ایران خواستار توقف سریع درگیری‌ها در مالی شد

به روز شده:  04:12 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391
حسین امیرعبداللهیان، معاون دنیای عرب و قاره آفریقای وزارت امور خارجه ایران

آقای امیرعبدالهیان گفته مناسبترین راه برای "حفظ حاکمیت، یکپارچگی و تمامیت ارضی کشور مالی" بازگشت طرفین به گفت‌وگوهای مسالمت‌آمیز است

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی - آفریقای وزارت امور خارجه ایران خواستار توقف سریع درگیری‌های نظامی در کشور آفریقایی مالی شد.

آقای امیرعبدالهیان، روز چهارشنبه چهارم بهمن (۲۳ ژانویه) گفت که مناسبترین راه برای "حفظ حاکمیت، یکپارچگی و تمامیت ارضی کشور مالی" بازگشت طرفین به گفت‌وگوهای مسالمت‌آمیز است.

او آمادگی جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد (NAM) را به منظور مساعدت در حل این بحران اعلام کرد.

پیش از این، سفیر ایران در فرانسه هم در گفتگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ از عملیات نظامی در مالی انتقاد کرده و گفته بود: "نمی‌توان از یک سو از ترویست‌هایی که در سوریه آدم می‌کشند، حمایت کرد و مدافع آنها بود و از طرف دیگر با آنها در جای دیگر مانند مالی مخالف بود."

علی آهنی در پاسخ به پرسشی در مورد موضع ایران در برابر القاعده گفت: "القاعده یک واقعیت است زیرا در مقابل این پدیده قرار داریم که نمونه آن را در افغانستان، عراق و سوریه دیدیم و اینک در کشور مالی شاهد آن هستیم. وی تاکید کرد که "باید این مساله را از راه درست دنبال و حل کرد."

فرانسه دو هزار نفر از نیروهای نظامی خود را به مالی اعزام کرده است تا به دولت این کشور در مبارزه با گروه های مسلح اسلامگرا کمک کنند.

فرانسوی‌ها دلیل دخالتشان در رویدادهای مالی را این طور توضیح می‌دهند که از نظر آنها شورشیانی که در شمال این کشور هستند به سمت جنوب روان شده اند تا این کشور را به "کشوری تروریستی" بدل کنند.

فرانسه از کشورهای غرب آفریقا هم خواسته تا سه هزار نیرو به مالی اعزام کنند.

اعزام نیروهای نظامی فرانسه به مالی اگر چه با حمایت کشورهای غربی و برخی دولت های آفریقایی همراه بوده است اما برخی از کشورهای اسلامی مانند ایران اعزام نیرو به مالی را "دخالت مستقیم" در امور این کشور ارزیابی کرده اند.

هفته گذشته، پیکارجویان اسلامگرا در الجزایر که یک تاسیسات گاز در نقاط دورافتاده این کشور را اشغال کرده بودند ادعا کردند که این کار به تلافی دخالت نظامی فرانسه در مالی انجام داده اند، هرچند بسیاری تحلیلگران در این مساله شک دارند.

در آن گروگانگیری دست کم ۴۸ نفر کشته شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.