ارتش آمریکا در آموزش نظامیان مالی 'دچار اشتباه شد'

به روز شده:  12:50 گرينويچ - جمعه 25 ژانويه 2013 - 06 بهمن 1391
ژنرال هم

ژنرال هم: وقتی کسی اونیفورم ارتش ملی خود را می پوشد مسئول دفاع از افراد ملت است

یک فرمانده آمریکایی از نحوه آموزش نظامیان مالی توسط ارتش آمریکا انتقاد کرده است.

روز جمعه، ٦ بهمن (٢٥ ژانویه)، ژنرال "کارترهم"، فرمانده نیروهای آمریکایی ویژه آفریقا، گزارش‌های حاکی از بدرفتاری نیروهای دولتی مالی با ساکنان مناطق شمالی این کشور را نگران کننده خواند و برنامه‌های آموزشی وزارت دفاع ایالات متحده در مالی را مورد انتقاد قرار داد.

ژنرال کارترهم گفت که وزارت دفاع ایالات متحده در برنامه‌ریزی برای آموزش نظامیان مالی صرفا به مسایل فنی توجه داشته اما "ارزش‌ها، ضوابط اخلاقی و معیارهای قابل قبول نظامی را نادیده گرفته است."

در روزهای اخیر، برخی گروه‌های مدافع حقوق بشر گفته‌اند که نفرات واحدهای دولتی در جریان عملیات نظامی علیه شبه‌نظامیان سلامگرا در مناطق شمالی این کشور با برخی از ساکنان محلی بدرفتاری کرده اند.

واحدهای ارتش مالی با حمایت نیروهای اعزامی ارتش فرانسه در عملیات پاکسازی این مناطق از اسلامگرایان تندرو شرکت دارند.

به گفته سازمان‌های مدافع حقوق بشر، نیروهای دولتی در مسیر پیشروی به سوی شمال، به خشونت علیه ساکنان عرب و اعضای گروه قومی توارگ در این مناطق دست زده و در مواردی، آنان را به قتل رسانده‌اند.

انتشار این گزارش‌ها باعث نگرانی کشورهای غربی، به خصوص ایالات متحده شده که طی سال های اخیر، به منظور تقویت بنیه نظامی کشور مالی و چند کشور همسایه برای مقابله با خطر نفوذ اسلامگرایان تندرو، آموزش نفرات ارتش این کشورها را بر عهده داشته است.

افراد ارتش مالی

نفرات ارتش مالی به بدرفتاری با غیرنظامیان ساکن مناطق درگیری متهم شده اند

ژنرال کارترهم گفته است که برنامه آموزشی مربیان آمریکایی برای مالی "حاوی مقادیر فراوانی دانش نظامی، اما فاقد آموزش اخلاقی کافی بود."

این فرمانده که در همایش حقوق بشر در دانشگاه هوارد، در واشنگتن، سخن می گفت افزود: "برنامه آموزشی ما در مالی تقریبا به طور کامل بر مسایل تاکتیکی و فنی متمرکز بود اما به نظر می رسد که وقت لازم را به آموختن اخلاق نظامی به ارتشیان این کشور اختصاص ندادیم."

وی گفت که مربیان آمریکایی تلاش نکردند تا نظامیان مالی را قانع کنند که "وقتی کسی اونیفورم ارتش ملی خود را بر تن می کند، مسئولیت دفاع و حفاظت از تمامی افراد ملت، تبعیت از دستور دولت مشروع و قانونی و رفتار براساس قانون و موازین اخلاقی را نیز برعهده می گیرد."

کودتا و جنگ

ارتش مالی در ماه مارس سال ٢٠١٢ - حدود ده ماه پیش - علیه دولت غیرنظامی این کشور دست به کودتا زد و در هرج و مرج ناشی از مداخله نظامیان در امور سیاسی، شبه نظامیان اسلامگرا و گروهی از شورشیان ضد دولتی با یکدیگر متحد شدند و توانستند به سادگی ارتش را از منطقه وسیعی در مناطق کویری شمال مالی که وسعت آن از خاک فرانسه نیز بیشتر است خارج کنند و این منطقه را به تصرف خود درآورند.

مالی یک کشور محصور در خشکی در غرب آفریقاست که حدود نود درصد جمعیت آن را مسلمانان سنی و بقیه را مسیحیان و پیروان ادیان بومی تشکیل می دهند.

واحدهای نظامی فرانسه

واحدهای ارتش فرانسه در حمایت از ارتش مالی علیه شبه نظامیان اسلامگرا وارد عملیات شده اند

در ماه های بعد، اسلامگرایان با استفاده از موقعیتی که در این منطقه به دست آورده بودند، در صدد استقرار حکومت دینی برآمدند و به تدریج به اجرای قوانین شریعت و محدودیت آزادی های فردی و اجتماعی ساکنان این مناطق روی آوردند.

تحکیم موقعیت اسلامگرایان و ارتباطی که گفته می‌شود با تشکل‌هایی مانند شبکه القاعده دارند باعث بروز نگرانی در مورد گسترش افراط‌گرایی و ایجاد پایگاهی برای سازماندهی اقدامات تروریستی در آفریقا و سایر نقاط جهان شد.

روز ١١ ژانویه، دولت فرانسه اعلام کرد که به منظور جلوگیری از پیشروی اسلامگرایان به سوی مناطق جنوبی، به حمایت نظامی از ارتش مالی دست زده و واحدهایی متشکل از حدود دو هزار تن از نفرات ارتش خود را وارد عملیات نظامی کرده است. این اقدام حمایت سیاسی بسیاری از کشورهای غربی را در پی آورد و تعدادی از این کشورها کمک‌های تدارکاتی در اختیار نیروهای فرانسوی و متحدان آفریقایی آنان قرار دادند.

براساس گزارش‌های رسیده از مالی، مواضع و مراکز تدارکاتی شبه نظامیان اسلامگرا در شمال مالی هدف حملات هوایی قرار گرفته و از جمله، چند انبار سوخت منفجر شده است.

واحدهای اعزامی از چند کشور دیگر از جمله نیجر، نیجریه و چاد به منظور پیوستن به عملیات علیه شبه نظامیان اسلامگرا عازم مالی شده‌اند و انتظار می رود طی روزهای آینده، همراه با واحدهای ارتش مالی و فرانسه، عملیات گسترده‌ای را برای پاکسازی منطقه از شبه نظامیان به اجرا بگذارند.

همرمان، محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، با انتقاد از ادامه خشونت در مالی، طرحی شامل مذاکره سیاسی و کمک‌های اقتصادی را برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران سیاسی این کشور ارائه داده است.

در همان حال، کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل گفته است که از روز ١٠ ژانویه تا کنون، حدود هفت هزار غیرنظامی از بیم آسیب در جریان جنگ در مالی از این کشور گریخته و به کشورهای مجاور پناهنده شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.