محمد خاتمی: منظور ما از انتخابات آزاد این است که مهندسی نشود

به روز شده:  19:23 گرينويچ - شنبه 19 ژانويه 2013 - 30 دی 1391

طرح انتخابات آزاد اخیرا از سوی برخی از چهره های شاخص سیاسی همچون محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی و حتی محمود احمدی نژاد مطرح شده اما رهبر ایران از آن انتقاد کرده

محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران گفته که منظور او از انتخابات آزاد این است که "انتخابات مهندسی نشود."

رئیس جمهور پیشین ایران روز شنبه سی ام دی (نوزدهم ژانویه) در دیدار با اعضای حزب اراده ملت، به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در اواخر بهار آینده اشاره کرده و گفته "انتخابات حق همه است باید شرکت کرد منتهی به شرطی که بتوان شرکت کرد."

رئیس جمهوری پیشین ایران با اشاره به رهبران محافظه کار ایران گفته از ما می خواهند در انتخابات شرکت کنیم ولی آن طوری که خودشان می خواهند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۱ روز پیش گفت که انتخابات همیشه آزاد بوده و از طرح انتخابات آزاد به شدت انتقاد کرده بود.

طرح انتخابات آزاد اخیرا از سوی برخی از چهره های شاخص سیاسی همچون محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی و حتی محمود احمدی نژاد مطرح شده است.

ابراز نگرانی شدید خاتمی از وضعیت ایران

محمد خاتمی با اظهار نگرانی درباره سرنوشت کشورش گفته است "کوه فاخری به نام ایران مانند یک کوه یخ در حال آب شدن است."

آقای خاتمی گفته است "می ترسم میراث چند هزار سال در ظرف چند دهه از بین برود اینها برای همه ما مشکل است که نمی خواهیم رخ دهد. در شرایطی که مشکل های بین المللی تشدید شده؛ امروز وحدت و همبستگی های داخلی مهم است."

رئیس جمهور پیشین ایران بدون نام بردن از علی سعیدی نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه، از اظهارات او انتقاد کرده است.

محمد خاتمی گفته "ما می گوییم انتخابات آزاد یعنی انتخاباتی که از جمله مهندسی نشود. وقتی که یک شخصیت حقیقی که ممکن است شخصا خیلی اعتباری هم نداشته باشد ولی انتصاب به یک جایگاه مهم حقوقی دارد که رسما قانونا و شرعا حق دخالت در انتخابات و سیاست را ندارد رسما می گوید مهندسی کردن منطقی و معقول انتخابات وظیفه ماست ما می گوییم با این ها هم برخورد شود و این اطمینان به مردم داده شود که انتخابات مهندسی نمی شود. باید اعتماد مردم را جلب کرد."

علی سعیدی نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز ۱۹ دی، با ذکر آنکه این نیروی نظامی "چارچوب‌ها و معیارها" را در انتخابات تبیین می‌کند گفته بود "این به معنای دخالت در انتخابات نیست بلکه وظیفه ذاتی ما مهندسی معقول و منطقی انتخابات است."

یک روز پس از این محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران هم با هشدار به کسانی که به گفته او در پی "مدیریت مردم" در انتخابات هستند گفت: "هرکس بخواهد مردم را مدیریت کند، مردم او را مدیریت می‌کنند."

به نوشته سایت ریاست جمهوری ایران، آقای احمدی نژاد این اظهارات را در پاسخ به سوالی راجع به "اظهارات اخیر برخی افراد در خصوص انتخابات که به معنای مداخله در روند انتخابات است" بیان کرده بود.

اصلاح طلبان گفته اند که در صورت "عادی شدن شرایط کشور از وضعیت امنیتی فعلی" و برگزاری "انتخابات آزاد" که به آنها اجازه معرفی نامزد بدهد، علاقمند به حضور در رقابت های انتخاباتی هستند.

آقای خاتمی پیشتر گفته بود که اجازه برگزاری کنگره اصلاح طلبان چراغ سبزی به این طیف سیاسی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری است اما برگزار کنندگان این کنگره هفته گذشته از ممانعت مقام های امنیتی با آن خبر دادند.

هرچند کمتر از شش ماه تا انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده اما به دلیل شرایط ناپایدار سیاسی ایران، چهره های سیاسی از اعلام نامزدی قطعی خود در انتخابات خودداری می کنند.

این وضعیت محدود به طیف اصلاح طلبان نیست که افراد کثیری از نهادی نظامی و سیاسی نزدیک به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی منتقد جدی آنها هستند بلکه هنوز طیف محافظه کار و اصولگرا هم درباره نامزدهای احتمالی خود در انتخابات بعدی از جمع بندی های اولیه فاصله دارند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد مشخص شود.

در حال حاضر میرحسن موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیشین ایران که در سال ۱۳۸۸ برگزار شد، نزدیک به دو سال است که در حبس خانگی قرار دارند.

این دو به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و سرکوب شدید مردم معترض، اعتراض دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.