بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه نهم بهمن

به روز شده:  02:43 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391
تیتر و عکس های صفحه اول آرمان

تیتر و عکس های صفحه اول آرمان

روزنامه های امروز صبح تهران همزمان با حضور ماموران دادستانی در چند روزنامه متمایل به اصلاحات سیاسی و دستگیری یازده تن از روزنامه نگاران، بدون هیچ اشاره ای به این خبر منتشر شده و در عنوان های اصلی خود از دیدار جمعی از اهالی رسانه ها با هاشمی رفسنجانی و روایت او از دیدار با رهبر جمهوری اسلامی و گفتگوهایشان در باب انتخابات نوشته اند.

سخن حسن خمینی که خود را منقد گذشته و امیدوار به آینده خوانده و ابراز نظر سعید حجاریان که گفته در صورت حضور محمد خاتمی در انتخابات وی برنده قطعی خواهد بود از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال به انتقاد از تصمیم تازه دولت و مجلس برای دادن عیدانه به مردم پرداخته اند.

آمریکا و اسرائیل در حال نابودی

کلیک کیهان در سرمقاله خود به مناسبت زادروز پیامبر اسلام پیروزی مسلمین را قطعی دانسته و از قول مجله آمریکائی تایم از قدرت نظامی ایران تجلیل کرده و نوشته این مجله در گزارش خود به این واقعیت اذعان می نماید که حمله نظامی به ایران امکان پذیر نیست چون قابلیت های نظامی و موشکی و موقعیت استراتژیک تنگه هرمز چنین اجازه ای نمی دهد. از طرفی واشنگتن پست نوشته قدرت ایران در تاریخ کشورهای هسته ای یک استثناست و هافینگتون پست هم نمی تواند «قدرت نرم» ایران را نادیده بگیرد و تاکید می کند قدرت نرم جمهوری اسلامی، سدی در برابر آمریکاست.

نویسنده سرمقاله کیهان با مسلم گرفتن این ادعا نوشته: از سوی دیگر؛ دشمنان نشان دار جمهوری اسلامی در بدترین شرایط قرار گرفته اند. بحران مالی و اقتصادی لاعلاج در آمریکا و اروپا با کسری بودجه های نجومی- که تنها کاخ سفید بیش از ۶۱ هزار میلیارد دلار کسری بودجه دارد- و وضعیت وخامت بار بیکاری، انحراف های اخلاقی، تروریزم اجتماعی و... حاکی از آن است که بدخواهان و معاندین اسلام در پایان راه هستند.

کیهان معتقد است آمریکا و اروپا و اسرائیل چاره کارشان گوش دادن به ندای اسلام و تسلیم در مقابل مکتب حیات بخشی است که برای بحران های کنونی برنامه دارد و گرنه مکتب سرمایه داری و نظام لیبرال دموکراسی در پیله تضادهای لاینحل و تناقض های استراتژیک گرفتار شده اند.

الگو از ترکیه، انفعال در برابر مصر

کسری نوری در مقاله ای در کلیک بهار ضمن اشاره به توافقات اخیر دولت ترکیه با عبدالله اوجالان، رهبر زندانی کردهای مخالف و اعطای امتیاز به این اقلیت قومی نوشته بعد از فشاری که در نتیجه وضعیت سوریه بر ترک ها وارد آمد آن ها سه گزینه پیش رو داشتند. نخست آن‌که ترکیه از اقدامات مداخله‌جویانه در بحران سوریه دست بردارد، که این با راهبرد ایفای نقش اول در تحولات منطقه‌ای و ژست رهبری جهان اسلام، مغایرت داشت. دوم، روی آوردن به واکنشی احساسی- تاریخی، یعنی قشون‌کشی و سرکوب و سوم همان که برگزیده شد یعنی واکنشی معطوف به منافع ملی و با اهداف بلندمدت.

مقاله بهار معتقد است نقطه مقابل آنچه در ترکیه جریان دارد، از جانب برخی صاحبان قدرت در ایران به انجام می‌رسد. اگر ترکیه برای حفظ منافع ملی و تامین امنیت و رفاه مردمش حتی پای مذاکره با یک معارض مسلح زندانی می‌نشیند، گروهی در ایران سعی وافری دارند ولو به اجبار، منتقدان فکری و قانونی خود را در جایگاه یک معاند بنشانند.

