تجمع اعتراض‌آمیز کارگران مقابل سفارت کره جنوبی در تهران

به روز شده:  15:25 گرينويچ - 27 ژانويه 2013 - 08 بهمن 1391

سه ماه پیش هم گروهی از کارکنان گروه صنعتی انتخاب در مقابل سفارت کره جنوبی در تهران دست به اعتراض زدند

حدود ۱۰۰۰ نفر از کارگرانی که توسط گروه صنعتی انتخاب از کار برکنار شده‌اند، امروز (یکشنبه ۸ بهمن) در بیرون ساختمان سفارت کره جنوبی در تهران دست به اعتراض زدند.

این تجمع در اعتراض به توقف قرار‌داد این گروه با شرکت دوو الکترونیک صورت گرفته که به دلیل تحریم های اعمال شده علیه ایران عملی نشده است.

گروه صنعتی انتخاب گفته است که این شرکت مجبور شده به دلیل بستن خط تولید خود، این کارگران را از کار برکنار کند.

سه ماه پیش هم گروهی از کارکنان گروه صنعتی انتخاب در مقابل سفارت کره جنوبی در تهران دست به اعتراضی مشابه زده بودند.

در سال ۲۰۱۰ میلادی، گروه صنعتی انتخاب از طریق مزایده موفق شد تا با قرار دادی به ارزش ۵۱۸ میلیون دلار، نمایندگی شرکت دوو الکترونیک در ایران را خریداری کند.

گروه صنعتی انتخاب پس از این مزایده با پرداخت یک پیش پرداخت ۷۰ میلیون دلاری قرارداد خرید کارخانه را منعقد کرد و قرار شد باقیمانده مبلغ از طریق همکاری مشترک بین بانک های ایرانی و کره‌ای پرداخت شود.

اما توافق مذکور به دلیل تحریم های اعمال شده علیه ایران عملی نشد.

پیشتر مقامات گروه صنعتی انتخاب اعلام کردند که به شرط دریافت پیش پرداخت ۷۰ میلیون دلاری حاضر به فسخ این قرارداد شدند.

اما به گفته آنها علیرغم گذشت بیش از یک سال از زمان فسخ این قرداد، هنوز پیش پرداخت ۷۰ میلیون دلاری به گروه انتخاب مسترد نشده است.

احسان فدایی، سخنگوی روابط عمومی گروه صنعتی انتخاب گفته است: "امروز حدود ۱۲۰۰ کارگر برکنار شده شرکت ما، پس از آن که پول وعده داده شده به ما برگردانده نشد، در جلوی ساختمان سفارت کره جنوبی دست به اعتراض زدند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.