بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران – هشتم بهمن

به روز شده:  03:03 گرينويچ - 27 ژانويه 2013 - 08 بهمن 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در صفحات اول خود با چاپ عکس‌هائی از اجتماع اعتراض آمیز مردم قاهره در میدان التحریر، به درگیری‌های روز قبل در مصر اهمیت داده اند. و در گزارش‌های خود نوشته اند کشورهای پنج به اضافه یک از مذاکره با ایران طفره می‌روند.

تکذیب دخالت رهبر در اختلاف دولت و مجلس بر سر هدفمندی یارانه‌ها و ادامه تائید نظرات جنجالی عسگراولادی درباره موسوی و کروبی رهبران در حصرخانگی جنبش سبز از جمله مهم ترین خبرهای داخلی است که در عین حال گمانه زنی درباره توافق‌ها و انشعاب‌های گروه‌ها برای مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آینده هم در آنها دیده می‌شود.

صفحه اول شرق

تیتر و عکس صفحه اول شرق

تعلیق مذاکرات هسته ای

روزنامه‌های امروز تهران بدون اشاره به اختلاف ایران و کشورهای پنج به اضافه یک درباره محل برگزاری مذاکرات هسته ای خبر از آن داده اند که غرب مذاکرات هسته ای را به تعلیق انداخته است. از جمله کلیک کیهان نوشته در حالی که گزارش رسانه‌های غربی از بالا رفتن قدرت چانه زنی ایران در مذاکرات آتی با غرب حکایت دارد، معاون اشتون از عدم آمادگی ۱+۵ برای انجام مذاکره با ایران در اواخر ژانویه خبر داد.

کیهان به نقل از خبرگزاری‌هائی که نام آنان را ذکر نکرده نوشته با وجود آمادگی ایران برای برگزاری مذاکرات ۱+۵ در تاریخ توافق شده در ماه ژانویه، «هلگا اشمید» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماسی تلفنی با همتای ایرانی خود اعلام کرد که ۱+۵ آمادگی لازم برای برگزاری مذاکرات در ماه ژانویه را ندارد.

علی بیگدلی در مقاله ای در کلیک آرمان گفتگوها با آژانس و با کشورهای پنج به اضافه یک و همین طور مذاکرات با شورای امنیت را به هم مربوط دانسته و نوشته مساله‌ای که در حال حاضر روند مذاکرات را تحت تاثیر خود قرار داده، مساله سایت پارچین است. برای غرب تفاوتی ندارد که سایت پارچین نظامی است یا هسته‌ای، بلکه آنچه برای آنها مهم این است که در آن منطقه فعالیت هسته‌ای انجام شده و به این دلیل غرب به دنبال بازدید از سایت پارچین است.

به نظر این کارشناس سیاست خارجی با توجه به شرایطی که هم آمریکا و هم اتحادیه اروپا و آژانس از پیگیری مذاکرات سخن می‌گویند، بهتر آن است که از زمان استفاده شود و مذاکرات را به نفع خود پیش برد. از سوی دیگر تیم جدید اوباما هم ترکیبی است که از دوره پیش بسیار ملایم‌تر است. همین مساله عاملی است که می‌تواند برگ برنده‌ای برای ختم مذاکرات و حصول نتیجه باشد. بنابراین در یک کلام باید گفت شرایط امروز بهترین شرایط برای ایران در جهت مذاکره است.

انتخابات و گمانه زنی‌ها

صفحه اول اعتماد

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

صادق زیباکلام در تحلیلی پیرامون شرایط سیاسی کشور در کلیک قانون نوشته ترس مغلوب کاندیدای دولت شدن این روزها نیاز به وحدت را میان اصولگرایان برجسته کرده است. دشمن و رقیب اصلی اصولگرایان در گذشته هاشمی رفسنجانی و اصلاح‌طلبان بودند اما از بعد از ۲۲ خرداد و اتفاقات در پی آن، اصلاح‌طلبان و هاشمی رفسنجانی از قدرت خارج شدند و اکنون نمی‌توانند خطری برای اصولگرایان باشند. بعد از انتخابات ۸۸ آنچنان هجمه و حمله به اصلاح‌طلبان گسترده بود که این طیف به صورت فیزیکی و به عنوان یک قدرت سیاسی عملا حذف شد. آقای هاشمی نیز سرنوشتشان شباهت زیادی به سرنوشت اصلاح طلبان داشت و بعد از ۲۲ خرداد باقی مانده قدرت و نفوذ را از ایشان گرفتند.

