سخنگوی قوه قضائیه ایران: دادگاه انقلاب به اتهامات مهدی هاشمی رسیدگی می کند

به روز شده:  17:00 گرينويچ - دوشنبه 21 ژانويه 2013 - 02 بهمن 1391

مهدی هاشمی پس از آزادی در خانه پدرش اکبر هاشمی رفسنجانی

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران و دادستان کل کشور گفته است که اتهامات مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، امنیتی و مالی است و دادگاه انقلاب به پرونده او رسیدگی می کند.

آقای محسنی اژه ای در مورد صلاحیت دادگاه های انقلاب و عمومی برای رسیدگی به پرونده ها و اینکه کدام پرونده ها در چه دادگاهی رسیدگی می شوند گفته است اگر جرایم سنگین باشند در دادگاه انقلاب رسیدگی می شوند.

دادگاه انقلاب چند روز پس از سقوط حکومت پهلوی و به دستور آیت الله روح الله خمینی موسس جمهوری اسلامی برای رسیدگی به اتهامات کارگزاران حکومت محمدرضا شاه تشکیل شد، اما بعدها در شمار دادگاه های رسمی دادگستری ایران درآمد و تا امروز پابرجا مانده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران روز دوشنبه دوم بهمن (۲۱ ژانویه) در دیدار هفتگی خود با خبرنگاران در تهران گفته است که هنوز برای دادگاه مهدی هاشمی وقتی تعیین نشده است.

او افزوده که طبق قانون، از بیان جزئیات پرونده آقای هاشمی معذور است.

سخنگوی قوه قضائیه اتهام مهدی هاشمی را امنیتی و مالی عنوان کرده

پیشتر عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفته بود که کیفرخواست صادر شده برای آقای هاشمی ۱۲۵ صفحه است و ۱۲ عنوان اتهامی را متوجه او می کند.

اواخر شامگاه روز ۲۶ آذر (بیش از یک ماه پیش) روابط عمومی دادسرای تهران اعلام کرده بود که مهدی هاشمی "پس از تکمیل تحقیقات و با تودیع وثیقه مناسب" از زندان اوین آزاد شده است.

مهدی هاشمی پس از ۸۴ روز زندان انفرادی با تامین قرار وثیقه آزاد شد و چند روز بعد، سخنگوی قوه قضائیه میزان وثیقه برای آزادی آقای هاشمی را ۱۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

آزادی فرد بازداشتی با تامین قرار وثیقه به این معناست که متهم تا زمان تشکیل دادگاه در خارج از زندان خواهد بود، اما در زمان تشکیل دادگاه باید پاسخگوی اتهامات باشد و در صورت مجرم شناخته شدن و محکومیت به زندان، دوباره به زندان برگردد.

آقای هاشمی اوایل مهرماه و پس از حدود سه سال اقامت در بریتانیا از طریق دوبی به ایران بازگشت و در بدو ورود، در فرودگاه تهران، از سوی نماینده دادستان تفهیم اتهام شد. او روز بعد خود را به قوه قضائیه معرفی کرد که به بازداشت او منجر شد.

"انتقال اطلاعات محرمانه به خارج ‌کشور"، "اخلال در نظام اقتصادی"، "جاسوسی" و "فساد در قراردادهای بزرگ" از جمله اتهاماتی است که منتقدان مهدی هاشمی از جمله طرفداران آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در داخل حکومت ایران، متوجه او کرده اند.

وکیل آقای هاشمی می‌گوید هیچ مدرکی در اثبات این اتهامات علیه موکلش وجود ندارد.

اکبر هاشمی رفسنجانی در مدت بازداشت فرزندش، یک بار در زمان بستری شدن او در بیمارستان و یک بار در زندان اوین تهران با وی ملاقات کرده بود.

فائزه هاشمی، دیگر فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی هم که پیش از ورود برادرش به ایران بازداشت شده بود، در حال حاضر در زندان اوین محکومیت شش ماهه خود را به اتهام تبلیغ علیه نظام می گذارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.