'پدر تمبر ایران' درگذشت

به روز شده:  14:37 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391

فریدون نوین فرح بخش در زمینه تمبر، سکه و اسکناس چند کتاب منتشر کرد

فریدون نوین فرح بخش مشهور به "پدر تمبر ایران" در پی مشکل کلیوی در بیمارستان تهران کلینیک درگذشت.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای فرح بخش در سال ۱۳۰۹ در محله سنگلج تهران متولد شد. پدر او نیز کلکسیونر تمبر بود و همین باعث تشویق این دانش آموخته رشته زبان انگلیسی شد که شغل پدر را ادامه دهد.

او که طبق اعلام انجمن مجموعه‌داران ایران به عنوان پدر تمبر ایران شناخته می‌شد، در مورد ارزش‌گذاری تمبر گفته بود با وجود این که عده‌ای فکر می‌کنند ارزش تمبر به قدمت آن است اما در حقیقت، ارزش تمبر به کمیت آن بر می‌گردد.اداره پست بنا به سیاست‌های خود هر سری از تمبرها را با تیراژی متفاوت منتشر می‌کند؛ اما همیشه سقف و کف تیراژ آن مشخص است و از آن محدوده کمتر و بیشتر نمی‌شود.

آقای فرح بخش معتقد بود که تمبر فقط یک قطعه کاغذ چاپی زیبا نیست و در حقیقت یک محصول فرهنگی و یک سرمایه ارزشمند است.

او سال‌ها پیش در گفت‌و‌گویی با روزنامه 'هم‌وطن سلام' در مورد جمع‌آوری تمبر در ایران گفته بود: "به جز پدرم، چند کلکسیونر بزرگ دیگر هم در تهران فعالیت داشتند. این افراد پیشکسوت‌های مجموعه داری تمبر در ایران بودند. مهم‌ترین این افراد، یکی حاج حسین ملک بود که امروز، مجموعه تمبر، سکه و اسکناس او در موزه ملک به نمایش در آمده. اما مهم‌ترین چهره بین المللی تمبر ایران، دکتر محمد دادخواه بود. او یک مجموعه‌دار بزرگ و مهم در سطح جهان بود و در زمینه تمبر ایران زحمت زیادی کشید. من همه اینها را به واسطه پدرم می‌شناختم و با همه آنها از نزدیک ارتباط داشتم. آنها مجموعه‌هایشان را در خانه نگهداری می‌کردند و پس از انقلاب به خاطر افت ناگهانی ارزش تمبر، مجموعه‌هایشان را متاسفانه فروختند."

فریدون نوین فرح بخش در زمینه تمبر، سکه و اسکناس چند کتاب منتشر کرد.

مهمترین کتاب آفای فرح‌بخش "کتاب راهنمای تمبرهای ایران" است که به عنوان تنها منبع قیمت‌گذاری تمبرهای ایران در ایران و جهان شناخته می‌شود. این کتاب هر ساله در اسفند ماه همراه با تصویر تمبرهای جدید تجدید چاپ می‌شود و شامل عکس و قیمت و اطلاعات کامل تمبرهای ایران از آغاز تاکنون است.

بیش از ۴۰ سال از نخستین انتشار کتاب راهنمای تمبرهای ایران می‌گذرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.