مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه پنجم بهمن

به روز شده:  02:34 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391

توافق نمایندگان مجلس با دولت در پرداخت کارت‌های الکترونیک ۱۰۰ هزار تومانی و طرح استیضاح وزیر کار از جمله مطالبی است که توجه اغلب روزنامه‌های چاپ تهران را به خود اختصاص داده است.

عسگراولادی در میان اصولگرایان تنها نیست

عباس عبدی، روزنامه نگار و سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی

عباس عبدی در گفتگو با روزنامه اعتماد گفته است: بخش قابل توجهی از جناح حاکم مجبور است که در نگرش خود نسبت به رفتارهای سیاسی و حکومت‌داری، تجدیدنظر اساسی کند

ثمینا رستگاری در روزنامهکلیک اعتماد نوشته است که عباس عبدی اصلاح‌طلبی است که از سیاست ناامید نمی‌شود و هر هفته تحلیل تازه‌ای برای گفتن و نوشتن دارد. از این رو با او در باره شرایط فعلی حاکم بر جناح‌های سیاسی آن هم در اندک زمان کوتاهی مانده به انتخابات ریاست جمهوری، تلفنی گفتگو کرده است.

در جریان این گفتگو آقای عبدی می‌گوید، مشکل اصولگرایان برای عدم مقابله جدی با احمدی‌نژاد فقط به نداشتن قدرت کافی برنمی‌گردد، بلکه آنها به لحاظ ذهنی نمی‌دانند چطور باید مسئله را حل کنند.

بعد آقای عبدی برای اثبات حرف خود می‌گوید که مجلس مثالی خوبی است، چرا که یک سال است در باره عزل مرتضوی وارد شده و دولت هم مدام کار خودش را کرده است. در حالی که از نظر عقلانی یا مجلس نباید وارد این بحث می‌شد و یا اگر هم وارد می‌شد با اقتدار عمل می‌کرد.

به اعتقاد آقای عبدی بخش قابل توجهی از جناح حاکم مجبور است که در نگرش خود نسبت به رفتارهای سیاسی و حکومت‌داری، تجدیدنظر اساسی کند، چرا که روند اتفاقات به آنها ثابت کرده که ادامه این سیاست‌ها به بن‌بست جدی می‌خورد.

او در پاسخ به این سوال که آیا نشانه‌ای از تجدیدنظر در جناح حاکم دیده می‌شود، گفته که بله، وقتی کسی مثل آقای عسگراولادی که یکی از استوانه‌های اصولگرایی است این گونه برخورد می‌کند خود یک نشانه است. او یک نفر نیست، اما به دلیل یکسری ویژگی‌های شخصی جرات این را پیدا کرده که این حرف‌ها را بیان کند.

برگزاری مذاکرات به نفع مصر است

مهدی مطهرنیا، کارشناس حقوق بین‌الملل طی یادداشتی در روزنامه کلیک آرمان روابط عمومی نوشته است، آن چه در فضای سیاسی کنونی دیده می‌شود، سیگنال‎‌های مثبتی است که بیشتر از طرف ایران به سمت مصر مخابره می‌شود. دولت نهم و پس از آن دولت دهم با رویکرد اصولگرایانه و با پشتوانه قوی، بسیار سریع و صریح به بیان اراده خود برای برقرار ارتباط با مصر پرداخت.

به نوشته آقای مطهرنیا، چه قبل از جنبش مردمی مصر و چه بعد از آن طرف ایرانی رویکرد مثبتی به برقراری ارتباط با مصر داشت اما چه از طرف حسنی مبارک و چه از طرف محمد مرسی تاکنون واکنش متقابلی صورت نگرفته است. در حال حاضر نیز گفته می‌شود که آقای احمدی‌نژاد به زودی به مصر سفر خواهد کرد.

به اعتقاد این حقوقدان احتمالا ایران در نظر دارد از مذاکرات با ۱+۵ برای نزدیک شدن به مصر استفاده کند. اتفاقی که برای آنکارا، بغداد و مسکو هم افتاد. اما بهتر است این مذاکرات طبق حقوق قانونی ایران در خاک خودمان انجام شود که منظور از خاک به نوشته آقای مطهرنیا، سفارتخانه‌های ایران و همین طور مقر آژانس است.

در ادامه این نوشته آمده است که برگزاری این مذاکرات در قاهره به نفع مصر است و سپس ممکن است از سوی مقامات آن کشور سخنانی شنیده شود، مانند سخنانی که از طرف اردوغان پس از مذاکرات ترکیه شنیده شد.

صفحه نخست روزنامه آرمان روابط عمومی پنجم بهمن

صفحه نخست روزنامه آرمان روابط عمومی

وزیر کشور هم در فهرست استیضاح قرار گرفت

روزنامه کلیک بهار در گزارشی با اشاره به طرح استیضاح وزیر کار از احتمال استیضاح وزیر کشور خبر داده است. به نوشته بهار دیروز برای علی مطهری، احمد توکلی و بهروز نعمتی، از نمایندگان خواهان استیضاح وزیر کار، روز پرکاری بود. علی مطهری که هیچ وقت امضایش از پای برگه استیضاح وزیر کار پاک نشده است در گوشی با ابوترابی که در جایگاه هیئت رئیسه نشسته بود صحبت می‎کرد، احمد توکلی در رفت و آمد بود و بهروز نعمتی هم گاهی به جایگاه هیئت رئیسه سری می‌زد تا در جریان مذاکرات ابوترابی و مطهری باشد. سرانجام وقتی این سه نماینده به صندلی‌های خود برمی‌گردند، جواد جهانگیرزاده تریبونش را روشن می‌کند و از اعلام وصول طرح استیضاح وزیر کار خبر می‌دهد.

