هاشمی رفسنجانی: اگر نیاز باشد در انتخابات حاضر می شوم

به روز شده:  13:41 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391
هاشمی رفسنجانی

در دیدار دیروز فعالان رسانه ای با هاشمی رفسنجانی، تعداد زیادی از روزنامه نگاران و از جمله خبرنگاران رسانه‌های محافظه کار حضور داشته اند

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در پاسخ به سؤالی پیرامون حضور خود در انتخابات گفت: "تا آخر عمر در هر صحنه‌ای که بتوانم و نیاز باشد در خدمت به نظام و مردم کوتاهی نخواهم کرد."

سایت آقای هاشمی رفسنجانی، امروز دوشنبه ۹ بهمن (۲۸ ژانویه) گزارش کرده که اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جریان دیدار روز گذشته گروهی از فعالان رسانه ای با وی بیان شده است.

به نوشته این سایت، در جریان دیدار دیروز، برخی از حاضران با تأکید بر اهمیت "ورود بزرگان و دلسوزان کشور به صحنه برای حل مشکلات و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری"، از اکبر هاشمی رفسنجانی برای حضور در صحنه دعوت کرده اند.

سایت خبرآنلاین، پیشتر در گزارش خود از نشست روز یکشنبه، نوشته بود که آقای رفسنجانی در پاسخ به برخی حاضران که از او خواسته اند وارد عرصه انتخابات شود گفته است: "اگر مطمئن بودم کسی غیر از من نمی‌تواند شرایط کشور را تغییر دهد، لحظه‌ای تردید نمی‌کردم و وارد عرصه می‌شدم."

به نوشته این سایت وی ادامه داده است: "هنوز بنا ندارم وارد صحنه شوم و کار من صحبت با مقام معظم رهبری است و با ایشان برادرانه و دوستانه همچون دوران گذشته گفت‌وگو دارم و فکر می‌کنم این بهترین راه است."

آقای هاشمی رفسنجانی تاکنون در خصوص آمادگی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه آینده سخن مشخصی نگفته، اما در چند اظهار نظر جداگانه، پیشنهاد تشکیل یک "دولت وحدت ملی" در ایران با حضور نمایندگان گرایش های مختلف سیاسی را مطرح کرده است.

عده ای از رسانه ها و سیاستمداران نزدیک به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، ایده تشکیل دولت ملی را نوعی زمینه سازی برای ورود اصلاح طلبان و دشمنان جمهوری اسلامی به داخل حکومت دانسته اند.

"همه باید تلاش کنیم انتخاباتی رقابتی با حضور نامزدهای سلایق گوناگون برگزار شود، به‌گونه‌ای که دشمنان نیز نتوانند در استاندارد بودن آن تردید روا دارند"

اکبر هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با وجود اظهارات اخیر خود در مورد انتخابات، کماکان از اظهار نظر صریح در مورد نامزد شدن خودداری کرده و گفته است: "معتقدم در میان افراد باتجربه، کارآمد و دوستار انقلاب هستند کسانی که به خوبی می‌توانند مسئولیت سنگین اجرایی کشور را به عهده بگیرند."

وی در بخش دیگری از سخنان خود، خواستار برگزاری انتخاباتی "پرشور و فراگیر" شده و افزوده است: "همه باید تلاش کنیم انتخاباتی رقابتی با حضور نامزدهای سلایق گوناگون برگزار شود، به‌گونه‌ای که دشمنان نیز نتوانند در استاندارد بودن آن تردید روا دارند."

آیت الله خامنه ای رهبر ایران، سه هفته پیش با انتقاد از افرادی که "مکرر می گویند انتخابات باید آزاد برگزار شود" گفته بود که ایجاد شبهه در مورد آزادی انتخابات، خواست دشمنان جمهوری اسلامی است.

سخنان آقای خامنه ای، در شرایطی منتشر می شد که پیش از آن، تعدادی از شخصیت سیاسی ایران از جمله آقای هاشمی رفسنجانی در سخنانی جداگانه، خواستار برگزاری انتخابات "آزاد" و "رقابتی" شده بودند.

'می‌خواهند رابطه من و رهبر را به هم بزنند'

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی از سخنان جدید خود گفته است: "هستند کسانی که می خواهند به هر طریق ممکن میانه بزرگان نظام و دوستداران انقلاب بخصوص بنده و رهبری معظم انقلاب را بر هم بزنند، اما با هوشیاری مردم و مسئولان نظام به اهداف خود نخواهند رسید."

وی افزوده است: "همواره تعامل خوبی میان اینجانب و مقام معظم رهبری برقرار بوده و راه‌‌حل مشکلات نیز در ید پرتوان مقام معظم رهبری است."

"اگر مطمئن بودم کسی غیر از من نمی‌تواند شرایط کشور را تغییر دهد، لحظه‌ای تردید نمی‌کردم و وارد عرصه می‌شدم"

نقل قول خبرآنلاین از صحبت های دیروز هاشمی رفسنجانی

آقای هاشمی رفسنجانی، همچنین در پاسخ به سؤالی راجع به مواضع اخیر حبیب الله عسگراولادی، به حمایت از این مواضع پرداخته و گفته است: "ایشان مواضع خود را با شجاعت بیان کرد و این می‌تواند یک گام مثبت در حل مشکلات موجود کشور باشد."

حبیب‌الله عسگراولادی، از چهره‌های بانفوذ محافظه‌کار سنتی ایران، در هفته‌های اخیر بارها گفته است که با وجود انتقاد به مواضع میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ١٣٨٨، آنها را "سران فتنه" نمی‌داند.

محافظه کاران نزدیک به آیت الله خامنه ای، اعتراضات خیابانی به انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران را "فتنه" می نامند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، در ماه های گذشته در دیدارهایی متعدد با فعالان سیاسی و اجتماعی ایران، به انتقاد از سیاست های دولت محمود احمدی نژاد پرداخته و خواستار همکاری نیروهای معتقد به نظام جمهوری اسلامی برای خروج کشور از "بحران" شده است.

در دیدار دیروز فعالان رسانه ای با آقای هاشمی رفسنجانی، بعد از مدت ها، تعداد زیادی از روزنامه نگاران نشریات مختلف و از جمله خبرنگاران شاغل در رسانه های محافظه کار حضور داشته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.