واکنش به رد صلاحیت اصلاح طلبان در انتخابات نظام پزشکی ایران

به روز شده:  20:11 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391
سازمان نظام پزشکی

بسیاری از پزشکان اصلاح طلب در انتخابات نظام پزشکی ایران رد صلاحیت شده اند

علی تاجرنیا رییس ستاد انتخاباتی پزشکان اصلاح طلب گفت که به خاطر رد صلاحیت همفکرانش، اصلاح طلبان از امکان ارائه لیست انتخاباتی محروم شده اند و "امکان حضور آنها در انتخابات نظام پزشکی وجود ندارد‌. ‌"

فهرست منسوب به اصلاح طلبان در انتخابات نظام پزشکی ایران، "ائتلاف سفید" نام دارد که هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، بسیاری از اعضای آن را واجد شرایط رقابت‌ برای ورود به هیات مدیره این صنف ندانسته است.

آقای تاجرنیا روز اول بهمن (۲۰ ژانویه) در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفته است که "اگر هیات‌های مرکزی نظارت بر انتخابات تغییری در تصمیمات خود مبنی بر رد صلاحیت کاندیداهای اصلاح طلبان ندهند، عملا آنها امکانی برای ارایه لیست دراین انتخابات را ندارند".

وی در عین حال افزوده است که "هیچ امیدی ندارد" که هیات های مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی، در رد صلاحیت های انجام شده تجدید نظر کنند.

همزمان، مراد هاشم‌زهی رئیس شورای مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی به خبرگزاری مهر گفته که رد صلاحیت ها بر مبنای نتایج "استعلام" از مراجع مسئول در مورد کاندیداها صورت گرفته و رد صلاحیت شدگان از امکان تجدید نظر خواستن برخوردار خواهند بود.

"روزنامه بهار، هفته قبل در گزارشی مدعی رد صلاحیت عده ای از پزشکان به خاطر امضای یک نامه خطاب به بشار اسد رئیس جمهور سوریه شده بود"

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی، شامل سه نماینده مجلس، دو نماینده وزیر بهداشت، یک نفر نماینده وزارت کشور و یک نفر نماینده دادستان کل کشور است.

آقای ‌هاشم‌زهی پیشتر در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها، از رد صلاحیت "۱۰۰تا ۱۵۰ نفر" از مجموع ۴۹۲۱ نامزد شرکت در انتخابات نظام پزشکی خبر داده بود.

روزنامه اصلاح طلب بهار، هفته قبل در گزارشی در همین ارتباط، دلیل عمده رد صلاحیت نامزدهای هیات مدیره نظام پزشکی را "سیاسی" دانسته و مدعی رد صلاحیت گروهی از آنها به خاطر امضای یک نامه خطاب به بشار اسد رئیس جمهور سوریه شده بود.

در همین ارتباط، علی شکوری‌راد، رئیس اسبق شورای‌عالی نظام پزشکی ایران، با تاکید بر اینکه "فعلا ملاک تایید صلاحیت این است که «بشاری» هستید یا نه"، به روزنامه بهار گفته بود: "نامه به بشار اسد هیچ موضع سیاسی در قبال تحولات سیاسی این کشور نداشت".

"در هفته های اخیر تعدادی از رسانه ها و شخصیت های محافظه کار، در مورد احتمال ورود نامزدهایی که با سیاست های حکومت ایران همراه نیستند به هیات مدیره سازمان نظام پزشکی هشدار داده اند"

در مهر ماه سال ۱۳۹۰ جمعی از پزشکان ایران در نامه ای خطاب به بشار اسد، که فارغ التحصیل چشم پزشکی است، از او خواسته بودند با توجه به سوگند پزشکی خود، از کشتن شهروندان سوریه خودداری کند.

در هفته های اخیر تعدادی از رسانه ها و شخصیت های محافظه کار، در مورد احتمال ورود کسانی که با سیاست های حکومت ایران همراه نیستند به هیات مدیره سازمان نظام پزشکی هشدار داده اند.

ششمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی ایران، در اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.