گروهی از نمایندگان سابق مجلس ایران خواستار مذاکره مستقیم ایران و آمریکا شدند

به روز شده:  11:46 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391

گروهی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی در ایران خواستار مذاکره مستقیم ایران و آمریکا شده اند.

روز سه شنبه، ٢٦ دی (١٥ ژانویه)، متن نامه سرگشاده چند تن از نمایندگان ادوار مجلس ایران خطاب به رهبران جمهوری اسلامی، ایالات متحده آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انتشار یافت که در آن، توصیه شده است برای حل و فصل بحران مساله هسته ای، بین آمریکا و ایران مذاکرات مستقیم برگزار شود.

این نامه با امضای حسن یوسفی اشکوری، نورالدین پیرموذن، فاطمه حقیقت جو، احمد سلامتیان، اسماعیل گرامی مقدم، علی مزروعی و علی اکبر موسوی خوئینی، نمایندگان دوره های پیشین مجلس ایران خطاب به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاستگزاری امنیتی انتشار یافته است.

نویسندگان نامه شرایط را برای مذاکرات مستقیم دو کشور مساعد دانسته اند.

نویسندگان این نامه خطاب به مخاطبان خود گفته اند: "پس از انتخاب اخیر ریاست جمهوری آمریکا، افکار عمومی جهانی خواستار صلح و امنیت بین المللی است و بسیاری از سیاستمداران مخالف جنگ، احساس مسئولیت و واقع بینی بیشتر از جانب شما را در جهت تنش زدایی از پرونده هسته ای ایران انتظار دارند."

این گروه از نمایندگان ادوار مجلس ایران در نامه خود اظهار داشته اند که "در این مقطع، گفتگوهای دوجانبه و شفاف بین دولت های ایران و آمریکا در خصوص مساله هسته ای ایران را مفید و موثر دانسته و از آن دفاع می کنیم" و افزوده اند که به اعتقاد آنان، مذاکرات مستقیم و بی‌واسطه تا رده مقامات ارشد دو کشور می تواند "با ایجاد تضمین های بیشتر در مسیر حل صلح آمیز پرونده هسته ای ایران، زمینه‌های موثر برای گفتگوهای جدی بین دو کشور در مورد سایر مسایل فی‌مابین را نیز فراهم آورد."

در بخش دیگری از این نامه، آمده است که اگرچه مساله هسته‌ای ایران "تحت تاثیر مسایل متعدد منطقه ای و بین المللی از جمله رابطه تخاصمی بیش از سه دهه گذشته بین ایران و آمریکا" پیچیدگی های خاص خود را دارد، اما "با توجه به وجود رغبت میان مردم ایران و آمریکا" می توان این مساله را به شرط وجود اراده سیاسی سران دو کشور حل و فصل کرد.

امضاکنندگان نامه با اظهار این نظر که "ابتدایی ترین اصول هر مذاکره این است که شرایط برد-برد برای مذاکره به رسمیت شناخته شود" نکاتی را برای موفقیت چنین مذاکراتی مطرح کرده اند.

به گفته آنان، لازم است طبق مقررات پذیرفته شده بین‌المللی"حق ایران برای حق غنی سازی اورانیوم جهت مصارف صلح آمیز پذیرفته شود و در عمل، جمهوری اسلامی بتواند به غنی سازی اورانیوم تا خلوص پنج درصد ادامه دهد. در صورت توافق بر سر توقف غنی سازی ٢٠ درصدی و قرار گرفتن ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در اختیار و تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران باید تضمین های لازم در مورد تامین بلند مدت سوخت نیروگاه های پژوهشی برای مصارف علمی و پزشکی را دریافت کند.

مذاکرات هسته ای مسکو

مذاکرات "غیرمستقیم" ایران و آمریکا در چارچوب گفتگوهای گروه ١+٥ تا کنون نتیجه نداشته است

شرط دیگری که در این نامه مطرح شده، این است که ایران جهت اعتمادسازی، به پروتکل الحاقی به پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای بپیوندد و "نظارت و مداقه منصفانه، فنی و حقوقی" آژانس بین المللی انرژی اتمی بر فعالیت های هسته‌ای خود را بپذیرد.

