اتحادیه اروپا: ایران در آغاز مذاکرات هسته‌ای تأخیر ایجاد می‌کند

به روز شده:  18:28 گرينويچ - چهارشنبه 23 ژانويه 2013 - 04 بهمن 1391
مرسی و صالحی

آقای صالحی می‌گوید که در سفر اخیرش به مصر از مقامات مصری خواسته است که برای میزبانی مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ داوطلب شوند

در حالی که ایران از احتمال مذاکره با گروه ۱+۵ در قاهره سخن می‌گوید، اتحادیه اروپا مقام‌های ایران را به تلاش برای به تأخیر انداختن این مذاکرات متهم کرده است.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که گروه ۱+۵ به طور اصولی با هیچ مکانی برای انجام مذاکره مخالف نیست، "اما ایران مدام جاهای مختلفی را پیشنهاد می کند. مکان انجام مذاکرات اهمیتی ندارد، اما به نظر می رسد که ایران با مطرح کردن مکرر شرایط جدید می خواهد مذاکرات را به تأخیر بیندازد".

سخنگوی خانم اشتون گفت که در ماه دسامبر زمان و مکان مشخصی برای انجام مذاکرات به ایران پیشنهاد شده، اما ایران در پاسخ دادن تعلل کرده و هر بار شرایط و مکان تازه ای را پیشنهاد داده است.

خانم اشتون از طرف گروه ۱+۵، شامل آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین)، مسئولیت تماس با ایران بر سر مذاکرات اتمی را بر عهده دارد.

تازه ترین مکان مطرح شده توسط ایران برای برگزاری مذاکرات اتمی، شهر قاهره، پایتخت مصر است.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران امروز چهارشنبه ۴ بهمن (۲۳ ژانویه) در جمع خبرنگاران گفته است که در سفر اخیرش به مصر از مقامات این کشور خواسته است که برای میزبانی مذاکرات اتمی ایران و ۱+۵ داوطلب شوند.

آقای صالحی گفت: "این موضوع با استقبال عزیزان ما در مصر روبرو شد و مصر با گروه ۱+۵ برای میزبانی نشست رایزنی می کند".

هشدار روسیه در مورد حمله به ایران؛ درخواست از ایران برای تعجیل

"امیدواریم ایده حمله به ایران هرگز عملی نشود"

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه

همزمان روسیه از ایران خواسته است که در پاسخ دادن به ابهامات پیرامون برنامه اتمی اش، سریع تر عمل کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز در یک کنفرانس خبری در مسکو گفت که قدرت های جهانی در مورد "احتمال وجود جنبه های نظامی در برنامه اتمی ایران در گذشته یا حال پرسش هایی دارند".

او با اشاره به توافقنامه ای که ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی مدتی است بر سر آن مذاکره می کنند، گفت که ایران بر تمایل خود برای دست یافتن به توافقی کامل در این مورد تأکید کرده است، "اما همکاران ایرانی ما می توانند قدری سریع تر این کار را بکنند".

اشاره آقای لاوروف به مذاکراتی است که آژانس برای دریافت اجازه بازدید از منطقه نظامی پارچین در شرق تهران با مقام های ایران دنبال می کند.

تازه ترین دور این مذاکرات که هفته پیش در جریان سفر هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس به تهران برگزار شد، بی نتیجه پایان یافت و قرار شد دور بعدی روز ۱۲ فوریه (۲۴ بهمن) انجام شود.

وزیر امور خارجه روسیه در سخنان امروز خود همچنین در مورد "هرگونه تلاش برای آماده شدن یا اقدام به حمله علیه تأسیسات اتمی یا زیرساخت های ایران" هشدار داد و آن را فکری بسیار خطرناک توصیف کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.