تجمع کارگران نیشکر خوزستان مقابل نهاد ریاست جمهوری

به روز شده:  15:42 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391
کارگران نیشکر مقابل ساختمان ریاست جمهوری

کارگران صنایع نیشکر خوزستان می‌گویند در طول یک هفته اعتراض هیچ مقامی به آنها پاسخ نداده است

کارگران 'شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر' در اعتراض به "نقض حقوق صنفی" برای هفتمین روز مقابل ساختمان ریاست جمهوری ایران تجمع کردند.

سه روز است که کارگران نی‌بر 'مجتمع کشت و صنعت هفت تپه' هم به این تجمع پیوسته‌اند.

معترضان از کارگران فصلی نی‌بر مجتمع‌های برداشت نیشکر هستند که با اتوبوس از استان خوزستان به تهران رفته‌اند. ایلنا، خبرگزاری کار ایران می‌گوید از حدود ۷۰۰ کارگر شرکت کشت و صنعت کارون، ۳۰۰ نفر مقابل نهاد ریاست جمهوری ایران تجمع کرده‌اند.

کارگران معترض به طور متوسط حدود نیمی از سال بیکار و نیم دیگر مشغول برداشت نی در مجتمع‌های نیشکر هستند.

شرایط بازنشستگی یکی از دلایل اصلی اعتراض کارگران است. به گفته آنها، برای اینکه کارگران نی‌بر نیشکر مانند سایر کارگران عادی بازنشسته شوند باید سهم بیمه ماه‌های بیکاری را هم به سازمان تأمین اجتماعی بپردازند.

یکی از کارگران معترض به ایلنا گفته سهم بیمه ماه‌های بیکاری حدود ۶ تا ۹ میلیون تومان در سال است که "کارگران از پرداخت آن ناتوان هستند."

آنها همچنین می‌خواهند که برداشت نی "به دلیل کار کردن در گرمای طاقت فرسای جنوب ایران" و "فعالیت بدنی زیاد در شرایط دشوار" در فهرست شغل‌های سخت و زیان‌آور وزارت کار و تامین اجتماعی قرار بگیرد.

نمایندگان کارگران شرکت‌های کشت و صنعت کارون شوشتر و همچنین کارگران کشت و صنعت هفت تپه خوزستان به ایلنا گفته‌اند در طول یک هفته تجمع مقابل ساختمان ریاست جمهوری "هیچ مقامی به آن‌ها پاسخ نداده است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.