بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۱ بهمن

به روز شده:  04:38 گرينويچ - چهارشنبه 30 ژانويه 2013 - 11 بهمن 1391

چند روزنامه تهران خبر حمله ماموران دادستانی به چند روزنامه اصلاح طلب و دستگیری روزنامه نگاران را منعکس کرده و در مقالاتی با احتیاط خواستار رسیدگی قضائی به اتهامات آن ها شده اند. کیهان با این ادعا که کشورهای غربی در صدد حادثه آفرینی در ایران هستند بازداشت شدگان را خبرنگارانی معرفی کرده که حوادث مربوط به ناآرامی های پس از انتخابات ۸۸ را منعکس کرده و اخبار مربوط به بازداشت شدگان آن حادثه را هم پوشش داده اند.

ناآرامی های مصر و ادامه بحث ها پیرامون تخلف های دولت از قانون و تصمیم دولت احمدی نژاد به انتشار یک روزنامه دیگر از جمله مطالب مهم امروز است.

خبرنگاران مستحق احترام اند

تیتر و عکس صفحه اول آرمان

روزنامه کلیک بهار در سرمقاله خود با عنوان "خبرنگاران ما مستحق احترام اند" به ماجرای حضور ماموران دادستانی در روز یکشنبه در چند نشریه و دستگیری تعدادی از روزنامه نگاران اشاره کرده و نوشته نمی‌توان درباره اتهام این خبرنگاران نفیا و اثباتا سخنی گفت، چون اطلاعات دقیق در اختیار نیست. اما این ابهام وجود دارد که چگونه حدود چهارده نفر روزنامه نگار بدون پس‌زمینه‌ای یکباره به این اتهام دستگیر شدند.

این مقاله تاکید دارد که این خبرنگاران با سابقه شناخته شده که در این سال‌ها تصمیم گرفته‌اند در ایران بمانند و با روزنامه‌های قانونی و در چارچوب وظایف قانونی خود فعالیت کنند، به‌خوبی به خط قرمزها و مرزهای فعالیت خبرنگاری امروزین و متعارف آشنا بوده‌اند و آن‌ها را به‌خوبی حس کرده و در این کار ورزیده و خبره شده‌اند. بنابراین بعید می‌نماید که به مرزهای چنین اتهامی نزدیک شده باشند.

نویسنده سرمقاله بهار یادآوری کرده در هر حال، خبرنگارانی که پذیرفته‌اند شرایط سخت و متعارف روزنامه‌نگاری امروز را تحمل کنند و در چارچوب قانون فعالیت کنند، مستحق احترام بیشتری‌اند. زیرا آنها در شرایط سخت معیشتی دلسوزانه و متعهدانه به امر اطلاع‌رسانی مشغول‌اند و نباید با اتخاذ برخی شیوه‌ها موجب دلسردی آنها برای فعالیت سخت روزنامه‌نگاری در چارچوب قانون شد.

روح‌ا... سپندارند در کلیک قانون گزارشی تهیه کرده و در ابتدای آن با اشاره به دستگیری تعدادی از روزنامه نگاران اصلاح طلب با حکم قضائی نوشته با این حال خلا ساز و کار قانونی در مورد برخوردهای قضایی با اهالی رسانه همچنان احساس می‌شود،‌ هر چند طرحی درباره سازوکارهای رسانه‌ای مدت‌هاست که در مجلس خاک می‌خورد.

این گزارشگر بعد از آن با چند نماینده مجلس در این باره مصاحبه کرده و در صفحه اول خود از قول علی مطهری نماینده تهران نوشته بزودی موضوع در محلس پی گیری می شود.

سرمقاله همین روزنامه با عنوان "لزوم بازگشت آرامش به جامعه مطبوعاتی کشور" به نوشته حسین احمدی نیاز به همین موضوع اختصاص دارد و در آن آمده دستگیری چند نفر از روزنامه نگاران جراید کثیرالانتشار در محل کارشان به هر دلیلی که اتفاق افتاده باشد در این شرایط حساس و مهم داخلی و بین المللی مناسب نبود.

نویسنده حقوقدان قانون در پایان سرمقاله خود ابراز امیدواری کرده دستگاه قضایی با ورود بهنگام و رسیدگی فوری به این ماجرا مانع از برخی جوسازی‌ها و تبلیغات منفی علیه نظام و ملت شود و ثبات و آرامش ضروری رابه جامعه‌ مطبوعاتی کشور بازگرداند.

