مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۱

به روز شده:  09:23 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژانويه 2013 - 28 دی 1391
روزنامه‌های ایران

حضور دیروز محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران در مجلس آن کشور، عنوان اصلی تمام روزنامه‌های امروز در این آخرین پنچشنبه دی ماه ۱۳۹۱ است. هر چند توسل به رهبری ایران برای ارائه لایحه بودجه به مجلس از سوی دولت، موضوعی است که مطبوعات بی‌توجه از کنار آن نگذشته‌اند.

آرامش غافلگیرکننده

سروش فرهادیان در روزنامه کلیک بهار نوشته است که آمد، گفت، نشنید، رفت؛ چهار فعل دیروز احمدی‌نژاد در مجلس است. محمد حسن ابوترابی، نایب رئیس مجلس که رابطه خوبی با احمدی‌نژاد دارد، یکی دو جمله مانده به آخر سخنانش در یادداشتی از او خواست که در مجلس بماند و حرف نمایندگان را هم بشنود، پاسخ اما مشخص بود و کوتاه؛ نه.

بنابر این گزارش، رئیس جمهوری ایران نه را که گفت، دستی برای نمایندگان تکان داد و راه خروج را در پیش گرفت، علی لاریجانی هم ترجیح داد تا احمدی‌نژاد از در بیرون نرفته، صدای اعتراضش را به گوش او برساند.

به نوشته آقای فرهادیان صرف فعل‌های احمدی‌نژاد در مجلس هر روز حسابش بالاتر می‌رود، سر به سر گذاشتن، بی‌توجهی کردن، حالا هم که نماندن و نشنیدن.

توسل به رهبری برای دریافت لایحه بودجه

روزنامه کلیک قانون در گزارش امروز خود نوشته است که مجلس، دولت و قوه قضائیه هر سه اصولگرا و از یک مسلک و مرام هستند. با این حال حجم اختلافات در مقایسه با دوره‌های گذشته بی‌سابقه بوده است. در نتیجه همیشه یک پای معادله می‌لنگد. معادله‌ای که این روزها لنگیدن پاهای آن حتی برای خود اصولگرایان هم عجیب است.

به گزارش این روزنامه، شاید تعجب عقلای قوم اصولگرا از این است که چرا با وجود غیبت جریان اصلاح‌طلب تا این اندازه با یکدیگر مشکل دارند. اختلافاتی که از شیوه تصویب طرح‌ها و لوایح شروع شده و این روزها به ندادن لایحه بودجه از سوی دولت ختم شده است.

به نوشته روزنامه قانون، شدت گرفتن این اختلافات به مرور زمان یک هزینه دیگری هم داشته است و آن افزایش پادرمیانی‌های رهبری در این اختلافات است، شاید هیچ‌گاه نمایندگان مجلس برای دریافت لایحه بودجه سالیانه درخواست پا درمیانی رهبری را نکرده بودند که این یک موضوع هم به یمن حضور دولت آقای احمدی‌نژاد محقق شد.

شیوه برخورد با نهادهای بین‌المللی

حمیدرضا آصفی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه ایران در روزنامه کلیک آرمان روابط عمومی نوشته است که هرچند بحث هسته‌ای ایران با آژانس طولانی شده و بیش از حد به درازا کشیده است، اما باید گفت این موضوع با تمام استمرار زمانی که دارد خیلی هم پیچیده نیست و می‌توان آن را بسیار سریع‌تر و سریح‌تر حل کرد.

به نوشته آقای آصفی اما برای حل این مسئله لازم است که طرفین موضوع را درست‌تر بنگرند. موضوع پارچین، موضوعی است که از ابتدا برای آژانس مطرح بود. اما چون نظامی بودن پارچین در حیطه وظایف آژانس نبود، ایران از خود مخالفت نشان می‌داد.

به اعتقاد سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران، اما می‌توان به این مسئله از زاویه دیگری هم نگریست. به عبارت دیگر ایران می‌تواند گاهی فراتر از پروتکل و ان پی تی اقدام کند و نشان بدهد که چیزی برای مخفی کردن وجود ندارد.