به نوشته این استاد دانشگاه: مهم ترین مخالفان آقای احمدی نژاد شامل آقای حداد عادل، ولایتی و قالیباف است. این ۳ نفر با هم اختلافی ندارند و در نهایت یکی کاندیدا و بقیه عضو کابینه آن کاندیدا خواهند شد. کاندیداهای مستقل دیگری مانند آقای محسن رضایی و سعید جلیلی در جریان اصولگرایی وجود دارند اما جلیلی هم اگر به صورت مستقل وارد شود، حتی کمتر از آقای رضایی مورد استقبال قرار می‌گیرد.

مقاله قانون در نهایت به آن جا می‌رسد که اگر محسن رضایی و سعید جلیلی به عنوان کاندیداهای اصلی اصولگرایان وارد میدان شوند آنوقت تمامی رای اصولگرایان به سبد آنها ریخته می‌شود. ولی تمامی رای اصولگرایان نیز عدد زیادی نیست. با این وجود اصولگرایان در چهار ماه آینده با رایزنی شیخوخیت و ریش سفیدی به اتفاق نظر می‌رسند و برای انتخابات آینده تنها یک نامزد خواهند داشت.

مهران کرمی در سرمقاله کلیک جهان صنعت نوشته سخنان این روزهای برخی از سیاستمداران نشان از تلاش برای انتخاباتی شدن سپهر سیاسی کشور دارد هر چند که بیشتر کسانی میدان‌داری می‌کنند که میدانی ندیده‌اند و کارزاری نیازموده‌اند و هنوز از نام‌های آشنا برای انتخابات نشانی نیست. با این حال نمی‌شود بر پاره‌ای اظهار نظرها و موضع‌گیری‌ها چشم بست.

به نظر نویسنده این مقاله هر دو سویه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه‌رو ترجیح را در این می‌بینند که بازی سنتی چپ و راست را زنده کنند و آب رفته را به مسیری هدایت کنند که در دو دهه آغازین حیات جمهوری اسلامی جریان داشت ولی اینکه تا چه اندازه در این راه موفق می‌شوند موضوعی است که واقعیات بازی سیاسی و قدرت مالی امنیتی نیروهای تازه نفس‌تر مستقر در نهاد‌های دولتی و شبه دولتی مجال آن را می‌دهند.

اعتراف به اشتباه چه دیر

منصور فرزامی در سرمقاله کلیک مردم سالاری نوشته در روزهای اخیر، بیان اشتباهات گذشته و اشارات اعتراف گونه ای مطرح شده که اگرچه دیر، اما صاحب این نوشته آن را روزنه‌های امید برای فردایی بهتر می‌داند: مثل یادآوری خسارت ورود به حریم سفارتخانه بریتانیا. اما آن افرادی که در برابر پرسش‌ها به تمسخر می‌خندند و هزینه آن را نمی‌توانند بررسی کنند که هزینه و خسارت آن اقدام احساسی و نسنجیده، نه یک کیلو که صدها هزار خروار است.

نویسنده دیگر اعتراف‌ها به اشتباهات دیگر را چنین فهرست کرده: اذعان به حقی که سخنگوی دولت، برای ایرانیان خارج از کشور قائل شده. اعتراف رئیس دولت به اینکه «تحریم‌ها» کاغذ پاره نیست و شرایط امروز ایران، معلول تحریم‌هاست، یا ابراز نظر عسگراولادی که در این فضای پرتنش و مه آلودی که برخی به احساس ساخته‌اند و پیش پا را نمی‌توان دید و حتی بزرگان هم صلاح ورود به خود نمی‌دهند، به خود حق داد که اظهار نظر کند.