نویسنده این مقاله تاکید کرده اگر گروهی در ترکیه تمامی توانشان را به‌کار بسته‌اند تا چهره‌ای از کشورشان به نمایش بگذارند که در آن کنشگران عرصه سیاست قادرند با مذاکره و مفاهمه برای حفظ منافع ملی به تصمیم مشترک برسند، در ایران برخی سخت در تلاشند تا منافع ملی را در شعاع وجودی خود خلاصه کنند و هرکس را در آن محدوده جای نگیرد، به چوب تکفیر، تمشیت کنند. و کار ایران را به جایی برسانند تا آرزو کنیم کاش سیاستمدارانمان از روی دست هم‌قطاران ترکشان مشق سیاست بنویسند.

داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در کلیک شرق با اشاره به مشکلاتی که امروز دولت مصر با آن روبروست نوشته بارها مصری‌ها و شخص محمد مرسی اعلام کرده‌اند که از مواضع کشورهای عرب در مورد «خلیج‌فارس» حمایت می‌کنند. از سوی دیگر در مورد سوریه و کشورهای دیگر عربی موضع متفاوتی با ایران دارند. در این شرایط تلاش تهران برای اینکه جایگاه مصر را در دیپلماسی ایران ارتقا ببخشد، موضع شبه انفعالی را القا می‌کند.

در شرایطی که در مصر کنفرانسی در مورد تجزیه ایران برگزار می‌شود باید یادآوری کرد که حفظ تمامیت تاریخی یک کشور از بدیهیات استراتژی وزارت خارجه هر کشوری است. مصر به عنوان کانون کشورهای عرب محل برگزاری کنفرانس عربی می‌شود در عین حالی که وزیر خارجه ایران در آن کشور حضور دارد، نشان از این دارد که وزارت خارجه از نظر انتخاب زمان مناسب، ‌دقت کافی نداشته است.

این استاد سیاست بین المللی در ادامه مقاله خود تاکید کرده وزیر خارجه ایران که در چنین شرایطی به «قاهره» رفته، پیشنهاد می‌دهد قاهره میزبان مذاکرات ۱+۵ و ایران باشد، در صورتی که این موضوع هیچ مزیت و امتیازی برای ایران و مذاکره ایجاد نمی‌کند. دور پیشین مذاکره در استانبول برگزار شد. در حالی که ایران و ترکیه درباره بحران سوریه، مواضع متعارضی دارند و هنوز رابطه کامل دیپلماتیک میان ایران و مصر ایجاد نشده است.

حجاریان و انتخابات آینده

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

عظیم محمودآبادی در کلیک اعتماد مصاحبه ای کرده است با سعید حجاریان، مشهورترین قربانی پروژه توسعه سیاسی و اصلاح طلبی که در مقدمه آن نوشته به باور حجاریان اظهارات عسگراولادی درباره سران معترض انتخابات سال ۸۸ به ویژگی‌های شخصیتی او برمی‌گردد. او از حضور عسگراولادی بر بالین خود زمانی که بعد از ترور در بیمارستان سینا در کما بود گفت؛ از روزی که پدر معنوی موتلفه برای او حمد خوانده و در گوش او گفته بود: سعید جان. توبه کن ان‌شاءالله خوب می‌شوی.

حجاریان درباره انتخابات آینده ریاست‌جمهوری به اعتماد گفته ممکن است بخشی از مردم و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان حاضر شوند پای صندوق بیایند و به کاندیدای اصلاح‌طلب رای دهند و بخش دیگری ممکن است این کار را انجام ندهند. اما اگر خاتمی بیاید من معتقدم که تمامی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان پای صندوق حاضر می‌شود و به خاتمی رای می‌دهد. خاتمی بین مردم چهره بسیار محبوبی است.

خبرنگار اعتماد می پرسد یعنی شما معتقدید که اگر خاتمی بیاید و تایید شود نیازی به اقناع و توجیه بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات نیست؟ حجاریان پاسخ می دهد: نه نیازی نیست. مردم خاتمی را می‌شناسند و به او رای می‌دهند.

مصاحبه با فیل

آیدین سیارسریع در صفحه طنزانه کلیک قانون به گفته ای از عباس عبدی اشاره کرده که "آمدن خاتمی مثل این است که فیل را از در یک ساختمان وارد خانه کنیم" و نوشته ما نه به عبدی کار داریم و نه به خاتمی و نه انتخابات و نه حتی به در ساختمان، بلکه صرفن دنبال بهانه‌ای برای مصاحبه با «فیل» بودیم!

