اعتراض زندانیان سیاسی اوین به انتقال ابوالفضل قدیانی

به روز شده:  13:40 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391
ابوالفضل قدیانی

آقای قدیانی پیشنهاد کرده بود که روز نهم دی روز "نکبت استبداد دینی" نامگذاری شود

۳۹ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین در نامه ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، انتقال ابوالفضل قدیانی به زندان قزل حصار را "نقض آشکار مقررات و قوانین جاری" دانستند.

این زندانیان، که نامه آنها امروز یکشنبه اول بهمن (۲۰ ژانویه) در سایت های خبری نزدیک به مخالفان دولت منتشر شده، نوشته اند که زندان قزل‌حصار محل نگهداری "زندانیان مواد مخدر و زندانیان خطرناک" است و "هیچ زندانی سیاسی در آن وجود ندارد".

دوشنبه هفته پیش زهرا رحیمی، همسر ابوالفضل قدیانی، خبر داده بود که مسئولان زندان به وی گفته اند که آقای قدیانی ممنوع الملاقات شده و قرار است به زندان قزل‌حصار کرج منتقل شود.

زندانیان معترض بند ۳۵۰ در نامه خود، ابوالفضل قدیانی و تعدادی دیگر از همبندانشان را "قربانی ایستادگی در برابر خودکامگی و اقدامات خلاف قانون قضات و ضابطین قضایی" دانسته و آقای لاریجانی را مسئول اقدامات قاضی ابوالقاسم صلواتی معرفی کرده اند که دستور انتقال آقای قدیانی به زندان قزل‌حضار را صادر کرده است.

نویسندگان نامه، با ذکر اینکه مطابق قانون آیین دادرسی مدنی هیچ مقام رسمی و هیچ سازمان دولتی نمی تواند حکم نهایی دادگاه را تغییر دهد، انتقال زندانیان را به "حوزه قضایی و سیاسی استان البرز که مستقل از استان تهران است"، اقدامی "فراتر از مجازات مندرج در متن احکام آنها" دانسته اند.

"هنوز بیش از یک روز از تبعید آقای قدیانی نگذشته بود که [مسئولان] هفت نفر از دیگر زندانیان این بند که از دراویش مظلوم نعمت اللهی و خود حقوقدان و وکیل دادگستری هستند... را برخلاف قانون به سلول های انفرادی منتقل کرده اند که هنوز از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست"

بخشی از نامه ۳۹ زندانی سیاسی بند ۳۵۰

این زندانیان در نامه خود همچنین نوشته اند: "هنوز بیش از یک روز از تبعید آقای قدیانی نگذشته بود که [مسئولان] هفت نفر از دیگر زندانیان این بند که از دراویش مظلوم نعمت اللهی و خود حقوقدان و وکیل دادگستری هستند یعنی آقایان حمید مرادی، مصطفی دانشجو، افشین کرم پور، فرشید یداللهی، امیر اسلامی، رضا انتصاری و امید بهروزی... را برخلاف قانون به سلول های انفرادی منتقل کرده اند که هنوز از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست."

انتقال آقای قدیانی به زندان قزل حصار، در حالی صورت می گیرد که وی نهم دی ماه سال جاری و در سالگرد راهپیمایی هواداران حکومت ایران علیه معترضان به انتخابات ریاست جمهوری دهم، پیشنهاد داده بود که این روز به نام "نکبت استبداد دینی" نام گذاری شود.

وی که در "سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی" عضویت دارد، تاکنون چندین بار خطاب به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران نامه های اعتراضی نوشته است.

ابوالفضل قدیانی، که ۶۶ سال سن دارد و مسن ترین زندانی سیاسی پس از انتخابات ۱۳۸۸ محسوب می شود، به اتهام توهین به آیت الله خامنه‌ای و محمود احمدی نژاد به ۳ سال زندان محکوم شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.