خلاصه که آقای آصفی معتقد است، گاهی ارتباطات دوستانه می‌تواند به اندازه میلیاردها دلار ارزش داشته باشد. بنابر این در برخورد با نهادهای بین‌المللی این روابط دوستانه و مذاکرات دیپلماتیک و لابی‌های دوستانه است که می‌تواند کار را پیش ببرد.

معلوم و مجهول یک معادله پیچیده

محمد ایمانی در سرمقاله روزنامه کلیک کیهان نوشته است که ایران در شرایط پیچیده‌ای به سر می‌برد. بعد نویسنده با اشاره به تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه جنجال برانگیز هسته‌ای ایران این سوال را مطرح کرده که اما آیا دوستان هیچ سهمی از عوامل ایجاد سختی‌ها و چالش‌ها برای کشور را ندارند؟

آقای ایمانی بلافاصله پاسخ داده که بی‌تردید سهم کوتاهی‌ها و خیانت‌ها در این میان تعیین کننده است، درست مانند چاشنی کوچکی که بمب‌های بزرگ را منفجر می‌کند.

به نوشته سرمقاله کیهان، به روز شده‌ترین برنامه دشمن در ماه‌های آینده، الحاق محور فشار اقتصادی به فشار سیاسی است و به گردن هم انداختن مسئولیت‌ها و خوار و خفیف کردن یکدیگر،هم یک مرض پرهزینه است. آقای ایمانی در پایان مقاله‌اش ابراز امیدواری کرده است که با تبعیت جستن به مدار مولا یعنی آیت الله علی خامنه‌ای در همین ماه‌های مانده به انتخابات ریاست جمهوری می‌توان چالش‌های اقتصادی و سیاسی متعددی را تبدیل به فرصت کرد.

هدفمندی یارانه‌ها پس از دو سال

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران در سرمقاله روزنامه کلیک دنیای اقتصاد نوشته است که اکنون وپس از دو سال از آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، می‌توان قضاوتی دقیق‌تر و عمیق‌تر در مورد این قانون و آثار اجرای آن بر اقتصاد و اجتماع ایران داشت.

به نوشته آقای نهاوندیان، امروز و با بررسی جمیع شرایط به نظر می‌رسد، دغدغه آن دسته از کارشناسان که پیش از واقعی‌سازی قیمت‌ها از ضرورت اجرای سایر بسته‌های سیاسی طرح تحول سخن می‌گفتند به روشنی صحیح بوده است، چرا که نه تنها شاهد ناتوانی سیستماتیک و ساختاری بخش غیر واقعی اقتصاد در حمایت از بخش واقعی در برابر چالش‌های ناشی از واقعی‌سازی قیمت‌ها هستیم، بلکه به وضوح می‌توان رگه‌هایی پررنگ‌ از آثار سوء حذف یارانه‌ها را بر بدنه شبکه بانکی کشور نیز ملاحظه کرد.

در ادامه این سرمقاله آمده است که طبیعی است قانونی که در میان مردم نه به روشنی برای برقراری عدالت اقتصادی و اجتماعی، بلکه برای افزایش قیمت‌ها و مسبب گرانی شناخته شده است، نمی‌تواند از اقبال و بخت لازم برای تداوم موفق برخوردار باشد.

پایان بازی مرغ و تخم مرغ در صنعت خودرو

روزنامه کلیک سیاست روز از بلاتکلیفی تولید سوخت و خودرو یورو ۴ گزارشی تهیه کرده و نوشته است که مناقشه بر سر تولید محصولات مطابق با استاندارد یورو ۴ از عجز و ناتوانی متولیان تامین سوخت و خودرو یورو ۴ خبر می‌دهد.

در این میان نه خودروسازان به خود زحمت می‌دهند و نه تولیدکنندگان سوخت، این هم بماند که هر کدام تقصیر را گردن دیگری می‌اندازند.

به گزارش سیاست روز تقابل در مثلث سازمان استاندارد، خودروسازان و متولیان تامین سوخت مناسب در حالی صورت می‌گیرد که در این میان مردم هستند که باید هوای آلوده موجود را به ریه‌های خود بکشند تا شاید بالاخره برای پیدا کردن سرنخ این ماجرای همیشگی یعنی اول تخم مرغ بوده یا مرغ، کسی احساس مسئولیت کند!

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.