یک شرکت هواپیمایی ایران: به دلیل مشکلات ارزی هواپیمای ایرباس را پس دادیم

به روز شده:  22:06 گرينويچ - جمعه 25 ژانويه 2013 - 06 بهمن 1391
نشان ایران ایرتور

شرکت ایران ایرتور می گوید که به دلیل مشکلات ارزی یک هواپیمای ایرباس خریداری شده را پس داده است.

مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایران ایرتور با اشاره به این که در پی افزایش قیمت بلیت هواپیما، مسافران پروازها کاهش پیدا کرده، گفته که این شرکت به دلیل مشکلات ارزی و ناتوانی در پرداخت پول، یک هواپیمای ایرباس خریداری شده را پس داده است.

سیروس باهری، مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایران ایر تور به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که "یکی از ایرباس های ایران ایر تور به صورت قسطی خریداری شده بود اما پس از مشکلات ارزی نتوانستیم از عهده پرداخت اقساط آن برآییم؛ بنابر این آن را پس دادیم."

شرکت ایران ایر تور ۱۲ هواپیمای ام دی در اختیار دارد و اخیرا دو فروند هواپیمای ایرباس خریداری کرده بود که یکی را پس داده و دیگری هم به گفته مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، "به دلیل مشکلات بیمه زمینگیر است."

ناوگان هواپیمایی ایران در سه دهه گذشته به دلیل تحریم های آمریکا نتوانسته خود را بازسازی کند و تلاش های متعدد شرکت های هواپیمایی ایران برای خرید هواپیماهای نو بی نتیجه مانده است.

ایران در سالهای اخیر با خرید هواپیمای دست دوم و اجاره هواپیماهای خارجی به خصوص روسی، سعی کرده تا بخشی از مشکلاتش را برطرف کند اما کارشناسان می گویند که این راه حل ها دیگر نتیجه بخش نیستند.

مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایران ایرتور می گوید که مذاکراتی را برای خرید هواپیما داشتیم "اما با روند افزایشی نرخ ارز طی روزهای گذشته فعلا و بار دیگر از خرید هواپیماهای جدید و افزودن به ناوگان شرکت هواپیمایی ایران ایرتور منصرف شده و قصد داریم تا ثابت شدن نرخ ارز در این باره اقدام نکنیم."

افزایش شدید نرخ ارز، افزایش قیمت سوخت هواپیما و در نهایت افزایش نزدیک به ۷۰ درصد قیمت بلیت، بازار شرکت های هواپیمایی ایران را کساد کرده و تعداد مسافران هواپیماها به شدت کم شده است.

بنابر برخی گزارشها، تعداد مسافران هواپیماها در چندماه اخیر نزدیک به ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده و شرکت ایران ایر تور می گوید که این شرکت برای پر کردن صندلی های خود به مسافران ۳۰درصد در قیمت بلیت تخفیف می دهد.

شرکت ایران ایر بزرگترین شرکت هواپیمایی ایران است که بیش از ۴۰ هواپیما در اختیار دارد که هم در داخل و هم به خارج از ایران پرواز می کنند و بنابر گزارشها این شرکت نیز با مشکلاتی مشابه روبه روست.

بنابر گزارش شرکت فرودگاه‌های کشور، در سال گذشته حدود ۱۶.۵ میلیون نفر در بخش داخلی و حدود ۶.۵ میلیون مسافر در مسیر خارجی جابه‌جا شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.