نسرین ستوده و بهاره هدایت به مرخصی آمدند

به روز شده:  22:49 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژانويه 2013 - 28 دی 1391
نسرین ستوده

نسرین ستوده پس از دوسال برای نخستین بار به مرخصی آمد

نسرین ستوده، حقوقدان و بهاره هدایت، فعال دانشجویی که پس از انتخابات بحث‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران بازداشت و روانه زندان اوین شده بودند، با گذشت بیش از دو سال برای نخستین بار با سپردن وثیقه به به مرخصی آمدند.

رضا خندان، همسر خانم ستوده در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که این وکیل زندانی امروز پنج‌شنبه ۲۸ دی‌ماه به مدت سه روز به مرخصی آمده است.

نسرین ستوده، عضو کانون مدافعان حقوق بشر که به دفاع از نوجوانان محکوم به اعدام، زندانیان عقیدتی، فعالان حقوق بشر و کودکان قربانی اذیت و آزار شهرت دارد، در حال گذراندن شش سال دوران محکومیت در زندان اوین است.

بهاره هدایت

بهاره هدایت عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت است که به خاطر فعالیتهای سیاسی اش در کل به ۱۰ سال زندان محکوم شده است

تابستان امسال گزارش شد که دادسرای تهران به رضا خندان، همسر، و مهراوه، دختر خانم ستوده، اعلام کرده بود که آنها از ایران ممنوع‌الخروج شده‌اند.

در پی بی نتیجه ماندن پیگیری‌های قضایی برای مشخص شدن دلیل ممنوع‌الخروجی مهراوه، خانم ستوده از روز ۲۵ مهرماه دست به اعتصاب غذا زد و در چهل و نهمین روز اعتصاب غذایش با لغو ممنوع الخروج شدن دخترش، دست از اعتصاب غذا برداشت.

این وکیل زندانی همچنین در آذرماه امسال جایزه ساخاروف پارلمان اروپا را برای تلاش در دفاع از حقوق بشر دریافت کرد.

خانم ستوده در شب یلدا سال جاری مادرش، صفوری فخریان، را از دست داد. او توانست با حضور ماموران امنیتی در مراسم خاکسپاری مادرش حضور داشته باشد.

خانم ستوده پس از بازداشت در شهریور ۱۳۸۹، به جرم "اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر" در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد.

امید احمدیان، همسر بهاره هدایت هم در صفحه فیس بوک خود از مرخصی مشروط همسرش خبر داده است. به نوشته آقای احمدیان، خانم هدایت با سپردن وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی به مرخصی استعلاجی آمده است، مشروط بر آنکه از هر نوع مصاحبه و فعالیت سیاسی پرهیز کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.