بررسی روزنامه‌های صبح سه شنبه تهران – سوم بهمن

به روز شده:  03:31 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در صفحات اول خود از احکام مراجع قضائی در انفصال سه تن از مدیران عالی‌رتبه دولت نوشته و نسبت به سرنوشت محمود بهمنی رییس بانک مرکزی، پاکزاد وزیری که سرپرستی سه وزارتخانه را به عهده دارد و سعید مرتضوی رییس سازمان تامین اجتماعی گمانه‌زنی کرده‌اند.

در حاشیه مسائل سیاسی، مهم‌ترین بحث روزنامه‌های امروز حملات تندروها به حبیب‌الله عسگراولادی از رهبران هیات موتلفه و دفاع چند تن از چهره‌های سیاسی از وی است و در عین حال از نگرانی نمایندگان مجلس برای تصویرهای تلفنی زنان و مردان نامحرم که برابر چشم هم قرار می‌گیرد خبر داده‌اند.

علت این همه حمله، تندروها را بزرگ نکنید

تیتر و عکس صفحه اول روزنامه جهان صنعت

تیتر و عکس صفحه اول روزنامه جهان صنعت

محمدجواد حجتی‌کرمانی در مقاله‌ای در کلیک شرق به موضوعی پرداخته که در صفحه اول بیشتر روزنامه‌های امروز نقش بسته است. حملات به حبیب‌الله عسگراولادی عضو قدیمی هیات موتلفه اسلامی که این روزها به علت دفاع از میرحسین موسوی و مهدی کروبی با خشم تندروها روبه‌رو شده است.

نویسنده این مقاله با یادآوری سابقه پنجاه سال قبل خود در زندان رژیم گذشته با عسگراولادی نوشته از ابتدای انقلاب تاکنون، برخوردهایی با برخی نیروهای منتقد صورت گرفته و می‌گیرد که در برخی موارد، انصاف و قانون رعایت نشده است. یادمان نرفته که برخی نیروهایی که امروز، منتقد وضع موجود هستند خودشان در محدود ساختن برخی نیروهای منتقد، پیشقدم بودند. با این حال درک درست از واقعیات و تصحیح اشتباهات گذشته را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود که به عنوان مثال مواضع آقای عسگراولادی و برخی دیگر از نیروهای با سابقه، فرصتی باشد برای تصحیح کلی اشتباهات گذشته در برخورد با بعضی شخصیت‌ها، احزاب، گروه‌ها و به طور کلی اعتراضات و انتقادات.

این روحانی نویسنده و منقد در پایان مقاله خود تاکید کرده حملاتی که عسگراولادی می‌شود شبیه حال من در ابتدای انقلاب است که به دلیل انتقاد از نحوه برخورد با شخصیت‌هایی مانند مرحوم مهندس بازرگان و برخی مراجع تقلید، به طرفداری از لیبرالیزم متهم می‌شدم در حالی که امروز مشخص شده نحوه برخوردهای گذشته ما در بسیاری موارد، صحیح نبود. ما اشتباه بزرگی در ابتدای انقلاب داشتیم که می‌خواستیم صددرصد احکام اسلامی پیاده شود آن هم با روش‌های غیرتدریجی و غیرجامعه‌شناسانه؛ در حالی که فضا مناسب نبود.

مهدی قدیمی در ابتدای مصاحبه‌ای با محسن هاشمی فرزند بزرگ رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در کلیک اعتماد از قول وی نوشته: اكثریت تندرو‌ها بدشان نمی‌آید كه اصلاح‌طلبان نیایند. تا بتوانند بین خود با هم رقابت كنند. این البته با شرایط فعلی خیلی هم بعید نیست. بعضی از این گروه‌ها چون فرض می‌كنند كه در نهایت اصلاح‌طلبان جدی شركت نخواهند كرد، سعی می‌كنند با نزدیك شدن به ایده‌های اصلاح‌طلبانه بخشی از این رای را جمع‌آوری كنند. در این موضوع رقابتی بین اصولگرایان جدید و سنتی و دولتی‌ها ایجاد شده است. البته اصولگرایان سنتی از بقیه بیشتر هراس دارند كه مجددا كاندیدای احتمالی وابسته به دولت بتواند با استفاده از ابزار دولت مجددا به پاستور برسد.

