مصر: شرط بهبود موقعیت ایران در جهان عرب هماهنگی در حل بحران سوریه است

به روز شده:  13:59 گرينويچ - جمعه 18 ژانويه 2013 - 29 دی 1391
عمرو و صالحی

کامل شرایط بهبود روابط ایران با کشورهای عرب را هماهنگی با تلاش برای حل بحران سوریه دانسته است

وزیرخارجه مصر بهبود وجهه ایران در جهان عرب را به هماهنگی جمهوری اسلامی با تلاش های جاری برای حل بحران سوریه منوط دانسته است.

محمد کامل عمرو، وزیر امور خارجه مصر، در گفتگویی با روزنامه عربی زبان "الحیات" چاپ لندن که در شماره روز جمعه، ۲۹ دی (۱۸ ژانویه) این نشریه منتشرشد، گفته است: "ایران نقش مهمی در بحران سوریه دارد و این کشور اگر بخواهد، می تواند بر رژیم بشار اسد تأثیر بگذارد."

وزیر خارجه مصر گفته است که اگر ایران با تلاش های جاری برای حل بحران سوریه هماهنگی نشان دهد، نتیجه کار به سود آن کشور خواهد بود و برای منطقه هم آثار مثبتی در پی خواهد داشت.

برخلاف ایران که از حکومت بشار اسد در سوریه حمایت می کند، مصر و اکثر کشورهای عرب، حامی مخالفان حکومت این کشور هستند و طرح های مورد حمایت آنان عموما شامل کناره گیری رئیس جمهوری سوریه به عنوان پیش شرط حل بحران سیاسی آن کشور است.

محمد کامل عمرو با اشاره به اینکه سوریه محور اصلی تمامی گفتگوها بین مقامات مصری و ایرانی بوده است، افزوده: "ما به مقامات ایرانی گفتیم به شما به عنوان بخشی از مشکل در بحران سوریه نگاه می شود. اما شما با همکاری در رسیدن به یک راه حل سریع، می توانید بخشی از راه حل باشید."

روابط ایران و مصر بیش از سی سال پیش به دستور آیت الله روح الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی، قطع شد و اگرچه در سال های اخیر، از تمایل دو طرف به برقراری روابط رسمی گزارش هایی انتشار یافته، دو کشور هنوز روابط سیاسی کامل برقرار نکرده اند.

پس از سقوط حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر و به خصوص با انتخاب محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای این کشور، برخی مقامات جمهوری اسلامی این تحول را زمینه ساز همکاری نزدیک دو کشور عنوان کردند اما با وجود سفرهای متقابل برخی مقامات مصر و ایران، این روابط برقرار نشده است.

همچنین، کشورهای حاشیه خلیج فارس، که نگران افزایش نفوذ ایران در خاورمیانه هستند، نگران آن هستند که نزدیکی تهران و قاهره، نقش آنها در منطقه را کمرنگ کند و امنیت این کشورها را به مخاطره اندازد.

دوستی با مخالفان ایران

گروه‌های بنیادگرای اسلامی درمصر، بخصوص سلفی ها که دیدگاهی ضد شیعه دارند، متهم هستند که از کشورهای خلیج فارس، به ویژه عربستان سعودی که رقیب منطقه ای ایران محسوب می شود، حمایت مالی دریافت می کنند.

مرسی، صالحی و کامل

برای مقامات مصری تحکیم رابطه با ایران ظاهرا از اولویت فراوان برخوردار نیست

در میان کشورهای عرب، عربستان سعودی، که با حکومت دینی خود رقیب اصلی ایران در منطقه محسوب می شود، از کشورهایی است که با دولت مصر هم روابط بسیاری نزدیکی دارد و ریاض نخستین پایتختی بود که محمد مرسی در سمت ریاست جمهوری مصر از آن دیدن کرد.

دولت های مصر و عربستان سعودی دیدگاه واحدی در مورد بحران سوریه دارند که البته مخالف مواضع دولت ایران است که به شدت از حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمایت می کند.

چند ماه پیش، به پیشنهاد محمد مرسی، گروه چهارجانبه‌ با عضویت ایران، ترکیه، عربستان سعودی و مصر برای حل بحران سوریه تشکیل شد اما عربستان سعودی تا کنون در نشست های این گروه که با حضور وزیرخارجه ایران برگزار شده، حاضر نشده است.

با این حال، وزیرخارجه مصر گفته است که تجدید روابط با ایران به زیان "طرف ثالث" نخواهد بود.

آقای عمرو، ظاهرا در واکنش به ابراز نگرانی برخی کشورهای عرب خلیج فارس در مورد تلاش ایران برای نفوذ در این کشورها، گفته است حفظ امنیت خلیج فارس "از اصول ثابت سیاست خارجی مصر است" و افزوده است که امنیت خلیج فارس را امنیت مصر تلقی می کند و به هیچ طرفی اجازه نخواهد داد که در امور کشورهای این منطقه دخالت کند.

به گفته حسیب عمار، خبرنگار بی بی سی در قاهره، با توجه به وضعیت آشفته سیاسی و اقتصادی مصر، و موضعگیری گروه‌های سلفی، به نظر نمی رسد که نزدیکی با ایران در اولویت کاری رئیس جمهوری مصر و دولت او قرار داشته باشد.

دولت مصر برای مقابله با شرایط دشوار اقتصادی به کمک مالی آمریکا و همچنین کشورهای عرب ثروتمند حوزه خلیج فارس نیاز دارد که علاوه بر مواضع به شدت مخالف حکومت سوریه، روابط چندان گرمی هم با جمهوری اسلامی ایران ندارند.

همچنین، گروه اخوان المسلمین و رئیس جمهوری وابسته به آن هم برای مقابله با چالش های سیاسی داخلی، محتاج حفظ روابط و برخورداری از حمایت گروه های سلفی هستند.

در عین حال، برخی ناظران بر این عقیده اند که دولت نوپای اخوان المسلمین فاقد یک دیدگاه روشن و یک راهکار مشخص در زمینه سیاست خارجی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.