند.

سعید لیلاز در مقاله ای در کلیک اعتماد با یادآوری این که اصولگرایان امروز همان سخنانی را علیه دولت احمدی نژاد بیان می کنند که هشت سال قبل توسط وی و دیگر کارشناسان گفته شده بود پرسیده آن وقت بعد از گذشت هشت سال الان که تحریم‌ها وسیع تر شده است تازه آقایان به راه های دور زدن فکر می‌کنند. اینکه چرا اصولگرایان به نتایجی رسیده‌اند که هشت سال قبل ما رسیده بودیم به نظر من چیزی نیست جز به خطر افتادن همان منافعی که هشت سال پیش به خاطر آن ترجیح دادند سکوت کنند و چیزی نگویند.

به نظر این نویسنده اقتصادی در واقع آنها منافع و مصالح‌شان در آن روز این‌طور اقتضا می‌کرد که با وجود اینکه می‌دانستند چه خبر است و از اطلاعات زیادی هم برخوردار بودند سکوت کنند. اما الان وضع به جایی رسیده که خود آقای توکلی هم می‌داند نه مجلس و نه هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند جلوی آقای احمدی‌نژاد را بگیرد. به باور من در شرایط فعلی جلوی احمدی‌نژاد ایستادن اگر نگوییم غیرممکن است، دست‌کم باید بگویم بسیار دشوار خواهد بود. الان هم که نظام ظاهرا بنا ندارد جلوی احمدی‌نژاد را بگیرد چرا که می‌داند این کار هزینه بسیار سنگینی خواهد داشت.

در پایان مقاله اعتماد آمده اقداماتی از قبیل استخدام هزار و ۵۰۰ نفر نیرو در تهران همچنین چند هزار نفر در استان‌ها سویه‌یی کاملا سیاسی است. از طرف دیگر او تصمیم گرفته فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرایی کند و از این طریق به دلیل افزایش دریافتی خانوارها او می‌خواهد ۳۰ میلیون پشتیبان را به سمت دولت هدایت کند. این در حالی است که بدنه اجتماعی متعلق به اصلاح‌طلبان است و دقیقا به دلیل غیاب کاندیداهای اصلاح‌طلب در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده، آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد برای اینکه بتواند بخشی از بدنه اجتماعی را به سمت کاندیدای خود متمایل کند دست به این اقدامات می زند.

پیمان مقدم در ستون طنز کلیک اعتماد نوشته تشریف‌فرمایی رییس‌جمهور محترم به مجلس برای پاره‌یی مباحث همچنان مثل قیمت ارز در آن واحد بالا و پایین و متحول می‌شود. اینکه رییس‌جمهور کی برود؟ چطور برود؟ چقدر بماند؟ چقدر بگوید و چقدر بشنود؟ عموجان ما معتقد هستند که: «همین نشانه پویایی حرکت جوهری دولت است. دولت نمی‌خواهد خودش را در قید و بندها گرفتار کند. البته اگر شما قلم به مزدهای خبیث اجازه دهید این داستان به خیر و خوشی به پایان رسد.»

نمی‌دانم اینکه رییس‌جمهور می‌خواهند بروند مجلس یک ساعت صحبت کنند و بروند وحرف‌های نمایندگان را نشنوند را ما چطور می‌توانیم دچار بحران و تنش کنیم.

"کلیدواژه را گردن‌کلفت‌هایتان مطرح می‌کنند و بعد شما در بوق می‌کنید و روی مجلسی‌ها تاثیر می‌گذارید. اصلا مگر نماینده‌های مجلس این چند وقت کم حرف زده‌اند که باز هم دغدغه صحبت دارند. به قدر کفایت افاضه فرموده‌اند و رییس‌جمهور محترم هم، همه را شنفته".

طنزنویس اعتماد در پایان افزوده: خب در اینکه شنیده‌اند شکی نیست اما اینکه ترتیب اثر می‌دهند محل اختلاف است چرا که اکثر نمایندگان محترم معتقدند ایشان مصر به اجرای فاز دوم هدفمندی هستند.

نظام پزشکی و بازیگری سیاسی

شیده لالمی در گزارشی در کلیک بهار خبر داده که یک ماه و اندی مانده به برگزاری ششمین انتخابات صنفی پزشکان، منابع آگاه از رد صلاحیت گسترده کاندیداهای نزدیک به اصلاح‌طلبان خبر می‌دهند. انجمن اسلامی پزشکان هم در بیانیه‌ای از وضعیت موجود سازمان نظام مهندسی انتقاد کرده و فضای حال حاضر نظام پزشکی را به شدت «آلوده به سیاسی‌کاری» و «معامله‌گری‌های قدرت» توصیف کرده است.

یک سایت خبری نزدیک به جناح راست گزارش داده است، به جز تقی نوربخش، صلاحیت دو کاندیدای دیگر اصلاح‌طلبان در این انتخابات یعنی مصطفی معین و ظفرقندی رد شده است. هاشم زهی، رییس هیات نظارت بر انتخابات نظام پزشکی پیش از این گفته بود، در این دوره از انتخابات صلاحیت افراد با توجه به عملکرد سیاسی آن‌ها بررسی خواهد شد. او مشخصا به حوادث پس از انتخابات ۸۸ اشاره کرده و گفته بود، کسانی که نشان داده‌اند برخلاف سیاست‌های نظام‌ جمهوری‌اسلامی حرکت می‌کنند، تایید صلاحیت نخواهند شد.

