رسانه های ایران از تعویق مذاکرات اتمی با گروه ۱+۵ خبر می دهند

به روز شده:  10:46 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2013 - 07 بهمن 1391

سعید جلیلی و کاترین اشتون

۱۰ روز پس از پایان بی نتیجه مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران، رسانه های این کشور می گویند که دور تازه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ که قرار بود در ماه ژانویه برگزار شود، به تاخیر افتاده است.

خبرگزاری رویترز هم از قول یک دیپلمات اروپایی که نامش منتشر نشده گفته احتمالا این مذاکرات در ماه فوریه برگزار خواهد شد.

شش کشور آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین (اعضای دائم شورای امنیت) به همراه آلمان حدود هفت سال است که سرگرم مذاکره بر سر برنامه اتمی ایران هستند.

تازه ترین تحولات

  • ایران پیشنهاد کرده میزبان بعدی مذاکرات قاهره پایتخت مصر باشد.
  • اتحادیه اروپا می گوید ایران با چنین پیشنهادهایی درصدد وقفه در مذاکرات است.
  • ایران می گوید شش قدرت جهانی باید به توافق زمانی برای مذاکرت پایبند باشند.
  • تازه ترین دور مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیرا بدون نتیجه در تهران پایان یافته.

در حال حاضر از سوی گروه ۱+۵ کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و از سوی ایران سعید جلیلی دبیرشورای عالی امنیت ملی سرپرستی مذاکرات را بر عهده دارند.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی از قول هلگا اشمید معاون خانم اشتون در مذاکرات با ایران خبر داده اند که کشورهای ۱+۵ آمادگی لازم برای برگزاری مذاکرات در ماه ژانویه را ندارند و تاریخ جدیدی را در ماه فوریه به ایران پیشنهاد کردند.

دو خبرگزاری ایرانی در خبر مشابهی گفته اند که این موضوع را خانم اشمید، معاون کاترین اشتون در مذاکرات با ایران در گفت‌وگوی تلفنی به علی باقری معاون شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، آقای باقری از آمادگی ایران برای انجام مذاکرات خبر داده و خواهان پایبندی گروه ۱+۵ به تاریخ مورد توافق در ماه ژانویه شده است.

اشتون و اشمیت

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (نفر سمت راست)و هلگا اشمید معاونش در مذاکرات با ایران

سه روز پیش از این، در چهارم بهمن (۲۳ ژانویه) مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مقام‌های ایران را به تلاش برای به تأخیر انداختن مذاکرات متهم کرده بود.

در این روز علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفته بود که در سفر اخیرش به مصر از مقام های این کشور خواسته که برای میزبانی مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت جهانی داوطلب شوند.

سخنگوی خانم اشتون، گفته بود که گروه ۱+۵ به طور اصولی با هیچ مکانی برای انجام مذاکره مخالف نیست، "اما ایران مدام جاهای مختلفی را پیشنهاد می کند."

او گفته بود که مکان انجام مذاکرات اهمیتی ندارد، اما به نظر می رسد که ایران با مطرح کردن مکرر شرایط جدید می خواهد مذاکرات را به تأخیر بیندازد.

آخرین دور مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی مربوط به اواخر بهار سال جاری در مسکو است که پس از دو روز بدون دستیابی به نتیجه مشخصی پایان یافت.

سعید جلیلی دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران (کنار پنجره هواپیما) و معاونش علی باقری

اولین میزبان گفت و گوهای ایران و ۱+۵ شهر ژنو در سوئیس بود اما پس از دو دور گفت و گو در این شهر، ایران خواستار تغییر میزبانی از ژنو به استانبول شد.

استانبول هم سه دور میزبان گفت و گو ها بود اما پس از تنش در روابط ایران و ترکیه، ایران خواستار میزبانی بغداد پایتخت عراق شد.

پس از این، مسکو پایتخت روسیه میزبان گفت و گوها شد اما اخیرا مقام های ایرانی اعلام کرده اند که خواهان میزبانی قاهره پایتخت مصر هستند.

اتحادیه اروپا در یک سال گذشته با وضع تحریم های اقتصادی بی سابقه علیه ایران از جمله تحریم های نفتی درصدد فشار به این کشور برای توقف غنی سازی اورانیوم برآمده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی این تحریم ها را "وحشیانه" خوانده و گفته که وعده کشورهای اروپایی برای توقف تحریم ها در ازای تعلیق غنی سازی اورانیوم "دروغ" است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.