رئیس مجلس ایران: دستوری برای اجرای سریع حذف یارانه ها داده نشده

به روز شده:  10:34 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2013 - 07 بهمن 1391
لاریجانی

آقای لاریجانی می گوید که دستوری برای اجرای سریع برنامه حذف یارانه ها داده نشده است

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران با تائید اختلاف نظر دولت و مجلس درباره نحوه و زمان اجرای مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها، انتشار اخباری مبنی بر دستور آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران برای اجرای سریع این برنامه را رد کرده است.

آقای لاریجانی با اشاره به نشست مشترک دولت و مجلس در حضور آیت الله خامنه ای، گفته که رهبری تاکید داشتند "تا جایی که ممکن است با همفکری کارها جلو برود و اگر اختلاف دیدگاهی نیز از نگاه مسائل تخصصی است با همفکری به هم نزدیک شوید، اما ایشان دستوری ندادند."

گزارشها نشان می دهد که اعضای هیات دولت و تعدادی از نمایندگان مجلس پیش از سخنرانی ٢٧ دی (١٦ ژانویه)، محمود احمدی نژاد در مجلس ایران ایران، به دیدار رهبر ایران رفته بودند و در آن دیدار آقای خامنه ای به مجلس و دولت توصیه کرده که بر سر نحوه اجرای برنامه حذف یارانه ها به توافق برسند.

بعد از آن، نشست هایی با حضور نمایندگان مجلس و اعضای دولت آغاز شده اما هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است.

برخی بر این باور بودند که آقای خامنه ای بر اجرای سریع برنامه حذف یارانه ها تاکید دارند در حالی که به گفته آقای لاریجانی "اصلا چنین چیزی مطرح نشده است و ایشان هیچ تاکیدی بر اتمام این کار با سرعت ندارند."

دو سال از اجرای برنامه حذف یارانه ها می گذرد و دولت بر اساس قانون سه سال دیگر برای اجرای این برنامه فرصت دارد، اما دولت آقای احمدی نژاد می گوید که آماده است تا کل برنامه را پیش از پایان دوره ریاست جمهوری او اجرا کند.

اما مجلس با تصویب قوانینی اجرای مرحله دوم را در دو ماه باقی مانده از سال ممنوع کرده و با اجرای مرحله دوم آن به شیوه دولت مخالف است. دولت ایران به دنبال چند برابر کردن یارانه ها نقدی است و مجلس می گوید که برای این کار قیمت کالاها به خصوص مواد سوختی باید چندین برابر شود و این کار آسیب های اقتصادی زیادی به دنبال دارد.

آقای لاریجانی می گوید که "این که هدفمندی یارانه ها در نیمه راه است، بسیار روشن است و نیازی نیست به صحبت های رهبر انقلاب نسبت داده شود اما این که ادامه این مسیر هدفمندی باید در شرایط امروز صورت گیرد یا به زمان دیگری موکول شود، مسئله اصلی است."

به گفته رئیس مجلس، در حال حاضر از نظر دولت و مجلس در مورد چگونگی بهبود شرایط کشور اختلاف نظرهایی وجود دارد و در این جلسات آرای دولت و مجلس برای بهبود وضعیت معیشت مردم به یکدیگر نزدیک می شود.

نگرانی اصلی در میام برخی از مقام های ایران این است که به دلیل شرایط بد اقتصادی فعلی این کشور، اجرای مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها و گران کردن قیمت کالاها، اقشار متوسط و کم درآمد را در شرایط دشوارتری قرار دهد و پیامدهای اجتماعی، سیاسی و امنیتی به دنبال داشته باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.