به نوشته این روزنامه مدیرعامل سابق مترو تهران گفته: اصلاح‌طلبان نباید فریب افراطیون طرف مقابل را بخورند. چون افراطی‌های طرف مقابل الان رسانه‌های متعدد در اختیار دارند و هر طور بخواهند حرف می‌زنند. اما این خیلی مهم است كه نظرات آنها به عنوان نظر بزرگان نظام تلقی نشود. اینكه یك نفر صحبت تندی می‌كند، حتی اگر از تریبون نماز جمعه باشد، نباید به حساب بزرگان نظام گذاشته شود. اگر این پیش فرض وجود داشته باشد می‌توانند با گفت‌وگو با لایه‌های بالایی حكومت مشكلات را حل كنند. كشور به این گفت‌وگو‌ها نیاز دارد.

وضعیت نامعلوم پاکزاد، بهمنی و مرتضوی

تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

امیررضا ضیابری در کلیک تهران امروز نوشته ماجرای آمدن و رفتن‌ها در دولت این روزها به معمای عجیبی تبدیل شده است. به واقع هیچ رفتن و ماندنی مشخص نیست، گاهی یك گمانه‌زنی در باره خداحافظی آبرومندانه یك عضو كابینه به درستی تعبیر می‌شود مثل ماجرای بركناری مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت و گاهی نیز دولت تحت فشار قانون قرار می‌گیرد تا فردی را بركنار كند.

گزارش این روزنامه بعد از نام بردن از پاکزاد و رای مجلس، سعید مرتضوی و رای دیوان عدالت اداری از حکم انفصال از خدمت محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی، نوشته که به خاطر برداشت غیرقانونی شبانه از حساب بانك‌ها بابت مابه‌التفاوت ارز دریافتی در اسفندماه سال گذشته توسط سازمان محاسبات صادر کرده است.

فواد صادقی در مقاله‌ای در کلیک شرق به بررسی وضعیت روسای بانک مرکزی در دوران دولت احمدی‌نژاد پرداخته و نشان داده که دو رئیس نخستین چطور توسط رییس دولت رانده شدند تا نوبت به محمود بهمنی رسید که از دولت متابعت داشت و در زمان تصویب قانون استقلال بانک مرکزی از دولت تهدید به استعفا کرد و کمتر دستوری از سوی پاستور را بر زمین گذاشت.

مقاله شرق تاکید دارد تصمیمات بهمنی از جمله پیش‌فروش 10 میلیون سکه طلا به قیمت حدود 600 هزارتومان در حالی که هم اکنون نرخ سکه ظرف چند ماه در دوبرابر این مبلغ تثبیت شده است اقدامی شتابزده بود، چرا که فقط همین تصمیم، خسارتی بالغ بر پنج‌هزارمیلیارد تومان را به خزانه بانک مرکزی وارد کرد.

اتاق مبادله ارزی هنوز در سردرگمی به‌سر می‌برد و هر روز تصمیم جدیدی در مورد جابه‌جایی اولویت‌ها و چگونگی تبادل گرفته می‌شود، ذخایر ارزی و طلای بانک مرکزی با فرصت فراوانی که قبل از اعمال تحریم‌ها به دست داشت در ماه‌های اخیر اقدام به واردات ماهانه حدود دومیلیارد طلا به کشور کرد. به نظر می‌رسد شاید علت اصلی خداحافظی بهمنی دستوراتی باشد که بهمنی با همه انعطاف حاضر به تمکین نسبت به آنها نبوده. اگر اینگونه باشد، باید منتظر بود و دید رییس کل بعدی بانک مرکزی حاضر به اجرای این دستورات خاص خواهد شد؟

سعید شیرکوند هم در همین روزنامه با اشاره به شرایط سخت اقتصادی کشور نوشته: اگر مباحث پیرامون بانک مرکزی و مباحث دولت و مجلس، مسایلی که دولت دچار شده و حتی در تقدیم به‌موقع بودجه سالانه اثر گذاشته یا در پاسخگویی به مشکلات با مشکل مواجه شده‌اند ادامه یابد، شرایط دشوار‌تر می‌شود. موضوعاتی چون تحقیق و تفحص از بانک مرکزی، ناکارآمدی و انفصال رییس بانک مرکزی و تایید و تکذیب درخواست بازنشستگی رییس کل بانک مرکزی، نشان‌گر آن است که مدیریت اقتصادی کشور، اغلب در خدمت ثبات آفرینی نیست.

