معاون آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دور جدید گفت‌و‎گوها وارد تهران شد

به روز شده:  14:06 گرينويچ - چهارشنبه 16 ژانويه 2013 - 27 دی 1391

هرمان ناکارتاس ابراز امیدواری کرده ایران مجوز بازرسی از پارچین را صادر کند

هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در راس هیاتی از کارشناسان این نهاد برای گفت‌و‌گو با مقام های ایرانی صبح چهارشنبه بیست و هفتم دی (شانزدهم ژانویه) وارد تهران شده است.

ایران و آژانس مدتی است گفت‌و‌گوهایی را با هدف رفع ابهام آژانس در مورد اهداف و ماهیت برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده اند که مهمترین نتیجه آن تا کنون، توافق دو طرف بر سر ادامه گفت‌و‌گوها بوده است.

آقای ناکارتس پیش از پرواز به سوی ایران در فرودگاه وین ابراز امیدواری کرد که مقامات ایرانی در این دور از گفت‌وگوها با بازرسی ماموران آژانس از مجتمع پارچین واقع در نزدیکی تهران موافقت کنند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که به فعالیت‌های ایران در مجتمع نظامی پارچین مشکوک است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش از ورود هیات آژانس بین المللی به تهران، ضمن امیدواری به دستیابی به توافق در طول این دیدار، گفت که پارچین یک مجتمع نظامی است و با برنامه اتمی جمهوری اسلامی ارتباطی ندارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش تابستانی خود گفته بود که مجتمع پارچین در شرق تهران به قدری "پاکسازی" شده است که بررسی و ارزیابی دقیق کارشناسان آژانس را با مشکل مواجه می کند.

" آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان دسترسی به تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرق تهران است، اما ایران می گوید که پارچین یک پایگاه نظامی است و به همین دلیل در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح های اتمی برای بازدید و بازرسی قرار نمی گیرد"

در پی انتشار این گزارش، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، با رد محتوای این گزارش گفت که ادعای پاکسازی آثار آلودگی اتمی از نظر فنی قابل قبول نیست.

از حدود ۱۰ سال پیش و ابراز تردید آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به ماهیت برنامه های اتمی ایران، آژانس خواهان دسترسی به تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرق تهران بوده، اما ایران گفته است که پارچین یک پایگاه نظامی است و در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح های اتمی، لزومی ندارد مورد بازدید و بازرسی بین المللی قرار گیرد.

کشورهای غربی نسبت به تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش فعالیت های صلح آمیز هسته ای ابراز نگرانی کرده اند اما جمهوری اسلامی همواره این اتهام را رد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون طی شش قطعنامه، چهار دور تحریم علیه ایران اعمال کرده و خواستار توقف غنی سازی اورانیوم در ایران شده است.

معاون مدیرکل آژانس و هیات همراهش در فرودگاه وین پیش از پرواز به سوی تهران

ایران همواره تاکید داشته است که برنامه غنی سازی خود را متوقف نخواهد کرد.

اقدام ایران در رد مصوبات شورای امنیت به تحریم های گسترده از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا منجر شده و به گفته برخی از نمایندگان مجلس ایران، این کشور را در آستانه شرایطی مشابه عراق و برنامه موسوم به "نفت در برابر غذا" قرار داده است.

در سال های منتهی به سقوط حکومت صدام حسین، رهبر سابق عراق، این کشور در معرض تحریم های شدید خارجی قرار گرفته بود و تنها مجاز بود برای کسب عواید ارزی لازم برای واردات مواد غذایی و دارویی به فروش نفت مبادرت کند.

محمود احمدی نژاد که در سال های اول ریاست جمهوری خود قطعنامه‌های تحریم ایران را بی ارزش می خواند، در سخنرانی خود در جلسه علنی مجلس در روز بیست و هفتم دی، بار دیگر تاثیر این تحریم ها را جدی توصیف کرده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی هم تحریم های اعمال شده علیه ایران را "وحشیانه" توصیف کرده و گفته بود وعده کشورهای غربی در کاهش تحریم ها در صورت توقف غنی سازی اورانیوم "دروغ" است.

گفت و گو های ایران و آژانس در حالی در تهران آغاز شده که ایران به تازگی اعلام کرده است که بر سر زمان مذاکرات تازه با گروه ۱+۵ توافق کرده و جزئیات آن هم به زودی اعلام می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.