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

بهار نوشته سال گذشته ۲۰۰ نفر از پزشکان در نامه‌ای خطاب به بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه از وقایع جاری در این کشور و کشته شدن مردم انتقاد کردند. پزشکان امضا‌کننده این نامه با توجه به تحصیل بشار اسد در رشته پزشکی به سوگند او «برای نجات جان انسان‌ها» اشاره کرده‌ و خواستار پایان خونریزی‌ها در سوریه شده بودند. پای این نامه امضای افرادی چون مصطفی معین، ایرج فاضل، قربان بهزادیان‌نژاد، محمدرضا خاتمی، علی تاجرنیا، علی شکوری‌راد و فاطمه رمضان‌زاده دیده می‌شد.

در همین زمان حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کلیک کیهان در یادداشت روز این روزنامه نسبت به انتخاب اصلاح طلبان در انتخابات نظام پزشکی هشدار داده و بدون ذکر نامه اینان به بشار اسد از آنان به عنوان "عوامل وطن فروش فتنه آمریکایی- اسرائیلی که کارنامه سیاه و ثبت شده ای از خیانت به مردم وطن خویش دارند" یاد کرده و بدون ارائه دلیل پرسیده "آیا کسانی که برای مقابله با نظام اسلامی با منافقین و بهایی ها و سلطنت طلب ها و کومه له و گروه عبدالمالک ریگی ائتلاف می کنند، بیشتر آمادگی خیانت دارند یا فلان گروه پزشکان طاغوتی حاکم بر نظام پزشکی در سال ۱۳۶۵".

نماینده ولی فقیه در کیهان در پایان یادداشت خود نوشته قرار است در انتخابات نظام پزشکی ابتدا دو تن از این چند نفر که می دانند صلاحیتشان رد خواهد شد، اعلام نامزدی کنند و بعد از رد صلاحیت با مظلوم نمایی! روی نفر سوم سرمایه گذاری کنند! قرار است نفر سوم به ظاهر از فتنه اعلام برائت کند.

رفراندوم برای هدفمندی یارانه ها و تورم هشتاد در صدی در راه

میثم هاشم‌خانی در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد ضمن اشاره به طرح رفراندوم برای هدفمندی یارانه که دو هفته قبل مطرح کرده بود نوشته طرح این پیشنهاد، اگرچه در نگاه نخست شاید اجرایی شدن آن کمی دور از ذهن به نظر می‌رسید، اما تاکید ویژه‌ای بود بر اهمیت جلوگیری از هدر رفتن بخش عظیمی از انرژی گروه‌های سیاسی کشور، در کشمکش بر سر تعیین قیمت بنزین، آب، برق، گازوئیل و امثالهم. اغراق‌آمیز نیست اگر ادعا کنیم که در یک سال اخیر، مجموعا معادل سه ماه از انرژی مدیران اقتصادی ارشد کشور، نمایندگان مجلس و بدنه کارشناسی سازمان‌های مختلف اقتصادی کشور، درگیر مناقشات سیاسی و جدل‌های کارشناسی مربوط به جزئیات اجرایی فاز دوم طرح هدفمندی شده است؛ اتفاق ناخوشایندی که بخش بزرگی از مدیران اجرایی ارشد کشور را از اختصاص وقت و انرژی برای ارزیابی وضعیت نامناسب حاکم بر جنبه‌های مختلف اقتصاد کلان کشور بازداشته است.

نویسنده اقتصاددان این مقاله با تاکید بر این که در آستانه حضور محمود احمدی‌نژاد در مجلس، چانه‌زنی گروه‌های سیاسی مختلف در مورد فاز دوم طرح هدفمندی به اوج خود رسیده، جای دارد از خود بپرسیم که در چند کشور دنیا، قیمت بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره و نظایر آن به طور منظم در فرآیند چانه‌زنی سنگین دولت و مجلس تنظیم می‌شود؟ تا چه مدت می‌شود جدال‌های دنباله‌دار گروه‌های مختلف سیاسی بر سر تعیین قیمت بنزین و گازوئیل را مدیریت کرد؟ آیا این جدال‌های سیاسی سنگین در ایران برای تعیین مکرر قیمت بنزین، برق و گاز، موجب تفاخر ما در میان سایر ملت‌ها خواهد بود؟

تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

در پایان سرمقاله دنیای اقتصاد آمده ریشه اصلی اختلاف‌های دنباله‌دار ماه‌های اخیر دولت و مجلس بر سر زمان اجرای فاز دوم طرح هدفمندی، در اصل به خشت کجی مربوط می‌شود که از ابتدای اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها گذاشته شد؛ یعنی: «تعیین قیمت‌های داخلی انواع انرژی، به صورتی کاملا مستقل از قیمت‌های جهانی.»