غلام‌رضا طیرانیان در سرمقاله کلیک قانون با اشاره به اهمیت آرای دیوان عدالت که نهادی قضایی است نوشته به جز این که دیوان صلاحیت برکناری رییس سابق صندوق تامین اجتماعی را دارد؛ با توجه به تغییر حکم رئیس سابق صندوق تامین اجتماعی و تبدیل آن به سازمان تامین اجتماعی بنابر گفته رئیس دیوان عدالت حکم قبل هیات عمومی این دیوان بلااجرا ماند و برای عملی شدن آن لازم بود تا حکم جدیدی درباره مدیرعامل نهاد جدید یعنی سازمان تامین اجتماعی صادر شود که این حکم جدید نیز صادر شد.

نویسنده حقوقدان تاکید کرده رای دیوان عدالت اداری پس از اینكه قطعی شد، اجرای آن توسط ماموران مربوطه الزامی و اجباری است. به آن معنا كه به هیچ عنوان نمی‌توان از پذیرفتن آن رای، خودداری كرد. اگر كسی و افرادی و یا ارگانی از پذیرفتن این رای خودداری و خلاف آن عمل كنند، از نظر انتظامی، همان ماموری كه مسئول اجرای دیوان عدالت است، قابل تعقیب خواهد بود. منتها در برخی از مواقع دیده می‌شود كه ماموران، رای صادره دیوان عدالت را رعایت نمی‌كنند و در این مواقع دیوان می‌تواند آن ماموری كه مرتكب تخلف شده یعنی از انجام وظیفه خود خودداری كرده را مجازات به انفصال موقت كند.

محمدحسین جعفریان در مقاله در کلیک تهران امروز با ذکر داستانی از ابن سینا نوشته، یادتان هست چند سال پیش هنگام رای اعتماد گرفتن در مجلس، آقای نیكزاد كه بنا بود به عنوان وزیر مسكن معرفی شود، چه سخنرانی با خضوع و حتی ملتمسانه‌ای برای نمایندگان كرد؟ چنان حرف زد كه فروتنی از بندبند سخنانش می‌بارید.

به نوشته این مقاله، حالا او شده وزیر دو وزارت‌خانه و به عیاری، سه وزارت‌خانه بزرگ. چند روز قبل در حاشیه مراسمی در پاسخ خبرنگاری كه درباره مشكل سوخت خطوط هوایی سوالی پرسیده بود، توضیحاتی برای افزایش نرخ بلیت داد. وقتی خبرنگار متحیر از پاسخ ایشان واكنش نشان داد كه؛ آقای وزیر! نه سوال من این نبود ... جناب نیكزاد با عتاب فرمودند: نه نداریم. گوش بده. دیگه.

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته: این روزها برادر محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی که بسی رنج برده در این چند سال، تا صندلی ارجمندش را از گزند باد و باران‌هایی که قبلا صندلی را از زیر شیبانی و طهماسب مظاهری کشیده بود، حفظ کند، یکباره یاد بازنشستگی افتاده است، اما مقام بالاترترش قبول نکرده است و گفته که‌ ای خوب خوب‌ ای خوب من، با قلب من بازی نکن!

به نوشته این ستون: در همین حال طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در مجلس شورای اسلامی‌تصویب شد که هر جوری حساب کنید و با هیچ نوع چسبی، نمی‌توان آن را با استعفای برادر بهمنی مرتبط دانست، حتی اگر این ارتباط بدیهی باشد! کمی در همین حالتر،دلار کمی تا بیشتری گرانترتر شد ولی به روال چند ماه اخیر هیچکس به روی مبارک نمی‌آورد و به این ترتیب اصلا اتفاقی نیفتاده که آنرا به استعفا و تحقیق و تفحص مرتبط بدانیم !چه رسد به حکم دیوان محاسبات حکم برای انفصال محمود بهمنی. به عبارت بهتر این خبر را هم هیچ جوری نمی‌توان اصلا مرتبط به محمود بهمنی دانست، چه برسد به اینکه با اخبار بالا بهم مرتبط باشد!

پیمان مقدم در ستون طنز کلیک اعتماد نوشته: عموجان ما معتقد هستند كه قبل از هرکار باید گوش قلم به مزدهای بحران‌آفرین را پیچاند! طفلك ما. دیواری كوتاه‌تر از ما برای قربانی شدن یافت نمی‌شود.