فیل در جواب سلام مصاحبه گر گفته: سلام من به شما یار قدیمی. خوشحالیم که بعد از مدت‌ها فتح‌ بابی برای گفت وگو ایجاد شده.

سئوال: بعله. بفرمایید علت رد نشدن شما از در چه بود؟

فیل: حقیقتش ما گنده بودیم، برای همین از در رد نشدیم.

سئوال: چرا در دیگری را انتخاب نکردید که بتوانید به سهولت از آن رد شوید؟

فیل: ما می خواستیم از در صلح و دوستی وارد شویم، ولی متاسفانه این درهای مدل جدید صلح و دوستی خیلی کوچک شده لذا رد شدن از آن برای مایی که فیل هستیم دشوار است.

سئوال: نسبت به کوچکی در اعتراض نکردید؟

فیل: چرا. مصاحبه کردیم و گفتیم چه اشکالی دارد مراسم را در یک خانه با در دو لنگه برگزار می کردید که ما و از ما گنده‌تر هم بتوانند وارد شوند.

سئوال: چرا؟ توضیح بدهید.

فیل: قبلن درها اینجوری نبود. گشاد بود همه رد می‌شدند. ما هم یکی دو بار رد شدیم ولی بعدن فهمیدیم این گونه مراسم و این گونه خانه‌ها زیاد برای ما مناسب نیست.

خدمت یا خیانت

کارتون علی کاشی ، مردم سالاری

کارتون علی کاشی ، مردم سالاری

نادر کریمی‌جونی در سرمقاله کلیک جهان صنعت با اشاره به تصمیم دولت و مجلس برای دادن یارانه نقدی یا عیدی به مردم نوشته بنگاه بزرگ خیریه دوباره راه‌اندازی شده است، دولت و مجلس تصمیم گرفته‌اند تا پول توی جیب مردم بگذارند تا مردم از تفریح عیدشان لذت ببرند. برای چند میلیون خانوار ایرانی، کیسه‌ای حاوی ۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان، هدیه فرستاده خواهد شد تا شهروندان ایرانی دعایش را به جان نمایندگان و دولتمردان بکنند.

اما در قبال این پول شهروندان چه چیزی از دست می‌دهند؟ بازار آماده است تا اجناسی که هم‌اکنون رسوب کرده را به فروش برساند‌ بنابراین بازار تشنه پول، به سرعت دهان خود را برای بلعیدن این پول ناچیز باز خواهد کرد و مایملک شهروندان را به کام خود خواهد کشید.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده: در مدت کوتاهی اژدهای بیدار شده این عیدانه اندک را خواهد بلعید در آن وقت تنها چیزی که می‌ماند، همان اژدهای فربه شده و طماع تورم است که نه فقط دریافت‌کنندگان یارانه که تمامی اقشار جامعه را به کام خواهد کشید‌ به این ترتیب اراده دولت و مجلس برای کمک ویژه به اقشار کم‌درآمد تنها یا به طور عمده صرف فربه‌تر اژد‌‌هایی خواهد شد که بدترین دشمن فعلی مردم ایران به حساب می‌آید.

حال ایرانیان باید قضاوت کنند که تجویز مسکن‌هایی مانند پرداخت یارانه و عیدانه، خدمت به خلق خدا بوده است یا خیانت؟

ابراهیم رها در ستون طنز کلیک اعتماد نامه ای نوشته خطاب به پراید که در آن آمده: پراید خوبم، انژکتورت را قربان، ‌ای لاستیکت تو حلقم، ‌ای فدای برجستگی صندوق عقب تو، ‌ای دور رینگت بگردم، فکر می‌کردی یک زمان به مدد تلاش شبانه روزی مسوولان هجده میلیون تومان بشوی؟!

نویسنده با توجه به افزایش بهای خودروها به طعنه نوشته: ای تراول چک متحرک، ‌ای هر دور لاستیک تو شیش ماه کار کردن من، ‌ای که دیروز در حد غضنفر بودی و امروز اما یک پا «ارزو» شدی. همینطور که در خیابان‌ها حرکت می‌کنی و از مردم دل می‌بری به جان مسوولان با بالا گرفتن برف پاک‌کن‌هایت دعا کن.

