کارگروه سازمان ملل: به بازداشت خودسرانه موسوی و کروبی پایان دهید

به روز شده:  23:58 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391

آقایان موسوی و کروبی و همسرانشان پس از راهپیمایی ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ مخالفان حکومت ایران حبس خانگی شدند

یک کارگروه سازمان ملل متحد ادامه بازداشت خانگی دو نفر از رهبران مخالفان ایران را غیرقانونی خوانده و خواهان آزادی آنها شده است.

کارگروه بازداشت های خودسرانۀ سازمان ملل متحد با خودسرانه خواندن حبس خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، از دولت ایران خواسته آنها را هر چه سریع تر آزاد کند.

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، این کارگروه اعلام کرده که دولت ایران با ادامه بازداشت "بدون تفهیم اتهام یا محاکمه" رهبران مخالفان، قوانین خود و قوانین بین المللی حقوق بشر را نقض کرده است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد ریاست جمهوری ایران در انتخابات سال ۱۳۸۸ و از رهبران مخالفان در این کشور هستند که پس از راهپیمایی ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ مخالفان در تهران به همراه همسرانشان حبس خانگی شدند.

این راهپیمایی به دعوت آنها و برای نشان دادن همبستگی با مردم مصر و تونس در جریان وقایع موسوم به بهار عربی صورت گرفت.

خانم کروبی بعدها به خاطر بیماری از حبس خانگی آزاد شد.

کارگروه بازداشت های خودسرانۀ سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از ادامه بازداشت خانگی آقای موسوی، آقای کروبی و خانم رهنورد، خواهان اعطای "حق قابل اجرای درخواست غرامت" به این افراد شده است.

هادی قائمی، مدیر کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، با استقبال از نظر این کارگروه گفت: "هیچ توجیهی برای ادامۀ این بازداشتهای غیرقانونی ظرف دو سال گذشته وجود نداشته است، هیچ اتهامی مطرح نشده، به هیچ قانونی استناد نشده، و هیچگونه فرآیند قضایی طی نشده است."

کارگروه بازداشت های خودسرانۀ سازمان ملل متحد زیر نظر شورای حقوق بشر این سازمان فعالیت می کند و از پنج کارشناس مستقل تشکیل شده است.

این گروه موارد مربوط به بازداشت خودسرانه در سراسر جهان را به این شورا گزارش می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.