- «شما؟ شما مارمولك‌های اصلاح‌طلب، تازه بال و پرتان چیده شده و باز هم آنقدر زبان دراز هستید. در یك سال اخیر آنقدر از بابت گران شدن ارز و سكه پایكوبی كرده‌اید كه انگار جشن تجدیدفراش بنده را برگزار می‌كنید. عاقبت كاری كردید كه رییس محترم بانك مركزی تقاضای بازنشستگی كنند.»

کارتون آروین، شرق

کارتون آروین، شرق

طنزنویس اعتماد خطاب به عمو نوشته: والله، بالله ما در ماجرای جناب بهمنی هیچ تقصیری نداریم. تازه دیروز هم مشخص شده كه دیوان محاسبات كشور حكم انفصال از خدمت جناب بهمنی مركزی به خاطر برداشت غیرقانونی شبانه از حساب بانك‌ها بابت مابه‌التفاوت ارز دریافتی در اسفندماه سال گذشته صادر كرده است.

محرم و نامحرم در تلفن‌های تصویری

زهرا بیگدلی در گزارشی در کلیک بهار نوشته در میان مشکلات و معضلات اجتماعی مثل آلودگی هوا، خالی بودن داروخانه‌ها از دارو‌های بیماران خاص، اعتیاد و بیکاری که مدت‌ها است در جامعه ایران به صورتی غیرقابل باور رشد تصاعدی دارند نمایندگان مجلس نگرانند که رعایت شئونات اسلامی در مکالمات تصویری رعایت نشود و این موضوع مشکلاتی را در جامعه ایران ایجاد کند.

در این گزارش از قول سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، در گفت‌وگو با بهار آمده اعضای کمیسیون فرهنگی مدتی است در مورد اپراتور جدید تلفن همراه که خدماتی را در مورد مکالمات تصویری ارائه می‌کند ابهاماتی دارند. نگرانی این که آیا در انتقال این تصاویر رعایت محرم و نامحرم و حریم خصوصی افراد می‌شود یا نه.

کامبیز نوروزی در اعتماد نوشته: ساختار دولت در ایران از زمانی كه رادیو وارد كشور شد ساختاری محافظه‌كارانه بود و دولت دربرابر وسایل ارتباطی جدید واكنشی غیر كارشناسانه داشت. درباره داستان ورود رادیو به ایران معروف است كه خریداران این دستگاه ارتباطی باید از شهربانی یا نظمیه مجوز می‌گرفتند و شاهد هستیم كه این تفكر تا امروز ادامه دارد. اساس اشتباه در این است كه دولت‌ها شناخت درستی از ماهیت رسانه ندارند.

بهروز بهزادی هم نوشته به یاد ندارم كه هیچ وسیله ارتباط جمعی وارد كشور شده باشد و با مقاومت نهادهای دولتی و گروهی از مردم مواجه نشود. پیش از انقلاب مقاومت در برابر رادیو و تلویزیون را می‌شد در خانه‌هایی دید كه این دستگاه‌ها را عامل تهدیدكننده‌ای برای حریم شرعی خود می‌دانستند. بعد از انقلاب اسلامی و اطمینانی كه این گروه به مدیریت اسلامی این رسانه‌ها داشتند، دستگاه‌های ارتباطی رادیو و تلویزیون را هم به خانه‌های خود راه دادند. مدتی بعد ورود ویدئو به كشور مساله‌ساز شد و برخورد با آن مدت زیادی ادامه نیافت تا جایی كه امروز تولیدكننده محصولات فرهنگی ویدئو هستیم. ماهواره و اينترنت هم هر كدام تبديل به چالش‌هايي شدند كه تا امروز ادامه دارد.

به نوشته روزنامه بهار شاهین آرپناهی، مدیر کل برند و ارتباطات رایتل هم گفته دغدغه‌ای که نمایندگان مجلس درباره آن صحبت کرده‌اند، دغدغه‌ای است که می‌توان آن را در ارتباط با هر فناوری جدیدی که وارد بازار می‌شود احساس کرد.

