سلیمی نمین: من هم موسوی و کروبی را سران فتنه نمی دانم

به روز شده:  11:40 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391

آقای سلیمی نمین یکی از طرفداران جدی محمود احمدی نژاد محسوب می شود

عباس سلیمی نمین، از چهره های سیاسی تندرو در طیف محافظه‌کاران جمهوری اسلامی گفته است که او هم مثل حبیب‌الله عسگراولادی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را "سران فتنه" نمی‌داند.

در پی تظاهرات علیه نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، طرفداران محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، و آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، این حرکت اعتراضی را "فتنه" نام دادند.

آقای سلیمی نمین روز سه شنبه سوم بهمن (۲۲ ژانویه) در گفت‌و‌گو با سایت محافظه کار الف گفته که اظهارات آقای عسگراولادی مبنی بر "سران فتنه" نبودن موسوی و کروبی ناشی از یک "نگرانی" بوده است.

او گفته نگرانی آقای عسگراولادی از این است که فضای التهاب در جامعه ادامه پیدا کند و جریان‌های سیاسی جامعه و نیروهای دلسوز نتواند سخن بگویند.

آقای سلیمی نمین یکی از طرفداران جدی محمود احمدی‌نژاد بوده و سال ها پیش از این، در زمان تصدی مدیریت کیهان هوایی، نظرات تندی در همسویی با آیت الله علی خامنه ای درباره مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی منتشر می کرد.

پیش از او مرتضی نبوی، مدیرمسئول روزنامه محافظه‌کار رسالت و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، و حبیب‌الله عسگراولادی، از چهره‌های پرسابقه محافظه‌کار سنتی و از رهبران حزب موتلفه اسلامی که او نیز در مجمع تشخیص مصلحت عضویت دارد، گفته بودند که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ١٣٨٨ را از "سران فتنه" نمی‌دانند.

آقای عسگراولادی برخلاف فشار سیاسی که پس از اعلام این نظر به او وارد شد، بارها نظر خود را تکرار کرده و گفته است که به عنوان عضوی از هیات منصفه دادگاه، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را مجرم نمی داند.

حبیب‌الله عسگراولادی عضو هیات منصفه دادگاه مطبوعات و رسانه هاست.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که نسبت به شرایط سیاسی و اقتصادی ایران معترض اند نزدیک دو سال است که در حبس خانگی قرار گرفته اند

روزنامه پرنفوذ جمهوری اسلامی روز شنبه ۳۰ دی (۱۹ ژانویه) از قول آقای عسگراولادی نوشت که او معتقد است اظهاراتش براساس یک "وظیفه الهی مطرح شده و خواسته که قبل از مرگ به وظیفه‌اش عمل کند و ناگفته‌های باقی مانده را بگوید."

آقای عسگراولادی اگرچه چندین بار موضع نرمی در برابر آقایان موسوی و کروبی گرفته و گفته آنها را "مجرم" نمی‌داند، اما همچنان منتقد اصلاح‌طلبان و همچنین معترضانی است که در اعتراض به آنچه که تقلب گسترده به نفع محمود احمدی نژاد می خواندند، پس از انتخابات ٨٨ دست به تظاهرات خیابانی زدند.

در جریان اعتراضات خیابانی سال ٨٨ و همچنین تظاهرات ٢٥ بهمن ٨٩ شعارهای تندی علیه آیت الله خامنه ای سر داده شد که در فضای سیاسی ایران کم‌سابقه بود. هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای خواهان برخورد شدید با "سران فتنه" بوده‌اند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که نسبت به شرایط سیاسی و اقتصادی ایران معترض اند نزدیک دو سال است در حبس خانگی به سر می برند.

پیش از این اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران گفته بود که کلیک مسئولیت بازداشت این دو با آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.