بقیه روزنامه ها و حتی روزنامه هائی که چند تن از اعضای تحریریه آن ها دستگیر شده اند نسبت به این حادث واکنشی نشان نداده اند و در جهت مقابل هم تنها کیهان به تکرار اتهام های سایت های جناح راست پرداخته و نوشته "بازداشت برخی فعال رسانه ای جریان فتنه با حکم قضایی"

کیهان همچون همیشه گزارش خود را با یک تحلیل امینیی آغاز کرده و بدون ذکر منبع نوشته بازداشت این افراد در شرایطی انجام می شود که گزارش های رسیده حاکی است سرویس های جاسوسی آمریکا و انگلیس و فرانسه با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری تدارک ویژه ای برای اثرگذاری بر فضای رسانه ای کشور دنبال می کنند.

به نوشته کیهان یکی از دلایل بازداشت این افراد ارتباط آنان با رسانه های معاند خارجی از جمله بی بی سی است، بازداشت شدگان از طریق روزنامه نگاران فراری با بی بی سی و برخی از سایت های خارجی ضدانقلاب ارتباط داشتند که این ارتباط از چشمان تیزبین نیروهای امنیتی کشور دور نمانده است.

دلیلی که کیهان برای این ارتباط نشان داده این است که بی بی سی بعد از دستگیری فعالان رسانه ای ضدانقلاب با پخش برنامه های متعدد به این بازداشت ها اعتراض کرده و آن را غیرقانونی خوانده است! و حال سوال اینجا است که اگر بی بی سی با این افراد ارتباطی ندارد این همه هیاهو برای چیست؟

تیتر و عکس حجت الله سپهوند در صفحه اول آرمان

از جمله دیگر اتهام های روزنامه نگاران دستگیر شده به نظر این روزنامه همکاری با جریان های فمنیستی جنبش زنان، ایجاد اختلاف میان اقوام ایرانی، سیاه نمایی، یاس آفرینی، القای بی اعتمادی، حمایت از بازداشتی های جریان فتنه و همکاری با رسانه های خارجی است.

فعلا منتشر نمی شود

شرق در محل ستون "از هرنظربی‌ضرر" که نویسنده آن پوریا عالمی همراه با سیزده روزنامه نگار دیگر از روز یکشنبه دستگیر شده اند با چاپ سرتیتر نوشته "تا اطلاع ثانوی منتشر نمی شود"

ما هم زن و بچه داریم

احسان پیربرناش ستون مسافر ویژه خود را در صفحه کلیک طنزانه قانون خالی گذاشته و بدون تیتر نوشته :نه اینکه بخواهم اعتراض کنم، فقط حس و حال سوار کردن کسی را ندارم. نه اینکه مسافر نباشد، اتفاقن شهر پر است از مسئولینی که برای سوار شدن بی‌تابی می‌کنند اما خب، ما هم زن و بچه داریم. ترجیح می‌دهم کمی بیشتر در خدمت خانواده‌ باشم، مگر اینکه از تاکسی‌رانی اخطاری برسد و مجبور شوم دوره بیفتم توی شهر و با التماس سواری بدهم.

مصر و گزینه‌های پیش‌رو

صباح زنگنه در مقاله ای در کلیک شرق با این مقدمه که مصر به عقب برنمی‌گردد چراکه مردم حاضر نیستند از دستاوردهای خود دست بردارند نوشته تقابل‌های این چند روزه نتیجه حرکات شتابزده تاریخی اخوان‌المسلمین، حزب حاکم مصر است. این حزب تلاش کرد با عجله به اهداف خود برسد و با این عجله خود اشتباهاتی مرتکب شد. یکی از این اشتباهات نوشتن پیش‌نویس قانون اساسی با جمعی اندک و از طیفی خاص بود. طبعا این امر موجب اعتراض بقیه گروه‌ها و جریان‌ها در مراحل بعدی شد و آنها در تدوین قانون اساسی و رفراندوم قانون اساسی معترض ماندند.

در ادامه مقاله آمده اشتباه دیگر تقابل قدرت قوای مجریه و قضاییه بود. قوه‌قضاییه در مصر سابقه‌ای طولانی در حمایت از منافع ملت و حقوق آنها داشته است، بنابراین چنین تقابلی برای بخش‌هایی از مردم غیرقابل هضم بوده است. و اشتباه سوم حزب حاکم مصر، تلاش برای حل مسایل از طریق اعمال قدرت خودش بر قانون اساسی بود؛ امری که نیروهای مخالف را نگران جهت‌گیری حزب حاضر به سمت دیکتاتوری کرد.