جمعیت برای تماشای اعدام

رضا سلیمان‌نوری در مقاله‌ای در کلیک تهران امروز نوشته برگزاری مراسم اعدام دو شرور زورگیر در محدوده بوستان هنرمندان تهران و تشییع جنازه استاد بزرگ موسیقی همایون خرم با چند ساعت اختلاف در آن محل و حواشی آن را اگر با اندکی تامل مورد توجه قرار دهیم پیامی چند در خود مستتر دارد. پیام‌هایی که هیچ کدام به نادرست بودن انتخاب محلی چون بوستان هنرمندان که از ابتدا برای تجمع اهالی فرهنگ و هنر و اندیشه تاسیس شده و نه نمایش قدرت و صلابت در برخورد با متهمان نادان ندارد. بل به نحوه برخورد مردم با این دو رویداد باز‌می‌گردد.

به نظر نویسنده این مقاله، تعداد بسیار کمی از شرکت کنندگان در مراسم نخست در جمع تشییع‌كنندگان استاد همایون خرم نیز حاضر شدند. گویا که شرم داشتند از اینکه دیگران بفهمند اینان کسانی هستند که برایشان صحنه اعدام انسانی گنهکار و جاهل و تشییع جنازه انسانی هنرمند و عالم فرق ندارد. در عین حال آنان که به دیدن مراسم اعدام آمده بودند هرچند از دقایق قبل از طلوع خورشید در آنجا بودند اما لحظه شماری برای پایان مراسم می‌كردند و هنوز جنازه دو اعدامی در خودرو حمل متوفیات قرار نگرفته بود که بسیاری از آنان محل را ترک کرده بودند، این درحالی بود که شرکت کنندگان در مراسم تشییع پیکر استاد خرم از خدا می‌خواستند این دقایق کندتر از معمول سپری شود تا لحظاتی بیشتر در کنار استاد فرزانه موسیقی ایران باشند.

مقاله تهران امروز بدان جا رسیده که آن دوگانگی تنها یک پیام در دل داشت و دارد و آن جاودانگی همیشگی هنر و فرهنگ و انسان‌هایی است که برای دل مردم زندگی می‌كنند و میرایی همیشگی نادانی و جهل.

پرکردن اوقات فراغت

قانون در صفحه طنزانه خود نوشته: هرچند هنوز مشخص نیست در كشور ما به چه دلیل تعداد تماشاگران مراسم اعدام كه معمولا قبل از طلوع آفتاب برگزار می‌شود این قدر زیاد است، اما این دلیل نمی شود كه از این سرمایه عظیم نیروی انسانی استفاده نكنیم. مردم ما به هر حال ثابت كرده‌اند كه به اعدام علاقه دارند و به این علاقه‌مندی باید احترام گذاشت.

در ادامه این ستون آمده در همین مراسم اعدام اخیر گوش تا گوش جمعیت نشسته بود. وقتی اعدامی‌ها را آوردند جمعیت یكصدا فریاد می‌زد: «بیا اینجا اعدامی» آنها هم در حد توان خود چند قدمی به سمت محل تشویق‌ها نزدیك می‌شدند، دستی تكان می‌دادند و بوسه‌ای می‌فرستادند.

پوریا عالمی در ستون طنز کلیک شرق در "تماشای چاقوزنی" نوشته: هزینه بلیت: رایگان / بدون وسیله ایاب‌وذهاب / بدون پذیرایی / فیلمبرداری و عکاسی با موبایل؛ آزاد.

به نوشته این ستون: این مراسم باشکوه نیز متاسفانه بدون برنامه‌ریزی و به صورت کاملا خودجوش برگزار می‌شود. مانند مراسم خاطره‌انگیز میدان کاج که با استقبال پرشور مردم مواجه شد. خوشبختانه هر جا که این مراسم اتفاق بیفتد سه‌سوت مردم از سر و کول هم بالا می‌روند تا شاهد مراسم چاقوزنی باشند.

نویسنده چند تبصره هم بر قانون آورده: گرفتن عکس یادگاری با قمه آزاد است اما نزدیک شدن به قمه‌کش و مسوولیت آن با خودتان است. گرفتن عکس یادگاری با زورگیر آزاد است اما به خودتان زحمت ندهید حتما تمثال بی‌مثال شما در دوربین‌های مداربسته ثبت شده است. گرفتن عکس یادگاری با‌ دار آزاد است اما بالا رفتن از آن مجاز نمی‌باشد.

و سرانجام ستون طنز شرق نتیجه گرفته: آخر هفته پایه هستید با خانواده پا شویم خوش‌گذرانی برویم صفا‌سیتی؛ کشتارگاه.- ما داریم کجا می‌رسیم؟ عیب نداره من پیاده شوم بروم باغ وحش؟

کارتون روز

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.