مدیرمسئول روزنامه رسالت: موسوی و کروبی سران فتنه نیستند

به روز شده:  13:29 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391

آقای نبوی مواضع اخیر حبیب‌الله عسگراولادی را نظر شخصی او دانسته است

مرتضی نبوی، مدیرمسئول روزنامه محافظه‌کار رسالت و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز ٢٦ دی (١٥ ژانویه) در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته است: "برداشت من این است که موسوی و کروبی جزو افرادی هستند که در فتنه دخیل بودند اما سران فتنه نیستند."

آقای نبوی گفته که میرحسین موسوی و مهدی کروبی با بیانیه‌ها و صحبت‌‎هایشان به اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ١٣٨٨ دامن زدند و تاکید کرده که آنان در این زمینه "باید پاسخگو باشند."

مرتضی نبوی گفته که حوادث کوی دانشگاه در سال ١٣٧٨، عملکرد مجلس ششم با اکثریت اصلاح‌طلبان و همچنین اعتراضات ٨٨ "باعث شد تا مقبولیت رهبری اصلاحات در میان مردم تا حدودی مخدوش شود."

در جریان اعتراضات خیابانی سال ٨٨ و همچنین تظاهرات ٢٥ بهمن ٨٩ شعارهای تندی علیه رهبر ایران سر داده شد که در فضای سیاسی ایران کم‌سابقه بود. هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای از این اعتراضات با عنوان "فتنه" یاد می‌کنند و خواهان برخورد شدید با "سران فتنه" هستند.

آقای نبوی با اشاره به اظهارات اخیر حبیب‌الله عسگراولادی درباره آقایان کروبی و موسوی گفته است که "نظر وی در رابطه با موسوی و کروبی نظر شخصی بوده و رسانه‌های ما باید توجه کنند که نظر شخصی افراد نظر کل اصولگرایان نیست."

حبیب‌الله عسگراولادی از چهره‌های پرسابقه محافظه‌کاران سنتی در ایران در هفته‌های اخیر به دفعات با لحن نسبتا ملایمی تاکید کرده که آقایان موسوی و کروبی را از "سران فتنه نمی‌داند".

عسگراولادی: موسوی و کروبی را مجرم نمی‌دانم

آقای عسگراولادی برای چندمین بار در جلسه شب گذشته دبیران هیئت‌ موتلفه، تشکل پرسابقه محافظه‌کاران سنتی در ایران، بر مواضع اخیر خود تاکید کرده است.

او با اشاره به این که قصد ندارد آقایان موسوی و کروبی را تبرئه یا تطهیر کند گفته "موسوی رئیس ما بوده و فتنه‌ساز نیست اما باید هر دو (موسوی و کروبی) از فتنه تبری بجویند."

مواضع اخیر آقای عسگراولادی درباره آقایان موسوی و کروبی توجه‌ زیادی را جلب کرده

او دو نامزد معترض انتخابات سال ٨٨ را "گرفتار در فتنه" دانسته و گفته که "تبلیغات زهرآگین دشمن آنها را فتنه‌زده، نه فتنه‌گر، کرد" و درباره رابطه خود با آنها نیز توضیح داده که در جریان اعتراضات پس از انتخابات "آنها را تنها نگذاشتم اما متاسفانه اطرافیانشان آنها را به جای دیگری بردند."

آقای عسگراولادی درباره بازداشت خانگی این رهبران معترضان گفته است: "این که مقامات امنیتی راجع به حصر موسوی و کروبی چه می‌کنند نمی‌دانم، اما من به عنوان هیئت منصفه آنها را مجرم در فتنه نمی‌شناسم."

آقایان موسوی و کروبی، همچنین زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی، پس از تظاهرات ٢٥ بهمن که همزمان با آغاز تحولات کشورهای عرب، مشهور به "بهار عربی" به فراخوان آنها برگزار شد، به بازداشت خانگی درآمدند.

پیش از این سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران، گفته بود که برخورد با آقایان موسوی و کروبی، از جمله بازداشت خانگی آنان، زیر نظر مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای است. او گفته بود که اگر ممانعت رهبر ایران نبود، برخورد شدیدتری با این دو رهبر معترضان صورت می‌گرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.