به نوشته این مقاله کم نیستند کسانی که حقایق را می‌دانند و به منزلت حقیقی بزرگان نیز آشنایند. آن ها باید زبان باز کنند و فضای کاذب خیالی را بشکنند و اگر چنین نشود، کسی بر ما حاکم خواهد شد که برای حفظ مهره‌ها و قدرت نمایی خویش، تمامی هنجارها را می‌شکند چنان که می‌بینیم و «تامین اجتماعی»‌ تایی از بسیارهاست و کشور را سوار بر قطار بی‌ترمز و بی‌مقصدی می‌کند که می‌دانید!

دولت باید پاسخ دهد و معنای پاسخ احمدی نژاد

کارتون حسن کریم زاده، شرق

کارتون حسن کریم زاده، شرق

حمید کلانتری در مقاله ای در کلیک بهار نوشته در غیاب احزاب نمایندگان مجلس جز چند نطق قبل از دستور کاری برای نظارت بر بودجه نمی‌کنند. صدا و سیما و رسانه‌ها هم به هیچ‌وجه نقش نظارتی و شفاف‌سازی امور را به نحو شایسته انجام نمی‌دهند البته وقتی کشور با دولتی مثل دولت احمدی‌نژاد روبه‌رو می‌شود که یکی از ویژگی‌هایش اغتشاش در نظام تولید آمار و اطلاعات و اطلاع‌رسانی شفاف است، مشکل دوچندان می‌شود در چنین شرایطی به نظر می‌رسد باید پرسش‌هایی در مقابل دولت قرار داد تا دولتمردان به جای حرف و ادعاهای تبلیغاتی و کلی‌گویی‌های غیردقیق و نامعتبر با اهداف خاص سیاسی و انتخاباتی به آن‌ها پاسخ دهند.

استاندار سابق یزد در این مقاله چند سئوال مطرح کرده که دولت پاسخ دهد. مانند این که خط فقر در شرایط امروز کشور به چه عددی رسیده است؟ چه میزان در هشت‌ سال گذشته درآمد نفتی داشته‌ایم؟ از این میزان چقدر صرف طرح‌های عمرانی و زیربنایی شده است؟ برنامه چهارم توسعه در عمل چگونه به اجرا درآمده است؟ چند‌ درصد به اهداف خود رسیده است؟

سئوال‌های دیگر مقاله بهار از جمله این است که: تورم و گرانی یکی از دغدغه و دل‌نگرانی‌های امروز جامعه به‌خصوص اقشار متوسط به پایین کارگران و کارمندان و حقوق‌بگیران ثابت است به نظر می‌رسد هیچ برنامه روشنی برای کنترل مهارگسیختگی نقدینگی و نرخ تورم وجود ندارد. چرا؟ وضعیت صنعت، تولید، صادرات، کشاورزی و بخش خدمات نیز شرایطی بهتر از باقی موارد ندارد. و اصلی‌ترین سوال این که چند‌ درصد از برنامه هدفمندی عملا به اجرا درآمده است؟

تنخواه دوماهه به جای بودجه

کلیک اعتماد در گزارشی نوشته: تاخیر، تاخیر و تاخیر. اینها واژه‌های آشنایی است که این روزها پی در پی به گوش ما می‌خورد. تقریبا همه نگران تاخیر ارائه لایحه بودجه از سوی دولت هستند. این نگرانی حتی به سطوح بالا هم کشیده شده و ۱۰ روز پیش علی لاریجانی، رییس مجلس در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان مجلس درباره تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه عنوان کرد که رهبر در این خصوص به دولت تذکر داده‌اند.

