اعتراض فائزه هاشمی به سخنان نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس

به روز شده:  16:07 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391

فائزه هاشمی دختر اکبر هاشمی رفسنجانی و نماینده سابق مجلس ایران بوده است

فائزه هاشمی در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران به آنچه "صفر نعیمی‌زر"، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس پس از بازدید از بند زنان زندان اوین گفته است اعتراض کرد و آن را دروغ خواند.

در این بازدید که دوشنبه دوم بهمن انجام گرفت، آقای نعیمی زر به همراه محمدرضا محسنی ثانی، مهدی دواتگری و حجت‌الله خدایی سوری، سه نماینده دیگر مجلس که همگی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هستند از بند زندانیان سیاسی زن بازدید کردند.

گزارشی رسمی از این بازدید منتشر نشده، اما این نمایندگان بعد از بازدید صحبتهایی را با رسانه ها مطرح کرده اند.

خانم هاشمی در نامه خود که در سایت کلمه منتشر شده، صحبتهای آقای محسنی ثانی و آقای دواتگری را "تا حد زیادی درست، اما ناکامل" دانسته، اما به گفته های آقای نعیمی زر در مصاحبه با روزنامه های بهار و شرق به شدت اعتراض کرده است.

پیش از این غلامعلی ریاحی، وکیل فائزه هاشمی به آنچه آقای نعیمی زر به موکلش منتسب کرده بود، اعتراض کرده و گفته بود که فائزه هاشمی نامه اعتراضی تنظیم کرده تا از مجاری رسمی زندان اوین به رئیس مجلس ارایه شود.

خانم هاشمی در این نامه صحبتهای آقای نعیمی زر را "آمیخته به دروغ و توهم" و تهی از "اصول اولیه نزاکت" خوانده و به مسائلی اشاره کرده که به عنوان وکیل بند با این نمایندگان مطرح کرده است: "احکام ناعادلانه و سنگین، نقش نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در امور قضایی، نقض حقوق زندانیان، کمبود امکانات و نصب دوربین در محوطه دستشویی ها و حمام بند".

به نوشته خانم هاشمی، آقای نعیمی زر با "تمسخر و بی حوصلگی" به صحبتهای زندانیان گوش داده و بعد، در مصاحبه او را "سرکرده" بند خوانده که لفظی "توهین آمیز و مجرمانه" است.

آقای نعیمی زر در پاسخ به این نامه گفته است که: "خود سرکارخانم با خنده جواب می‌داد و نمی‌دانم که دستش به کجا بند است که با کمال افتخار می‌گفت اینجا بهایی داریم، زندانی فتنه، امنیتی و سیاسی داریم و من وکیل همه آنها هستم و آنچه هست را من می‌گویم و اگر چیزی از قلم افتاد به من یادآوری کنند. در ادامه خود خانم فائزه هاشمی یک به یک به زندانیان نوبت می‌داد که اظهار نظر کنند. اگر معنای این سرکرده نیست پس چیست؟".

خانم هاشمی در پاسخ به گفته نعیمی زر که "در زندان رجایی شهر زندانی سیاسی نداریم" می نویسند: "هم اکنون ۷۳ زندانی سیاسی از گروههای مختلف، اقلیتهای قومی و دینی و روزنامه نگاران و حقوقدانان در زندان رجایی شهر به سر می برند".

در بخشی دیگری از این نامه، فائزه هاشمی به اینکه آقای نعیمی رز از او با اسم کوچک یاد کرده اعتراض می کند و آن را خلاف "عرف و اخلاق اسلامی" می داند و می نویسد یک نماینده مجلس باید "از سطح سواد، فرهنگ و فرهیختگی قابل توجهی برخوردار باشد".

اما نعیمی زر این گفته را رد می کند و می گوید: "بنده نه تنها با نام خانوادگی بلکه با عنوان سرکار خانم فائزه هاشمی از ایشان یاد کرده‌ام".

آقای نعیمی زر که به روزنامه بهار گفته بود: ''من پس از این بازدید نام ندامتگاه اوین را هتل اوین می‌گذارم زیرا امکانات آن از هر لحاظ مناسب بود".

او همچنین به اعتراض فائزه هاشمی به غذای زندانیان اشاره کرده و آن را ناوارد دانسته بود: "چرا که ایشان هرگز غذاهایی را که همه می خورند نخورده اند".

خانم رفسنجانی در پاسخ به این سخن نوشته است: "به هیچ عنوان کسی از غذا صحبتی نکرد و ایشان نه تنها دچار توهم هستند و براحتی دروغ می گویند، بلکه حتی نتوانسته اند بغض و کینه و پیش داوری خود را نسبت به من و خانواده ام پنهان کنند".

آقای نعیمی زر در پاسخ بر گفته های خود تاکید کرده است: "من جواب همه را در یک جمله دادم که اینجا زندان اوین نیست، بلکه هتل اوین است چرا که از نظر بهداشت و درمان، پزشکی، داروخانه، برنامه غذایی، استراحت، محل اسکان، تخت‌خواب، تلویزیون و مرکز ورزشی لوکس و در حد هتل بود."

فائزه هاشمی در پایان نامه با اعتراض به "توهین و تحقیر" و "تحریف واقعیتهای موجود"، از علی لاریجانی رئیس مجلس خواسته "بر کار نمایندگان حین انجام ماموریت نظارت کنید تا هر کسی به عنوان نماینده و از جانب مجلس به بازدیدها و مأموریت‌های مهم نرود."

پیش‌تر نیز محسن میردامادی، رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس و دبیرکل جبهه مشارکت اسلامی که در اوین زندانی است، صحبتهای آقای نعیمی زر را تکذیب کرده بود: "اگر زندان اوین برای ایشان این‌گونه جذابیت داشته، مناسب است که مدتی در این هتل زندگی کنند تا زوایای پنهان آن را بهتر بشناسند."

فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده سابق مجلس به اتهام فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی به شش ماه حبس تعزیری و ۵ سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شده است و دوران حبس خود را در زندان اوین می گذارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.