در مقابل، گروه ١+٥ باید همزمان با توقف غنی سازی اورانیوم ٢٠ درصدی در ایران، برنامه زمانبندی شده ای را برای لغو تحریم‌های اقتصادی وضع شده از سوی اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سازمان ملل علیه برنامه های هسته‌ای جمهوری اسلامی مشخص کند.

این گروه از نمایندگان ادوار سابق مجلس هشدار داده اند که اگر مساله هسته‌ای ایران هر چه زودتر حل و فصل نشود "می تواند صلح جهانی و منافع عمده، اساسی و دراز مدت ایران، ایالات متحده و کشورهای اروپایی را در معرض خطرات جدی قرار دهد."

روابط با آمریکا و بحران اتمی

نامه سرگشاده نمایندگان ادوار مجلس در حالی انتشار می یابد که با وجود چند دور مذاکره بین نمایندگان جمهوری اسلامی و کشورهای گروه ١+٥، هنوز توافقی در زمینه حل و فصل اختلاف نظر در مورد برنامه های هسته ایران به دست نیامده است.

آیت الله خامنه ای در مقبره آیت الله خمینی

رهبران جمهوری اسلامی خصومت با آمریکا را دستاوردی مهم دانسته و مذاکرات با آن کشور را رد کرده اند

نمایندگان کشورهای عضو گروه ١+٥، متشکل از پنج عضو دایم شورای امنیت و آلمان که رهبری تلاش بین المللی برای حل بحران هسته ای ایران را برعهده گرفته اند، از جمهوری اسلامی خواسته اند براساس مصوبات آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد، بخشی از فعالیت های اتمی خود به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم را تا جلب اعتماد جهانی به صلح آمیز بودن این فعالیت ها، به حالت تعلیق درآورد.

شورای امنیت برای وادار کردن ایران به قبول این خواست خود، یک رشته تحریم های الزام آور بین المللی را نیز علیه جمهوری اسلامی وضع کرده و به اجرا گذاشته است.

علاوه بر این، برخی از کشورهای غربی که ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش فعالیت های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند، تحریم های دوجانبه ای را علیه ایران به اجرا گذاشته اند.

از اوایل سال گذشته میلادی، و همزمان با تشدید تحریم های مالی و نفتی ایالات متحده و اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر، شرایط اقتصادی ایران رو به وخامت گذاشته و شماری از مقامات جمهوری اسلامی نیز رابطه بین تشدید تحریم های خارجی و اوضاع اقتصاد داخلی را تایید کرده اند.

گروگانگیری در سفارت آمریکا

روابط دو کشور کوتاه مدتی پس از گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران قطع شد

مقامات جمهوری اسلامی گفته اند که دور بعدی مذاکرات هسته ای با گروه ١+٥ به زودی انجام خواهد شد و نسبت به موفقیت این دور مذاکرات ابراز امیدواری کرده اند. در دورهای قبلی مذاکرات، نمایندگان گروه ١+٥ خواستار مذاکره درباره پرونده هسته ای ایران شده بودند در حالیکه هیات ایرانی این مذاکرات را فرصت مناسبی برای طرح پیشنهاد مشارکت مقامات جمهوری اسلامی در اداره امور جهانی و حل و فصل مسایل بین المللی دانسته بود.

کشورهای غربی و به خصوص ایالات متحده، ضمن تاکید بر مرجح دانستن راه حلی صلح آمیز برای بحران اتمی ایران، همواره تاکید داشته اند که دستیابی ایران به تسلیحات اتمی را غیرقابل قبول می‌دانند و برای جلوگیری از بروز چنین وضعیتی، هیچ اقدامی را منتفی نمی دانند.

از حدود سی و سه سال پیش و کوتاه مدتی پس از گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران، روابط دیپلماتیک دو کشور قطع شد در حالیکه در طول این مدت، رهبران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی این قطع رابطه و خصومت با ایالات متحده را از جمله مهمترین دستاوردهای جمهوری اسلامی معرفی کرده و برقراری روابط و مذاکره مستقیم با آن کشور را منتفی دانسته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.