مقاله شرق تاکید کرده حالا مصر شاهد حرکت به سمت دوقطبی شدن جدی‌تر است. مردمی که از ترس و نگرانی آزاد شده‌اند و از انجام تغییرات در حکومت خسته نمی‌شوند. در کنار این مسایل آنها نگران بازگشت حاکمیت قبلی هستند و حساسیت بالایی نسبت به این امر دارند.

قرارداد اخلاقی خودداری از افزایش حقوق معلمان

کارتون سلمان طاهری، شرق

شیرزاد عبداللهی در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته: با معلمان قرارداد اخلاقی دارم که اسم معلم را با پول نیاورم. این جمله تمام آن چیزی است که وزیر آموزش و پرورش در باره افزایش حقوق و مزایای معلمان در گفت‌وگوی ویژه خبری هفته گذشته بیان کرد. فاصله از گفت‌و‌گو درباره مسائل مادی و حقوق ومزایای فرهنگیان رویه‌‌ای است که در این سه سال و نیم دنبال شده است. چند ماه بعد از نشستن وزیرفعلی بر صندلی وزارت، خبرنگاری از وی در باره افزایش حقوق معلمان سوال کرد. وزیر با لحنی خاصی گفت: "خبرنگاران هر گاه بیکار می‌شوند یاد موضوع استخدام و حق و حقوق معلمان می‌افتند... به کسی ربطی ندارد که معلمان چقدر حقوق می‌گیرند و چرا کم می‌گیرند". آنگاه خطاب به خبرنگاران گفت: " مگر ما از شما سؤال می‌کنیم که شما چقدرحقوق می‌گیرید؟..."

به نوشته این کارشناس مسائل آموزش و پرورش: وزیر ضروری است که جزئیات این قرارداد اخلاقی را بیان کند و توضیح دهد این قرارداد کجا و بین چه کسانی امضا شده است؟ فایده این قرارداد برای معلمان چیست؟ گیرم حقوق یک معلم در سال جاری مثلا ۱۰۰هزار تومان اضافه و از ۶۰۰ هزار تومان به ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. اما در طول چند ماه سونامی اقتصادی، ارزش واقعی ۷۰۰ هزار تومان به نصف تقلیل یافته و معلم یا کارمند با اینکه صد هزار تومان پول بیشتر در حساب دارد اما قدرت خریدش نصف ده ماه پیش است.

یارانه ارزی بدهید

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

عباس عبدی در مقاله ای در کلیک اعتماد پیشنهاد کرده حالا که دولت اصرار دارد یارانه نقدی بپردازد آن را با چند تغییر همراه کند اول این که پرداخت یارانه‌ها شامل حال همه شهروندان ایرانی شود. و دیگر این که یارانه‌ها به ارز (البته معادل ریالی آن) محاسبه و پرداخت شود.کل تولید نفت ایران و سایر موارد سوختی در اختیار شرکت ملی نفت که با قیمت‌های روز جهانی فروخته می‌شود در دوره سه‌ماهه محاسبه و پس از کسر هزینه‌های تولید و بهره‌مالکانه و سهمی برای سرمایه‌گذاری جهت حفظ و توسعه میادین نفتی و گازی، در حساب مشخصی در بانک مرکزی منظور شود.

نویسنده اقتصاددان در ادامه مقاله خود محاسبه کرده که با صادرات چهار و نیم میلیون بشکه نفت در روز سالانه ۱۴۰ میلیارد به دست می آید که وقتی به هر ایرانی تقسیم شود نفری ۱۸۵۰ دلار در سال خواهد شد. فرض کنیم ارز در هر دلار ۲۵۰۰ تومان بماند، در این صورت سهم هر فرد در ماه حدود ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود. و چون دولت برای اداره کشور وظایف مشخصی دارد و برحسب نیاز خود می‌تواند هر مقداری از این پول را از مردم مالیات بگیرد. مثلا ۷۰ درصد آن یعنی ماهانه ۲۸۰ هزار تومان را برای خود بردارد و بقیه در اختیار خود مردم باشد.