به نوشته این گزارش: اما باز هم به نظر می‌رسد که دولت نتوانسته یا نمی‌تواند یا نمی‌خواهد لایحه بودجه کل کشور را به گونه‌یی به مجلس برساند که تا قبل از پایان سال به تصویب برسد. گفته شده است لایحه بودجه هنوز از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی به هیات وزیران نرفته و هنوز درصدد جمع کردن اعداد و ارقامی هستند که دستگاه‌ها باید به این معاونت ارسال ‌کنند.

یک منبع آگاه در این باره به «اعتماد» گفت احتمال می‌رود که لایحه چهارشنبه این هفته به هیات وزیران ارسال شود؛ از این رو تاخیرهای پی در پی دولت در ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۲، رییس مجلس را بر آن داشت تا به رییس‌جمهور نامه بنویسد که به جای لایحه بودجه کل کشور، لایحه یک دوازدهم به مجلس بفرستد. تاخیر در ارائه لایحه بودجه می‌تواند به این دلیل باشد که خود دولت عامدا لایحه را دیر بفرستد تا مجلس فرصت کافی در تغییر اعداد و ارقام یا مواد نداشته باشد؛ تغییراتی که همواره گلایه دولت را به دنبال داشته است.

محمدحسین روانبخش در کلیک مردم سالاری نوشته بعد از تصویب طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در مجلس محمود احمدی‌نژاد هیچ عکس العملی در این خصوص نشان نداد و تا بعد از چندی سکوت را شکست و به اطلاع جهانیان رساند: امروز بانک مرکزی آمریکا بدون هیچ پشتوانه‌ای به هر میزان که می‌خواهد پول کاغذی چاپ کرده و روانه بازار می‌کند.

نویسنده این مقاله چند احتمال برای طرح چنین نظری از جانب رییس جمهور پیش کشیده و به طعنه نوشته شاید احمدی‌نژاد تصور کرده که مجلس طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی آمریکا را تصویب کرده و در راستای برگزاری نشست‌های دولت و مجلس خواسته با افشکار خویش به نمایندگان مجلس کمک کند!

احتمال دیگر نویسنده مردم سالاری این است که چون دولت، جهانی فکر می‌کند زیر بار تحقیق و تفحص در سطح داخلی نمی‌رود. نمایندگان هم اگر راست می‌گویند جهانی فکر کنند و بروند از بانک مرکزی آمریکا تحقیق و تفحص کنند، شاید هم این حرف ها گفته شده تا همه توجه‌ها به آن جلب شود و کسی یاد مرتضوی نیفتد !

از پاسگاه به آزمایشگاه

پوریا عالمی در ستون از هر نظر بی ضرر روزنامه شرق با اشاره به خبر روزنامه‌ها درباره اهمیت گیاه‌شناسی قانونی برای کشف اسرار جنایت‌ها و جرایم نوشته حالا که ما فهمیدیم با بررسی اینکه کی چی خورده معلوم می‌شود چطور مرده، این قضیه را می‌شکافیم؛

فرزند آن مرحوم می پرسد: بابام برا چی مرده؟ و متخصص گیاه‌شناسی قانونی بعد از بررسی محتویات معده مقتول جواب می دهد: با توجه به اینکه در معده پدر مرحوم‌تان هیچ اثری از غذا پیدا نکردیم می‌توان نتیجه گرفت علت مرگ وی تورم است.

طنزنویس شرق در نقل مکالمه ای دیگر از قول یک مامور نوشته: شما بازداشت هستید. مخاطب پرسیده: آخه چرا؟ و جواب شنیده: با استناد به اینکه سرتان بوی قرمه‌سبزی می‌دهد، معلوم است از غرب تغذیه می‌شوید.

و سرانجام می‌رسد آن جا که مامور می‌خواهد دهانش را ببوید. باز می پرسد: چرا؟ برای اینکه مبادا گفته باشم...؟ و جواب می‌شنود: نه پدرجان. می‌خوام ببینم توی معده کوفتی‌ت چه خبره‌ که داری این‌طوری رانندگی می‌کنی... طفره نرو...‌ها کن ببینم.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.