تکلیف جدید مجلس و دولت ایران؛ تفاهم بر سر هدفمندی یارانه‌ها

به روز شده:  14:20 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391
احمدی نژاد در مجلس

حضور محمود احمدی‌نژاد در جلسه علنی مجلس ایران

با نزدیک شدن پایان سال، دولت و مجلس برای رفع اختلافات در مورد نحوه و زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، جلسات منظم شبانه برگزار می‌کنند که "نسبت به موارد مشابه قبلی از حاشیه کمتری برخوردار" بوده است.

هدف این جلسات "برنامه ریزی هر چند موقت" برای جبران فشارهای اقتصادی ماه های اخیر به اقشار کم درآمد اعلام شده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از امکان پنج برابر کردن یارانه های نقدی پرداختی به مردم سخن گفته است و اصرار دارد یارانه انرژی را به کلی حذف کند، اما ارزیابی مجلس از فاز اول هدفمندی یارانه ها این است که با وجود بالارفتن درآمد، قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است.

با افزایش اختلافات دولت و مجلس در مورد هدفمندی یارانه ها، به نظر می‌رسید که این موضوع باز هم صحنه را برای درگیری دو قوه فراهم کند، اما حالا کمیته مشترک دولت و مجلس بطور منظم جلسات شبانه برگزار می‌کند و صحبت از تعامل و همکاری بین دولت و مجلس است.

در این جلسات رئیس جمهوری و رئیس مجلس، نایب رئیسان مجلس و و وزرای اقتصادی دولت، روسا و نمایندگان کمیسیونهای اقتصادی مجلس و مقامات ارشد سازمان هدفمندی یارانه ها شرکت دارند.

راز این تعامل غیرمنتظره را حمید رسایی نماینده تهران در مطلبی که در هفته نامه "نه دی" منتشر شد آشکار کرد که به "تذکرات رهبر معظم انقلاب خطاب به تیم اقتصادی مجلس، نوّاب و رئیس مجلس و همچنین تذکرات ایشان به رئیس دولت و تیم اقتصادی وی" بر می‌گردد.

'اتمام حجت'

"موضوع (سبد کالا و کارت خرید الکترونیکی برای اقشار کم درآمد) در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در قالب طرحی ۲ فوریتی در حال بررسی است و قرار شده توسط آقای احمد توکلی، نماینده تهران پیگیری شود"

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران

به نوشته آقای رسایی، این تذکرات "یک شب قبل از جلسه علنی هفته گذشته مجلس" داده شده و آیت الله خامنه ای از مجلس و دولت خواسته است که "یکدیگر را تحمل کنند و روند همکاری بین دو قوه را به سمت و سوی تعامل ببرند، همچنین ایشان بر استمرار اجرای هدفمندی یارانه ها در راهکاری مشترک و توافقی تاکید می‌کنند به طوری که نه مطالبه صفر برخی از نمایندگان باشد و نه مطالبه صد دولت و البته در کنار این دو تذکر مهم از همه مسئولان می‌خواهند که با برنامه ریزی هر چند موقت در صدد جبران فشارهای اقتصادی ماه های اخیر و ماه های بعدی بویژه در روزهای پایانی سال نسبت به اقشار ضعیف و آسیب پذیر باشند. در پایان هم اتمام حجت می‌کنند که آنچه باید تذکر می‌دادند و می‌گفتند را به اطلاع مسئولان کشور بویژه جمع حاضر رسانده اند".

به این ترتیب به نظر می رسد که رهبر ایران نظر منتقدان دولت در مجلس، یعنی متوقف کردن اجرای برنامه حذف یارانه ها و نظر دولت، یعنی پنج برابر کردن یارانه های نقدی را مردود دانسته و به در پیش گرفتن سیاستی میانه توصیه کرده است.

اکنون یکی از نمایندگان مجلس که نامش در گزارش های خبری ذکر نشده، گفته است که در جلسات مشترک کمیته مجلس و دولت "کمک به ۲ دهک پایین درآمدی" تصویب شده و "مورد قبول همه اعضا" قرار گرفته است.

به گفته این نماینده، این کمک‌ها قرار است علاوه بر پرداخت یارانه نقدی، به اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه ارائه شود و ممکن است در قالب سبد کالا و کارت اعتباری خرید باشد.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته است که "این موضوع (سبد کالا و کارت خرید الکترونیکی برای اقشار کم درآمد) در کمیسیون در قالب طرحی ۲ فوریتی در حال بررسی است و قرار شده توسط آقای احمد توکلی، نماینده تهران پیگیری شود".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.