حکم حبس برای 'امدادگران' بازداشت شده زلزله آذربایجان

به روز شده:  14:03 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391
حسین رونقی

حسین رونقی از امدادگران زلزله آذربایجان به بیش از دوسال حبس تعزیری محکوم شد

شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر امروز سه‌شنبه ۲۶ دی‌ماه برای امدادگران کمپ سرند (امدادگرانی که برای کمک به زلزله زدگان در منطقه آذربایجان حاضر شده بودند) حکم زندان صادر کرده است.

به گزارش سایت کلمه، براساس حکم این دادگاه ۲۰ امدادگر در دادگاه انقلاب تبریز در کل به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

در جریان امدادرسانی به زلزله زده‌های آذربایجان شرقی(زلزله‌ای که در مردادماه منطقه اهر، ورزقان و هریس را لرزاند) ، بیست نفر از امدادگران غیردولتی دستگیر شدند.

حسین رونقی ملکی،حمیدرضا مسیبیان،حسن رونقی ملکی، شایان وحدتی، مسعود وفابخش از جمله امدادگرانی بودند که به دوسال حبس تعزیری محکوم شدند.

حسین رونقی ملکی، وبلاگ‌نویسی که پیش از این نیز به حبس محکوم شده بود، در مهرماه با ارسال نامه ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران خواستار محاکمه مامورانی شد که وی و عده ای دیگر از داوطلبان امدادگر به زلزله زدگان آذربایجان شرقی را مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

در بخشی از نامه آقای رونقی ملکی، که در سایت کلمه وابسته به مخالفان دولت منتشر شد، آمده بودکه این امدادگران "بدون هیچ مدرک و اتهامی مجرم خطاب شده و برای اقرار به کارهای نکرده تحت فشار قرار گرفته اند".

پس از زلزله اخیر در آذربایجان شرقی، گروه‌های مردمی و غیردولتی، با جمع آوری کمک دست به امدادرسانی به زلزله‌زدگان خارج از نظارت نهادهای دولتی زدند.

در پی دستگیری این امدادگران، مالک اژدر شریفی، رییس دادگستری آذربایجان شرقی گفت که این افراد به اتهام "توزیع اجناس تاریخ مصرف گذشته" در مناطق زلزله زده بازداشت شده اند.

بر اساس حکم صادره از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب همه امدادگران در اتهام مشارکت در اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور مجرم شناخته و محکوم شدند.

اما به گزارش کلمه امدادگران کمپ سرند در دفاعیه خود با رد اتهامات گفتند که "تاکنون هیچ مدرکی توسط دادستانی تبریز مبنی بر وجود مواد فاسد آلوده در کمپ ارائه نشده و هیچ گزارشی از طرف شبکه بهداشت استان چنین موردی را تایید نمی کند."

در پی بروز زلزله، تاخیر رسانه های حکومتی ایران در پوشش اخبار این حادثه و واکنش دیرهنگام برخی مقام های جمهوری اسلامی در همدردی با زلزله زدگان، با واکنش رسانه های منتقد و گروهی از کاربران شبکه های اجتماعی مواجه شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.