رئیس قوه قضائیه ایران از اعدام‌های اخیر دفاع کرد

به روز شده:  19:25 گرينويچ - چهارشنبه 23 ژانويه 2013 - 04 بهمن 1391
رئیس قوه قضائیه ایران

آقای لاریجانی هشدار داده است که اگر با جرایم خشن قاطعانه برخورد نشود، "اوضاع به مراتب بدتر خواهد شد"

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران گفته است که وقتی مجرمان وحشت ایجاد می‌کنند، تشخیص شدت مجازات به عهده قاضی است و در مورد پرونده اخیر زورگیری، تصمیم قاضی مبنی بر صدور حکم اعدام، در جهت "مصلحت جامعه اسلامی" بوده است.

آقای لاریجانی امروز چهارشنبه ۴ بهمن (۲۳ ژانویه) گفت که دستگاه قضایی ایران هم از اعدام انسان ها متأسف است، اما وقتی پای امنیت جامعه در میان است، "نباید دستخوش احساسات شد".

در پی اعدام دو جوان به جرم زورگیری در پارکی در مرکز تهران در روزهای اخیر انتقادات زیادی متوجه مسئولان قضایی ایران شده بود.

منتقدان می گفتند که حکم اعدام این دو نفر با تعجیل و بدون توجه به دلایل ارتکاب جرم توسط آنها صادر شده و بیش از اندازه شدید بوده است.

آقای لاریجانی در پاسخ به کسانی که گفته بودند فقر و مشکلات اقتصادی محکومان را به ارتکاب جرم وادار کرده بود، گفت: "مگر عقلانی و انسانی است که هر فردی که دچار فقر یا تنگدستی شد، دست به چنین جرایم وحشت انگیزی بزند... آیا تمام راه ها برای رفع تنگدستی بسته است و تنها باید به زورگیری و کیف قاپی اقدام کرد؟"

"آیا تمام راه ها برای رفع تنگدستی بسته است و تنها باید به زورگیری و کیف قاپی اقدام کرد؟"

رئیس قوه قضائیه ایران

او گفت که مسئولان قوه قضائیه ایران هم معتقدند که راه حل اساسی، خشکاندن ریشه ها و بسترهای ارتکاب جرم در جامعه است، اما در عین حال نباید از قوه قضائیه انتظار داشت که به "وظیفه ذاتی" خود در قبال مجرمان عمل نکند.

آقای لاریجانی هشدار داد: "مطمئن باشید که در صورت عدم برخورد قاطع با چنین جرایمی، اوضاع به مراتب بدتر خواهد شد".

چندی پیش تصاویر ویدیویی که از یک دوربین مداربسته گرفته شده بود در فضای اینترنت منتشر شد که چهار جوان را در حال زورگیری با تهدید چاقو و قمه از یک مرد در یکی از خیابان های تهران نشان می داد.

مسئولان قضایی و پلیس ایران پس از انتشار این تصاویر بر دستگیری و مجازات سریع متهمان تأکید کردند و حکم اعدام دو نفر از آنها در زمانی کوتاه صادر و تأیید شد.

رئیس قوه قضائیه ایران در پاسخ به کسانی که می گفتند این دو جوان سابقه محکومیت کیفری نداشته اند، گفته است که آنها در بازجویی های خود به ارتکاب چند فقره جرم مشابه "اقرار" کرده بوده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.