فرزندان میرحسین موسوی: دو ماه است خبری از والدین زندانی‌مان نداریم

به روز شده:  06:38 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2013 - 07 بهمن 1391

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد برای نزدیک به دو سال در "حصر خانگی" بوده‌اند

فرزندان میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران، اعلام کرده‌اند که در دو ماه گذشته از وضعیت والدین خود که در "حبس خانگی" به سر می‌برند، بی‌خبر مانده‌اند.

آنها خواهان آزادی فوری و بدون شرط پدر و مادر خود، پاسخگویی نهاد مسئول "حبس غیرقانونی" و شفاف‌سازی وضعیت سلامت و معیشت آنها شده‌اند.

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران و نامزد آخرین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (در سال ۱۳۸۸) به همراه زهرا رهنورد، همسرش، از بهمن سال ۱۳۸۹ توسط نیروهای امنیتی محدود شده‌اند و عملا در حصر خانگی به سر می‌برند.

مهدی کروبی، یکی دیگر از مخالفان دولت ایران نیز که نامزد آخرین انتخابات ریاست‌جمهوری آن کشور بود، با محدودیت‌ها و شرایط تقریبا مشابهی روبه‌رو است.

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در اطلاعیه‌ای که امروز (شنبه، هفتم بهمن) در سایت کلمه، از سایت‌های نزدیک به مخالفان دولت ایران، منتشر شده، محدودیت‌هایی را که بر این دو نفر اعمال شده است به "آدم‌ربایی" تشبیه کرده‌اند.

در این اطلاعیه آمده است که آخرین اطلاع دختران میرحسین موسوی از وضعیت و سلامت پدر و مادرشان به بیش از دو ماه پیش مربوط است، هرچند این موضوع هم بر مبنای "مشاهدات عینی" است و "تاکنون هیچ‌گونه مدرک پزشکی دربردارنده وضعیت سلامتی" آنها ارائه نشده است.

فرزندان این فعالان سیاسی در ایران اضافه کرده‌اند: "در طول دو ماه اخیر هیچ تماس، ملاقات و حتی گفت‌وگویی با ایشان نداشته‌ایم و حتی صدای آنها را جز یک مورد مکالمه محدود تلفنی نشنیده‌ایم، که آن هم در حضور و فشار مامورانی بوده است که پس از این همه وقت بی‌خبری مطلق، همان مکالمه را هم در فضای عزای مرگ پدربزرگ، مشروط به عدم گفت‌وگو درباره موضوعات سیاسی کردند."

پدر خانم رهنورد دی ماه گذشته کلیک درگذشت و به گزارش سایت کلمه، در آن زمان ماموران امنیتی فقط اجازه دادند او دقایقی بر سر پیکر پدرش حاضر شود.

در اطلاعیه فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد تصریح شده است: "در آخرین دیدار وضعیت جسمی پدر و مادرمان چندان مناسب نبود و با توجه به بحران‌های مکرر ایجادشده توسط ماموران و فضای مشوش و تند حاکم در جلسات ملاقات، بخصوص در آخرین آنها که منجر به قطع کامل ارتباط ما شد و با توجه به نوسان فشار خون پدر و بیماری قلبی او، واقعیت بهبودی و سلامتی آنها همواره موجب نگرانی ما بوده است."

فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی، ماه گذشته نیز در اطلاعیه‌ای خواهان آزادی والدین خود کلیک شده بودند.

آنها خواسته بودند به والدینشان فرصت داده شود تا در "رسانه ملی" ایران درباره "اتفاقات پیش‌آمده و واقعیات لازم" با مردم صحبت کنند.

حصر این رهبران مخالفان دولت ایران پس از آن شروع شد که آنها برای اعلام همبستگی و حمایت از تحولات تونس و مصر که به "بهار عربی" معروف شد، خواهان برگزاری تجمع در روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ کلیک شدند.

هواداران حکومت و مقامات رسمی ایران از اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز سال ۱۳۸۸ که به آغاز دور دوم ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد منجر شد، اغلب به عنوان "فتنه" نام می‌برند و از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای معترض به نتیجه آن انتخابات، تحت عنوان "رهبران فتنه" یاد می‌کنند.

با وجود طرح اتهاماتی علیه این دو نفر از سوی هواداران حکومت ایران، تاکنون گزارشی رسمی درباره تشکیل پرونده قضایی علیه آنها منتشر نشده است.

هرچند اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده کل پلیس ایران هفته نخست دی ماه امسال در گفت‌وگویی با روزنامه کیهان کلیک تصریح کرد که پس از ناآرامی‌های مربوط به انتخابات سال ۱۳۸۸ به دنبال "برخوردی شدیدتر از حصر خانگی" با میرحسین موسوی و مهدی کروبی بوده است، اما آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، اجازه بازداشت آنها را نداده و مسئولیت برخورد با آنان را خود به عهده گرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.