هما کبیری در کلیک تهران امروز از گزارش سازمان حمایت از مصرف کنندگان خبر داده که در آن اعلام شده به‌ازای هر ۱۰ درصد افزایش در قیمت بنزین، نرخ تورم ۲ درصد افزایش می‌یابد که با این حساب بنزین ۲۰۰۰ تومانی در فاز دوم هدفمندی، تورم ۸۰ درصدی به‌دنبال دارد. این در حالی است که زمزمه‌های افزایش قیمت بنزین با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، نگرانی‌هایی را برای اهالی بهارستان ایجاد کرده است.

به نوشته تهران امروز نمایندگان مجلس می‌گویند قیمت نیمه یارانه‌ای بنزین معمولی در حال حاضر لیتری ۴۰۰تومان و قیمت آزاد آن لیتری ۷۰۰تومان است که بر اساس محاسبات سرانگشتی با توجه به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، در صورت آزادسازی، قیمت هر لیتر بنزین معمولی به حدود ۲۰۵۰ تومان افزایش خواهد یافت که در شرایط فعلی اقتصادی، به صلاح کشور نیست.

تهران امروز نوشته: این گروه از نمایندگان مجلس معتقدند دولت تلاش می‌کند تا با افزایش قیمت بنزین منابع قابل توجهی را برای خود فراهم کند تا بتواند یارانه پرداختی به مردم را ۵ برابر نماید. اما در مقابل عده‌ای نیز معتقدند که باید این اتفاق بیفتد تا ارزش این فرآورده استراتژیک حفظ شود و قیمت آن همانند کشورهای همسایه یا کشورهای اروپایی آزاد شود.

برکناری سعید مرتضوی

پیمان حاج محمود عطار در مقاله ای در روزنامه کلیک قانون با تاکید بر این که: برابر قانون دیوان عدالت اداری تصمیمات سازمان‌های دولتی که برخلاف قوانین مدونه باشد قابل ابطال در شعب دیوان عدالت اداری است نوشته در انتصاب سعید مرتضوی به سمت مدیریت عامل صندوق تامین اجتماعی با توجه به اینکه سابقا این صندوق دارای عنوان سازمانی سازمان تامین اجتماعی بود و عالی‌ترین مقام آن سازمان به عنوان رئیس از سوی وزیر رفاه و تعاون عزل و نصب می‌شود و کسی که به‌عنوان ریاست سازمان تامین اجتماعی باید عهده دار این پست سازمانی می‌شد باید لزوما دارای تخصص و شرایط علمی و مدیریتی این پست را می‌داشت که مرتضوی فاقد شرایط احراز پست ریاست سازمان تامین اجتماعی بود.

این کارشناس اظهار عقیده کرده که: حکم استخدامی سعید مرتضوی در دولت به عنوان قاضی دادگستری بوده است و رابطه استخدامی وی در این پست سازمانی تعیین شده از سوی مرجع ذی‌صلاح قضایی ( دادسرای دادگاه عالی انتظامی قضات) از این سمت معلق شده است و باوجود اینکه رابطه استخدامی ایشان معلق شده، برابر قانون استخدام کشوری نمی‌توانسته پست دولتی و سازمانی داشته باشد مع‌الوصف قوه مجریه توجهی به تعلیق ایشان از سمت دولتی نکرده و پست جدید به وی در قالب ریاست یا مدیرعاملی سازمان تامین اجتماعی داده است که این پست برابر قانون استخدامی کشور نیز خلاف قانون است.

بررسی استرس

کارتون علی درخشی، شرق

کارتون علی درخشی، شرق

پوریا عالمی در ستون طنز روزنامه کلیک شرق به بررسی ده شغل کم استرس جهان پرداخته و آن ها را با وضعیت همانندانشان در ایران برابر نهاده است:

اول از همه استاد دانشگاهی با حقوق ۶۲‌ هزار و ۵۰ دلار در خارج که در داخل: استاد دانشگاه اگر تا الان بازنشستانده نشده باشد، حتما بازخریدانه شده است، وگرنه استعفانده شده و الان با استرس در خانه نشسته و دارد ماستش را می‌خورد. حقوق بازنشستگی‌اش هم یحتمل قطع شده.

دوم نمونه دوزندگی و خیاطی است با ۲۵‌هزار و ۸۵۰ دلار درآمد در خارج. در داخل: دوزندگان و خیاطان اگر تا الان به خاطر ورود کالاهای چینی ورشکست نشده باشند، حتما تغییر شغل داده‌اند و با استرس پشت موتور نشسته‌اند و در پیک موتوری کار می‌کنند. درآمدشان هم بعد از حذف پورسانت صاحب پیک، روزی ۲۰، ۳۰‌ هزار تومان است.

به نوشته طنز شرق: تکنسین مدارک پزشکی با حقوق ۳۲‌ هزار و ۳۵۰ دلار کم استرس است در خارج و در داخل: به کسی که مدرک دکترای تقلبی در فتوشاپ درست می‌کند و می‌فروشد تکنسین دکترا و مدارک پزشکی می‌گویند. با توجه به بازاری که دکترای فتوشاپی در سال‌های اخیر داشته، این قشر وضع‌شان توپ است و استرس ندارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.