روسیه: ایران و ۱+۵ به اختلافات بچگانه در مورد محل برگزاری مذاکرات پایان دهند

به روز شده:  13:53 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391

اختلاف بر سر مکان و زمان مذاکرات هسته‌ای ایران و پنج بعلاوه یک

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته ایران و قدرت های جهانی باید از رفتارهای بچگانه دست بردارند و سر مکان و زمان گفت‌وگوهای هسته‌ای توافق کنند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قدرت‌های غربی را به دلیل عدم دستیابی به توافقی بر سر محل برگزاری مذاکرات مربوط به بحران هسته‌ای ایران به داشتن "رفتارهای بچگانه "متهم کرد.

آقای لاوروف گفته است: "ما آماده ایم که در هر جا و هر چه سریعتر دیدار کنیم."

به گفته او، نفس انجام این مذاکرات مهم‌تر از تاثیری است که انتخاب یک شهر خاص می‌تواند بر روی شرکت کنندگان در این مذاکرات داشته باشد.

آقای لاوروف همچنین گفته است که هر گونه مناقشه‌ای در مورد مکان برگزاری مذاکرات کاملا غیرقابل قبول است و باید این "رفتارهای بچگانه" را متوقف کرد.

ایران و کشورهای ۱+۵ تاکنون در مورد مکان مذاکرات آتی به توافق نرسیده‌اند.

سخنگوی دفتر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه ۷ بهمن ( ۲۶ ژانویه) به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که ایران پیشنهاد گروه ۱+۵ برای مذاکره در تاریخ ۲۸ و ۲۹ ژانویه (نهم و دهم بهمن ) در استانبول ترکیه را نپذیرفته است.

آخرین دور مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران در اواخر بهار سال گذشته در مسکو پایتخت روسیه و بدون دستاورد مشخصی پایان گرفت

سخنگوی خانم اشتون گفته بود که این گروه در مورد محل و تاریخ مذاکرات از خود انعطاف نشان داده، اما ایران با طرح شرایط تازه عملا در صدد به تاخیر انداختن مذاکرات است.

اما علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، امروز (دوشنبه نهم بهمن) ضمن رد ادعای سخنگوی خانم اشتون در مورد وقت کشی ایران در انجام مذاکرات گفت: "ما همیشه اعلام کرده‌ایم که آماده مذاکره تا رسیدن به نتیجه هستیم و هیچ وقت قطع کننده مذاکرات نبوده‌ایم."

آقای صالحی همچنین در مورد زمان برگزاری مذاکرات گفت که ایران برای میزبانی این مذاکرات به مصر پیشنهاد داده و این کشور هم در این مورد اظهار علاقه کرده است.

وزیر امور خارجه ایران همچنین با اشاره به این که "ترکیه یکی از بهترین انتخاب‌های ما (ایران) محسوب می شود" افزود: "تاکنون کشورهای دیگری مانند قزاقستان، سوئد و سوئیس هم برای میزبانی این مذاکرت درخواست داده‌اند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.