رئیس سازمان بازرسی: اگر گرانی‌های ایران در اروپا بود، آشوب می‌شد

به روز شده:  15:45 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2013 - 10 بهمن 1391

آقای پورمحمدی در سال‌های اخیر از منتقدان صریح دولت آقای احمدی‌نژاد بوده است

مصطفی پورمحمدی٬ رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ایران گفته است که اگر گرانی‌هایی که در ایران است در اروپا بود٬ مردم این قاره٬ شهر‌ها را به هم می‌ریختند و به آشوب می‌کشیدند.

سخنرانی آقای پورمحمدی در روز سه شنبه دهم بهمن (۲۶ژانویه) در قزوین انجام شده و خبرگزاری فارس آن را منتشر کرده است.

او گرانی ها را "بزرگ‌ترین دردسر کنونی" حکومت ایران خوانده و گفته است که مسئولان باید این "معضل" را حل و فصل کنند.

پیش تر ناصر شعبانی، از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جانشین فرمانده دانشگاه تربیت پاسداری امام حسین وابسته به این نهاد نظامی، احتمال داده بود که ایران به دلیل مشکلات معیشتی با ناآرامی مواجه شود.

آقای شعبانی دو هفته پیش به روزنامه قانون گفت: "فرض ما این است که ناآرامی ها از شهرستان ها به جای تهران شروع شود. امکان دارد مسائل معیشتی خیلی تاثیرگذار باشد و قشر زحمتکش و آسیب پذیر در مسائل آینده شرکت داشته باشند ولی ما تجربه مقابله با آن را داریم".

برخی از مقام های عالی رتبه سیاسی، اقتصادی و نظامی ایران طی ماه های اخیر درباره وضعیت بحرانی در اقتصاد ایران هشدار داده اند. از جمله به تازگی یک نماینده مجلس ایران گفته است که تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به سمت برنامه نفت در برابر غذا پیش می‌رود.

"ما مسئولان حق نداریم تمام مسائل، مشکلات و گرانی‌ها را به گردن دشمنان بیندازیم، بلکه باید خود تلاش‌ها را دوچندان کرده و به فکر مردم باشیم"

مصطفی پورمحمدی

مقام های دولتی عمدتا تحریم ها را عامل شرایط موجود می دانند اما آقای پورمحمدی گفته است که بخشی از مشکلات اقتصادی به دلیل "سوء مدیریت" پیش آمده است.

او گفته است: "ما مسئولان حق نداریم تمام مسائل، مشکلات و گرانی‌ها را به گردن دشمنان بیندازیم، بلکه باید خود تلاش‌ها را دوچندان کرده و به فکر مردم باشیم."

آقای پورمحمدی در دوران وزارت علی فلاحیان معاون وزیر اطلاعات بود و در دولت اول آقای احمدی نژاد به وزارت کشور رسید، اما پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ برکنار شد.

او به تازگی اعلام کرده که خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران که بهار آینده برگزار می شود، آماده می کند.

آقای پورمحمدی در سخنرانی خود در قزوین به موضوع انتخابات هم اشاره کرده و گفته "رسیدگی به اقتصاد کشور مهم‌تر از امور عمرانی است".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.