ایران: غنی‌سازی اورانیوم را حتی برای لحظه‌ای متوقف نمی‌کنیم

به روز شده:  07:57 گرينويچ - شنبه 19 ژانويه 2013 - 30 دی 1391

آقای سلطانیه می‌گوید در مذاکرات اخیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برخی موضوعات توافق حاصل شد

همزمان با ادامه واکنش‌ها به "بی‌نتیجه" ماندن مذاکرات اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران، نماینده ایران در این آژانس گفته است که ایران غنی‌سازی اورانیوم را حتی برای یک لحظه متوقف نخواهد کرد.

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، روز شنبه، ۳۰ دی، به نقل از علی‌اصغر سلطانیه گزارش داد که "ایران حتی برای لحظه‌ای، فعالیت‌های خود را در زمینه غنی‌سازی (اورانیوم) متوقف نمی‌کند."

نمایندگان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته مذاکراتی دوروزه برای حل‌وفصل احتمالی اختلافاتشان بر سر فعالیت‌های هسته‌ای ایران داشتند.

هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رئیس هیات مذاکره‌کننده آژانس با ایران، دیروز (جمعه، ۲۹ دی) در بازگشت از تهران گفت که اختلافات بین دو طرف همچنان "به قوت خود باقیست" و هیچ توافقی حاصل نشده است.

اما نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این اظهارات را نادرست خواند و گفت: "مذاکرات با آژانس روبه جلو بود."

آقای سلطانیه گفت: "درباره برخی موضوعات با آژانس توافق حاصل شد، اما هنوز سندی امضا نشده است."

او همچنین اضافه کرد که این گفت‌وگوها "در زمینه نزدیک‌سازی دیدگاه‌ها و رفع برخی اختلافات موفقیت‌آمیز بود."

این در حالی است که آقای سلطانیه دیروز به تلویزیون دولتی ایران کلیک گفت که این مذاکرات درباره "ادعاها و اتهامات بی‌اساسی" علیه ایران بود و در این مذاکرات به "نتیجه نهایی نرسیده‌ایم."

برخی تحلیلگران گفته‌اند که بی‌نتیجه ماندن این گفت‌وگوها باعث می‌شود دوباره تردیدهایی درباره اهداف صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران به وجود بیاید.

مخالفان برنامه هسته‌ای ایران می گویند که این فعالیت‌ها با اهدافی نظامی دنبال می‌شود.

"در مذاکرات در تهران هیچ توافقی حاصل نشد"

هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رئیس هیات مذاکره‌کننده آژانس با ایران،

اما مقامات رسمی ایران همواره این ادعا را رد کرده‌اند.

گزارش شده است که ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است گفت‌وگوهای خود را روز ۱۲ فوریه از سر بگیرند.

زمان و مکان 'نامعلوم' مذاکرات با ۱+۵

افزون بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران با نمایندگان گروه ۱+۵ نیز درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود گفت‌وگوهایی داشته است.

نمایندگان آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان در گروه ۱+۵ حضور دارند و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست آن را به عهده دارد.

به تازگی گزارش‌هایی درباره احتمال برگزاری دور جدیدی از مذاکرات ایران و نمایندگان ۱+۵ در هفته‌های آتی منتشر شده است، ولی علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، دیروز گفت که "هنوز زمان و مکان این گفت‌وگوها مشخص نیست".

او اضافه کرد که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی که ریاست هیات مذاکره‌کنندگان ایران با ۱+۵ را به عهده دارد و همکارانش "درباره مکان و زمان دور بعدی مذاکرات رایزنی می‌کنند که به زودی اطلاعات مربوط به آن مشخص می‌شود."

'فرصت همکاری'

آقای صالحی همچنین درباره طرح موضوع بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات سایت پارچین در گفت‌وگوهای دوجانبه اخیر در تهران گفت: "بازرسان آژانس به دنبال این هستند تا چارچوبی را تنظیم کنند و در آن چارچوب مشخص شود که بازدیدها چگونه انجام می‌شود و یا اصلا قرار است بازدیدی انجام شود یا خیر؟"

او گفت: بازدید از سایت نظامی پارچین در چارچوب خاصی تعیین می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این در گزارشی، از احتمال انجام آزمایش‌های نظامی مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سایت پارچین در جنوب شرق تهران خبر داده و خواهان بازدید بازرسانش از این تاسیسات شده بود.

ایران تاکنون این درخواست را رد کرده و گفته است که بازدید از پارچین در چارچوب تعهدات بین‌المللی این کشور نیست.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز از "بی‌نتیجه ماندن" مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سر بازدید از سایت پارچین "ابراز ناامیدی" کرده است.

او گفت: "ایران یکبار دیگر فرصت همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از دست داد."

خانم نولاند اضافه کرد که ایران در این مذاکرات فرصت داشت "تا شفافیت (در فعالیت‌هایش) را که همه ما برای برطرف کردن نگرانی‌هایمان درباره برنامه هسته‌ای ایران به دنبالش هستیم، به جامعه بین‌الملل نشان دهد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.