اعتراض به بی‌اطلاعی مجلس از 'تعهدات داده شده در حضور آیت‌الله خامنه‌ای'

به روز شده:  13:36 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391

یکی از نمایندگان مجلس ایران از بی اطلاعی مجلس از "تعهداتی" که در نشست مشترک هیات دولت و مجلس در حضور آیت الله علی خامنه‌ای داده شده ابراز نگرانی کرده است.

محمد جواد کریمی قدوسی در جلسه علنی روز سه شنبه سوم بهمن (۲۲ ژانویه) گفته است که "این حق نمایندگان مجلس است که بدانند در نشست مشترک هیات دولت و مجلس در محضر رهبر معظم انقلاب چه گذشت، چه تعهداتی دادید و چه کسانی قرار است که از طرف جمع در این نشست های مشترک حاضر شوند."

آقای کریمی قدوسی از قول علی لاریجانی رئیس مجلس خبر داده که قرار نبود برگزاری این نشست علنی شود و گفته "بعضی از مسائلی که شنیدیم جای نگرانی دارد."

محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس ایران که در غیاب علی لاریجانی، ریاست جلسه علنی روز سه شنبه را بر عهده داشت، گفته است که در نشست‌های دولت و نمایندگانی از مجلس، روسای کمیسیون ها حضور دارند اما تاکنون محدود به گفت‌و‌گو بوده و تصمیمی طی آن گرفته نشده که لازم به اطلاع رسانی باشد.

او درباره جلسه ای که در حضور آیت الله خامنه‌ای برگزار شده توضیحی نداده است.

نمایندگانی از دولت و مجلس ایران به تازگی در حضور آیت الله خامنه ای نشست مشترکی داشتند

بر اساس گزارش‌ها، این نشست پیش از سخنرانی محمود احمدی نژاد در مجلس برگزار شد و آیت‌الله خامنه ای از دولت و مجلس خواست بر سر اجرای مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها (سوبسیدها) به توافق برسند.

دولت ایران بر اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها اصرار دارد اما مجلس می گوید اجرای آن تبعات ناگوار اقتصادی از جمله تورم در پی دارد و رای به توقف آن داده است.

این موضوع در ماههای اخیر از موارد عمیق شدن اختلاف مجلس و دولت ایران بوده است.

برخی از نمایندگان مجلس می گویند که دولت می خواهد با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه نقدی بیشتر به شهروندان ایرانی، بر انتخابات ریاست جمهوری پیش رو تاثیر بگذارد.

غلامرضا مصباحی مقدم، از نمایندگان تهران در مجلس گفته که هدف دولت از اجرای مرحله دوم این طرح سیاسی است. او هشدار داده که با اجرای این طرح قیمت بنزین تا ۱۵۰۰ تومان در هر لیتر افزایش می یابد.

نشست دولت و مجلس ایران قرار بود امشب به میزبانی محمود احمدی نژاد در مقر ریاست جمهوری برگزار شود اما به دلیل سفر علی لاریجانی، دولت این دیدار را به زمان دیگری موکول کرده است.

آقای لاریجانی در حال حاضر برای شرکت در هشتمین دوره اجلاس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی در خارطوم، پایتخت سودان، به سر می برد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.