درخواست دیدبان حقوق بشر برای آزادی روزنامه‌نگاران ایرانی

به روز شده:  03:01 گرينويچ - چهارشنبه 30 ژانويه 2013 - 11 بهمن 1391

تعدادی از روزنامه نگاران زندانی در محل کار خود بازداشت شدند

دیدبان حقوق بشر از قوه قضائیه ایران خواسته است تا هر چه زودتر نسبت به تفهیم اتهام روزنامه نگاران بازداشت شده در روزهای اخیر اقدام یا آنها را آزاد کند.

این سازمان غیردولتی مدافع حقوق بشر در بیانیه خود تاکید کرده که اتهام های وارد شده علیه این روزنامه‌نگاران باید بر اساس شواهد مستدل مطرح شود و نباید ناقض حقوق اولیه این افراد مانند آزادی بیان باشد.

دیدبان حقوق بشر همچنین از قوه قضائیه ایران و دیگر نهادهای مسوول در این کشور خواسته است تا از حقوق روزنامه نگاران در این کشور، به خصوص در ماه های پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری حفاظت کنند.

در روزهای گذشته ۱۴ روزنامه نگار ایرانی بازداشت شده اند. بعضی از خبرگزاری ها در ایران اتهام این افراد را ارتباط با رسانه های فارسی زبان خارج از این کشور عنوان کرده اند.

به گفته سارا لی ویتسون، مدیر امور خاورمیانه دیدبان حقوق بشر، مقام های حکومت ایران در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در خرداد آینده سعی دارند با ارعاب روزنامه نگاران، آنها را به سکوت وادار کنند.

خانم ویتسون گفت: "دادستان های ایرانی هیچ توضیحی ارائه نکرده اند که به چه دلیل ارتباط با رسانه های خارجی یا گروه های مخالف سیاسی جرم تلقی می شود."

نیروهای امنیتی ایران در روزهای هفتم تا نهم بهمن دست‌کم ۱۴ روزنامه نگار را بازداشت کردند.

میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، ساسان آقایی، نسرین تخیری، جواد دلیری، امیلی امرایی، نرگس جودکی، صبا آذرپیک، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی، کیوان مهرگان و حسین یاغچی از بازداشت شدگان هستند.

مطهره شفیعی نیز از بازداشت شدگان بود که بعدا آزاد شد. این در حالی است که خبرگزاری مهر در روز سه شنبه از آزادی تعدادی از بازداشت شدگان خبر داده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.