معاون سازمان اوقاف ایران: دولت به امامزاده‌ها بدهکار است

به روز شده:  14:47 گرينويچ - چهارشنبه 16 ژانويه 2013 - 27 دی 1391
امام زاده های ایران

تعداد امام زاده های ایران بعد از پیروزی انقلاب، "هفت برابر" شده است

یک مقام سازمان اوقاف ایران گفته است که دولت به تعهدات خود در مورد کمک مالی به زیارتگاه ها عمل نکرده و به آنها بدهکار است.

روز چهارشنبه، ٢٧ دی (١٦ ژانویه)، خبرگزاری مهر متن مصاحبه ای با احمد شرف خانی، معاون سازمان اوقاف، حج و زیارت را منتشر کرده که در آن گفته است "بدهی دولت به امامزاده ها و مساجد افزایش یافته" و میزان این بدهی را ١٨٠ میلیارد تومان دانسته است.

سازمان اوقاف و امور خیریه، وظیفه نظارت بر اماکن مذهبی و موقوفات در ایران را برعهده دارد.

آقای شرف خانی گفته است که براساس مصوبه مجلس، دولت موظف شده است بودجه ای را برای امامزاده ها و مساجد اختصاص دهد اما به این مصوبه عمل نکرده است. وی افزود: "دولت حدود ١٥٠ میلیارد تومان به مساجد و ٢٩ میلیارد تومان به امامزاده ها بدهکار است."

این مقام سازمان اوقاف گفته است که "واقعا وضعیت امامزاده ها در شان این بزرگواران نیست."

احمد شرف خانی گفته است که در ٩ ماهه اول سال جاری تا کنون، ١٤ میلیارد تومان صرف نیات مذهبی، ٤ میلیارد تومان صرف نیات اجتماعی، ١٠ میلیارد تومان صرف مساجد، ٢ میلیارد تومان صرف بقاع و ١ میلیارد تومان صرف نیات امامزاده ها شده است.

این مقام سازمان اوقاف گفته: در ایران ٩١٩٢ بقعه متبرکه وجود دارد که شامل مدفن مشاهیر، امامزاده ها و کسان دیگر است. وی افزوده که ایرانیان هر روز ١٨٠ میلیون تومان نذر این اماکن می کنند.

اظهارات این مقام سازمان اوقاف کوتاه مدتی پس از آن گزارش می شود که چندی پیش دو نماینده مجلس با انتقاد از عدم برخورد مسئولان سازمان اوقاف و امور خیریه با "امام زاده‌های بدون شجره نامه"، از پی گیری طرح تحقیق و تفحص از این سازمان خبر دادند.

پیشتر خبرگزاری کار ایران - ایلنا - به نقل از یک کارشناس میراث فرهنگی از وجود ده هزار امام زاده در ایران خبر داده بود که تنها حدود دو هزار امامزاده دارای سند و شجره‌نامه است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.