به نظر طنزنویس اعتماد: آنها و فقط آنها چنان در حوزه اقتصاد کیمیاگری بلد بودند، که توانستند نه مس، که لگنی مانند تو را طلا کنند؛ طلای هجده عیار! باز من نمی‌دانم چرا این مردم ناسپاس از مسوولان انتقاد می‌کنند. قیمت پراید امروز، قیمت زانتیای یک سال پیش است. آیا این امر به راحتی به دست می‌آید؟ این دوستان ناممکن‌ها را برای ما ممکن کرده‌اند. ‌ای الهی آخ و همینطور بچه‌ها متشکریم از بیخ.

تلاش برای مهجور دانستن پدر ستار بهشتی

کلیک مردم سالاری در گزارشی نوشته وکیل مدافع خانواده ستار بهشتی نسبت به مفقود شدن ۱۰ روزه پدر ستار بهشتی و سوء استفاده احتمالی از این قضیه در به سرانجام رسیدن پرونده مرگ ستار بهشتی به شدت ابراز نگرانی کرد.

گیتی پورفاضل به نوشته این روزنامه در رابطه با آخرین وضعیت پرونده ستار بهشتی، گفت: آخرین باری که من به آقای شهریاری بازپرس پرونده مراجعه کردم به من قول داد که تا آخر بهمن پرونده به دادگاه برود و در این بین اتفاقی افتاد که من را مقداری نگران کرد و آن مفقود شدن ناگهانی پدر ستار بهشتی است. با توجه به اینکه آقای بهشتی به دلیل شوک وارده از خبر مرگ پسرش دوران سختی را طی می‌کند طبیعی است که به هم بریزد. او هم در یک ماه اول حال بسیار بدی داشته است، معلوم نیست پرونده وبلاگ نویسی که در زندان درگذشت چه می شود.

وکیل خانواده بهشتی به نوشته مردم سالاری گفته وقتی به خانواده او بعد از ۱۰ روز خبر می‌دهند پدر ستار پیدا شده است، خواهر مرحوم بلافاصله به من زنگ زد و گفت دارند از آنها فیلمبرداری می‌کنند. من پرسیدم فیلمبرداری برای چه که خواهر ستار گفت نمی‌دانم و من گفتم اجازه ندهید فیلمبرداری کنند زیرا دلیلی ندارد و اصلا مگر هر کسی گم می‌شود هنگام پیدا شدن از او فیلم تهیه می‌کنند؟ در پرونده‌ای که برای پدر ستار تشکیل داده‌اند نوشته‌اند که او دچار آلزایمر است.

نفت نمی‌خرید؟ به جهنم که نمی‌خرید!

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

مسعود مرعشی در ستون طنز کلیک بهار نوشته بنده به ضرس قاطع معتقدم که نفر بعد از آقای احمدی‌نژاد، دشواری‌های زیادی پیش روی خود خواهد داشت. شاید فکر کنید به خاطر وضعیت اقتصاد، زیرساخت‌ها، فرهنگ، سیاست خارجی و... می‌گویم. اما این‌طور نیست. رییس دولت بعدی باید دیگر چه کار کند که بتواند ادبیات دیپلماتیک را این‌چنین به حد اعلا برساند؟

- نفت نمی‌خرید؟ به جهنم که نمی‌خرید.

- پسته نمی‌خرید؟ به جزیره لانگرهانس پسرم که نمی‌خرید.

- فرش نمی‌خرید؟ عمه داری؟ بگو ایشون بیاد فرش بخره.

- صنایع دستی نمی‌خرید؟ علامت پیروزی خارجی یا همون لایک خودمون.

به نوشته این طنزنویس: درباره زیرساخت‌ها هم باید عرض کنم که ایشان همه شرایط را برای نفر بعدی مهیا کرده‌اند. در همان سخنرانی فرموده‌اند: «ما حدود ۱۸۷/۳میلیون هکتار زمین داریم که از این میان ۴۷‌میلیون هکتار آن قابل کشت است و آب نیز برای آبادانی آن به اندازه کافی وجود دارد فقط باید از آن به درستی استفاده کنیم.»

خب واقعا نمک این دولت بگیردتان. دیگر چه می‌خواهید؟ زمین قابل کشت که هست. آب هم که هست. دیگر چه می‌خواهید؟ آدم هم که تا دلتان بخواهد هست و قرار است بیشتر هم تولید شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.