آمریکا رأی دادگاه ایران به حبس کشیش ایرانی-آمریکایی را محکوم کرد

به روز شده:  07:19 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391
سعید عابدینی

آقای عابدینی اوایل مهرماه در تهران بازداشت شد

وزارت امور خارجه آمریکا از محکومیت سعید عابدینی، کشیش ایرانی آمریکایی به تحمل ۸ سال حبس در ایران به شدت انتقاد کرد.

این وزارتخانه می گوید که از طریق وکیل خانوادگی آقای عابدینی از صحت گزارش های مربوط به محکومیت او مطمئن شده و خواستار آزادی اوست.

دربی هالادی، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا گفت: "ما نقض دائمی حق جهانی آزادی مذهب توسط ایران را محکوم می کنیم و از مقام های ایران می خواهیم که حقوق انسانی آقای عابدینی را رعایت و او را آزاد کنند".

او گفت که وکیل آقای عابدینی تنها یک روز برای ارائه دفاعیات خود فرصت داشته و دولت آمریکا عمیقا نگران منصفانه بودن و شفافیت محاکمه اوست.

آقای عابدینی اوایل مهرماه در ایران بازداشت شد.

ناصر سربازی که وکالت آقای عابدینی را به عهده دارد اوایل بهمن ماه به خبرگزاری ایسنا گفته بود که او در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب و توسط قاضی پیرعباسی محاکمه شده است.

او ابراز امیدواری کرده بود که موکلش بتواند با سپردن وثیقه از زندان آزاد شود.

خبرگزاری ایسنا نوشته بود که آقای عابدینی "قبل از سال ۱۳۸۵ کلیسای خانگی داشته و در این راستا فعالیت می‌کرده است و پس از آن به خارج رفته که پس از بازگشت بازداشت شده است".

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.