گمرک ایران ورود کالاهای مربوط به روز عشاق را ممنوع کرد

به روز شده:  16:21 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2013 - 07 بهمن 1391

برخلاف محدودیت های دولتی در سال های اخیر، جوانان ایرانی جشن ولنتاین برگزار می کنند

گمرک ایران با صدور بخشنامه ای ورود کالاهای مربوط به روز ولنتاین (روز عشاق) به این کشور را ممنوع کرده است.

بر اساس گزارش رسانه های ایران یکی از مدیران گمرک ایران در تازه‌ترین بخشنامه خود خطاب به گمرک‌های کشور نوشته است که این ممنوعیت "با توجه به نامه ۱۹ دی ماه سال جاری شورای فرهنگ عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی" صورت می گیرد.

بر این اساس کمرگ ایران از ورود و ترخیص کالاهایی که "دارای نماد و یا در ارتباط با اشاعه فرهنگ ولنتاین" است جلوگیری می کند.

۱۴ فوریه برابر با ۲۶ بهمن روز ولنتاین یا روز عشاق است. دختران و پسران ایرانی که چند سالی است این روز را جشن می گیرند، از یکی دو روز مانده به ولنتاین، به مغازه های مخصوص فروش هدیه می روند و از کارت ولنتاین تا شکلات و عروسک، برای هدیه دادن می خرند.

روز ولنتاین (یا روز عشاق) قدمتی چند صد ساله دارد.

"روز ولنتاین که نماد روشن تهاجم فرهنگی ضد دینی است، با اهداف تضعیف ارزش‌های بنیادین خانواده در جامعه اسلامی ایران از سوی نظام سلطه‌جویانه سرمایه‌داری در حال ترویج است"

منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی ایران

مشهور است که در زمان امپراتوری "کلادیوس دوم"، کشیشی به نام "والنتیوس" یا "ولنتاین" که بعدها به نام "سنت ولنتاین" یا "ولنتاین مقدس" معروف شد، برخلاف دستور صریح امپراتور، دختران و پسران را به عقد هم در می آورد.

امپراتور از این خودسری ولنتاین رنجید و دستور بازداشت و سپس اعدام او را در ۱۴ فوریه سال ۲۶۹ میلادی صادر کرد. سنت ولنتاین که در زندان عاشق دختر کور زندانبان خود شده بود، پیش از اعدام، نامه ای عاشقانه برای او نوشت با این امضا: از طرف ولنتاین تو.

در سال ۴۹۶، پاپ اعظم، گلاسیوس، ۱۴ فوریه یعنی روز اعدام سنت ولنتاین، حامی عاشقان را روز عشاق تعیین و این روز را ولنتاین نامگذاری کرد.

پیشتر در اوایل زمستان سال جاری، منصور واعظی دبیرشورای فرهنگ عمومی ایران با صدور نامه‌ای خطاب به رئیس کل گمرک ایران نوشته بود "روز ولنتاین که نماد روشن تهاجم فرهنگی ضد دینی است، با اهداف تضعیف ارزش‌های بنیادین خانواده در جامعه اسلامی ایران از سوی نظام سلطه‌جویانه سرمایه‌داری در حال ترویج است."

منصور واعظی دبیر شورای فرهنگ عمومی ایران، جشن ولنتاین را تضعیف ارزش های بنیادین خانواده توصیف کرده

آقای واعظی از گمرک ایران خواسته بود برای "ترویج ارزش‌های اصیل اسلامی و زدودن جامعه از ناهنجاری‌ها به ویژه آداب و رسوم منحط غربی که روز ولنتاین آن‌ها یکی از آن‌ها است" از ورود کالاهایی که به این روز مربوط است جلوگیری شود.

در سال های اخیر محدودیت های دولتی برای برگزاری جشن ولنتاین در ایران اعمال شده اما گزارش ها از شهرهای ایران به خصوص تهران حاکی از فروش هدایای مربوط به این روز و توجه شهروندان جوان به ولنتاین است.

برخی از روحانیون محافظه کار پیشنهاد کرده اند که روز ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه، دختر پیامبر اسلام، به عنوان روز عشاق نامگذاری شود و به جای روز ولنتاین جشن گرفته شود.

محمد علی ابطحی، معاون حقوقی رئيس جمهور ایران در دولت محمد خاتمی هم در سال های پیش روز والنتاین را در وبلاگش تبریک گفته بود که با واکنش های تند داخلی رو به رو شده بود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.