به نوشته این گزارش نمایندگان خواهان استیضاح در بیان دلایل خود نوشته‌اند که آقای سعید مرتضوی در سمت قبلی خویش، یعنی دادستان تهران، متهم است و از حالت قضایی تعلیق شده و پرونده‌اش هنوز مفتوح است، در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فاجعه کهریزک مقصر شناخته شده است، با این حال چه ضرورتی برای نصب چنین فردی به این سمت در صندوق تامین اجتماعی و سپس تغییر اساسنامه برای حفظ او وجود داشته است؟

اما وزیر کار گویا در این استیضاح تنها نخواهد بود و یکی از نمایندگان مجلس از احتمال استیضاح وزیر کشور خبر داده است. روزنامه بهار نوشته است که حال مجلسی‌ها به تعطیلات رفته‌اند و بعد از بازگشت باید به بررسی طرح استیضاح وزیران کار و کشور بپردازند.

از نفت در سفره‌ها تا اقتصاد بدون نفت

احمد میرمطهری در سرمقاله روزنامه کلیک دنیای اقتصاد نوشته است که این روزها اقتصاد بدون نفت با عدم اتکا به درآمدهای نفتی به عنوان راهکاری جهت مقابله با تحریم نفتی و اداره امور کشور بدون نیاز به درآمد فروش نفت و گاز مطرح است.

به نوشته آقای میرمطهری، او هم خواهان تحقق این خواسته ملی است، ولی در تبدیل اقتصاد کشور به غیرنفتی چند اما و اگر هست که از آن به راحتی نمی‌توان گذشت. نفت با تار و پود اقتصاد ملی عجین شده و تولید و درآمد نفت به اصلی‌ترین عامل تغییر، خواه مثبت یا منفی در اقتصاد ایران تبدیل شده است.

به اعتقاد آقای میرمطهری نباید فراموش کنیم که امنیت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با اتفاقاتی که در دو سال اخیر در آن رخ داده تا اندازه زیادی به نفت پیوند خورده و عدم استفاده از نفت به عنوان ثروت ملی و مبادله آن با توسعه اقتصادی به خاطر مشکلات فروش در یکی دو سال اخیر نباید به تصمیم عجولانه و نامشخص برای جایگزینی درآمدهای نفت تبدیل شود.

در پایان این سرمقاله آمده است که اگر وعده‌ای می‎‌دهیم، راه‌های تحقق آن را هم کمی سبک و سنگین کنیم.

صفحه نخست روزنامه بهار پنجم بهمن

صفحه نخست روزنامه بهار پنجم بهمن

۱۰۰ هزار تومان کم‌درآمدها

روزنامه کلیک بهار نوشته است که هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، پولی است که می‌گویند در قالب کارت معیشت بین ۱۷ میلیون نفر تقسیم می‌شود، یعنی به هر نفر ۱۰۰ هزار تومان، رقمی که شاید بتواند بخش ناچیزی از نیازهای اقتصادی اقشار کم‌درآمد را آن هم در حال حاضر بپوشاند. اما باید دید این ۱۰۰ هزار تومان چگونه و با وقوع چه اتفاقاتی قرار است به دست کم‌درآمدها برسد.

به نوشته روزنامه بهار به نقل از یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، دولت قصد دارد برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها ۱۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد و برای تحقق این امر باید به طور متوسط قیمت حامل‌های انرژی را چهار و نیم برابر کند. سوال اینجاست که ۱۰۰ هزار تومان پوشش‌دهنده معیشت چند روز فرد کم‌درآمد خواهد بود؟ چرا که با یک محاسبه سرانگشتی می‌توان نتیجه گرفت که هر فرد به طور متوسط روزی ۳۰ هزار تومان هزینه دارد که قرار است قیمت هزینه‌های او چهار و نیم برابر شود، در این صورت او باید ۱۳۵ هزار تومان هزینه کند.

به نوشته بهار حال خودتان قضاوت کنید که پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها قرار است این کارت معیشتی ۱۰۰ هزار تومانی جواب چند روز جیب افراد کم‌درآمد را بدهد.

جایگزینی برای یارانه‌های نقدی

اکبر ترکان، وزیر پیشین راه در روزنامه کلیک آرمان روابط عمومی نوشته است، موضوع پرداخت کارت‌های اعتباری الکترونیک برای تامین برخی از کالاهای اساسی اقشار کم‌درآمد از جمله مواردی است که اگر جایگزین پرداخت نقدی یارانه شود‌، می‌تواند آثار تورمی پرداخت‌های نقدی را کاهش دهد و احتمال برخورداری جمعی از کالاهای اساسی را افزایش دهد.

به اعتقاد آقای ترکان اجرای چنین طرحی و جایگزینی آن با یارانه‌های نقدی به نفع اقتصاد کشور است و باید هرچه سریعتر اجرا شود. جایگزینی کارت‌های اعتباری الکترونیک به جای یارانه‌های نقدی نتایج مثبتی را به همراه دارد که کاهش نرخ تورم ناشی از تزریق نقدینگی به جامعه یکی از آنهاست.

به نوشته این مقاله از طرف دیگر در برخی موارد پرداخت نقدی سبب می‌شود که یارانه‌ اعضای خانوار که به حساب سرپرست واریز می‌شود در اختیار اعضای خانوار قرار نگیرد. حال این پرداخت می‌تواند در قالب همان شکل قدیمی کالابرگ باشد که افراد در صف‌های طویل کالاهایی را می‌گرفتند یا به موازات پیشرفت جامعه می‌تواند به صورت کارت الکترونیک یا همان «کالا کد» صورت بگیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.