نامه محتشمی‌پور به نمایندگان: بین شما یک مرد حقایق اوین را بگوید

به روز شده:  13:32 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391

یکی از نمایندگان بازدیدکننده اوین امکانات و غذای این زندان را مشابه 'هتل‌' توصیف کرده است

فخرالسادات محتشمی‌پور، عضو جبهه مشارکت ایران در نامه‌ای از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس خواسته است که در گزارش بازدید از زندان اوین صداقت داشته باشند و در غیراین صورت "بهتر است سکوت کنند."

خانم محتشمی‌پور از نمایندگان مجلس که کلیک به اوین رفته بودند، پرسیده است آیا موفق شده‌اند "شکنجه‌گاه‌های مخفی اوین را که در آن زندانی هنگام بازجویی تعزیر می‌شود" ببینند؟

او که همسرش مصطفی تاج‌زاده از زندانیان سیاسی اوین است، به زندانیان جوان گمنام در اوین، دانشجویان ستاره‌دار، تأخیر در درمان زندانیان، سلول‌های انفرادی و بازجویی‌های "توهین‌آمیز" اشاره و ابراز امیدواری کرده است که نمایندگان مجلس در جریان همه این موارد قرار گرفته باشند.

"زمانی مجلس می‌تواند در رأس امور باشد که منافع ملی را پای قدرتمندان زورمدار قربانی نکند"

فخرالسادات محتشمی‌پور

خانم محتشمی‌پور همچنین از نمایندگان کمیسیون امنیت ملی پرسیده "آیا بهایی‌ها و مظلومیت آنها در زندان شما را از خود بی‎‌خود نکرد؟" و ادامه داده است: "امیدوارم میان شما مردی پیدا شود که 'مدرس‌وار' در مقابل ظلم بایستد و گزارش واقعی دهد که در این زندان چه خطاها و جنایاتی انجام می‌شود."

او به نمایندگان مجلس ایران گفته است که زندان اوین، در مقام مقایسه، "هتل چندستاره" جمهوری اسلامی است و برای فهمیدن آنچه زندانیان دیگر تحمل می‌کنند باید از زندان‌های قرچک، رجایی‌شهر، قزل‌حصار و شهرهای دیگر بازدید کرد.

خانم محتشمی‌پور از زمانی که همسرش یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به زندان افتاد، در انتقاد از وضعیت زندان‌ها و سران سیاسی زندانی، نامه‌ و مقاله‌های اعتراض‌آمیز زیادی نوشته است. او خود نیز مدتی در اوین کلیک زندانی بود.

'هتل اوین'

دیروز، دوم بهمن ماه، بعضی اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از زندان اوین بازدید کردند.

صفر نعیمی‌رز، یکی از نمایندگانی که در این بازدید حضور داشته به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است: "در حال حاضر همه زندانیان تخت خواب دارند" و "وضعیت تغذیه خوب است."

او پس از بازدید از زندان، از آن به عنوان هتل یاد کرد، چون "امکانات آن از هر لحاظ مناسب بوده است."

از نمایندگان مجلس نقل شده است که آنها با شماری از زندانیان سیاسی از جمله فائزه هاشمی، محسن میردامادی، مصطفی بادکوبه‌ای، علیرضا رجایی، عبدالله مؤمنی و علیرضا بهشتی گفت‌وگو کرده‌اند.

رضا خندان که همسرش نسرین ستوده در مدت بازدید نمایندگان در مرخصی سه روزه از زندان بوده است، می‌گوید مقام‌ها "بهتر دیده‌اند" نسرین ستوده هنگام بازدید در اوین نباشد. خانم ستوده وکیل دادگستری، دیروز و ساعاتی پس از بازدید نمایندگان از زندان اوین، کلیک به این زندان بازگردانده شد.

محمدحسن آصفری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس، در روزهای آخر اعتصاب غذای خانم ستوده گفته بود "اگر مسائل مطرح شده در خصوص نسرین ستوده واقعیت داشته باشد، کمیسیون امنیت ملی، وزیر دادگستری و رئیس سازمان زندان‌ها را به مجلس فرا می‌خواند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.