به نوشته مقاله اعتماد با این محاسبه دیگر دولت وظیفه‌یی در برابر قیمت برق، بنزین، نان و سایر موارد ندارد. وظیفه آن ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی و انجام وظایف حاکمیتی است. دولت می‌تواند مردم را مجبور به بیمه کردن خود کند و حتی می‌تواند بخشی از این پول را به این کار اختصاص دهد، ولی مشروط بر اینکه بیمه‌ها رقابتی باشند، مثل سازمان تامین اجتماعی نباشد که هنوز معلوم نیست رییس آن صلاحیت مدیریت دارد یا خیر و اگر ندارد چرا همچنان در مصدر کار است؟ اگر اجرای هدفمندی به شیوه کنونی مشکلاتی داشته است، یک دلیل آن قرار نگرفتن در مسیر اجرای درستی است که در بالا به آن اشاره شد.، اینطور نیست.

فروش جو به جای برنج

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی نوشته افراد سودجو در استان اردبیل از وضعیت غیرعادی گرانی برنج سوءاستفاده کرده و با توسل به شیوه‌های مختلف اقدام به کلاه‌برداری از مردم عادی می‌نمایند. از جمله، طی روزهای اخیر برخی دسته‌های متخلف به وسیله کامیون‌ها در محله‌های کم درآمد و حاشیه شهرها به طور هماهنگ اقدام به توزیع برنج هندی در بسته‌های ۱۰ کیلویی به قیمت دولتی نموده‌اند که خریداران، هنگام مصرف متوجه شده‌اند بسته‌های حاوی مقداری جو مخلوط با مقداری ماسه است. فروشندگان متقلب دوره گرد توانسته بودند با بلندگوهای دستی، صف طولانی ایجاد نمایند.

خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی در اردبیل که این خبر را فرستاده افزوده است: از آنجا که در استان اردبیل اقلام حمایتی عمومی از طریق تعاونی‌های مصرف ادارات به کارمندان داده و در برخی فروشگاه‌های خاص توزیع می‌شود، اقشار محروم جامعه از این قبیل اقلام محروم می‌مانند و زمینه برای سوءاستفاده‌گران فراهم می‌شود.

تریبون‌ جدید دولتی

روزنامه کلیک اعتماد با نقل این خبر که دولت در ماه‌های آخر کار خود روزنامه تازه‌یی با نام شهروند را با مجوز سازمان هلال احمر منتشر می‌کند. از زبان ماشاالله شمس‌الواعظین سردبیر پنج روزنامه اصلاح طلب توقیف شده نوشته به نظر می‌رسد دولت دهم علاوه بر تورم اقتصادی و تورم نیروی انسانی با تورم رسانه‌یی هم مواجه شده است. هر از چندی رسانه تازه‌یی منتشر می‌شود، اما نشانه‌یی از عبرت گذشته نیست. دولت با همه تریبون‌های مکتوب و مجازی‌ای که در اختیار دارد، (که هر روز در پی افزایش تعداد آنهاست) نتوانسته است رسانه‌یی به فراگیری یک رسانه ملی و پر تیراژ منتشر کند. هیچ یک از رسانه‌های دولت نتوانسته رابطه‌یی تنگاتنگ و خویشاوندی با مخاطب ایجاد کند و نه به کیفیت که مدام به کمیت این تریبون‌ها افزوده می‌شود

علی‌اکبر قاضی‌زاده در همین باره برای اعتماد نوشته دولت بیش از آنکه به فکر انتشار روزنامه جدید و تبلیغ باشد، باید در ارائه خدمت واقعی و موثر به مردم کوشا باشد. اگر انتشار روزنامه دیگری به قصد حمایت از عملکرد دولت و تبلیغ سیاسی باشد به نظرم تصمیم درستی نیست، چرا که روزنامه ایران انصافا این وظیفه را تمام قد برای دولت به انجام رسانده و می‌رساند و تا به حال کم نگذاشته است. آن هم در شرایطی که وقتی دولت دکتر احمدی‌نژاد بر سر کار آمد تمامی اعضای تحریریه روزنامه ایران و خبرگزاری ایرنا کنار گذاشته شدند و عده دیگری جذب شدند تا تبلیغات همه جانبه برای عملکرد دولت صورت بگیرد.

گوش‌مان کنده شد!

کارتون روز؛ احسان گنجی، اعتماد

دو روز بعد از دستگیری سیزده روزنامه نگار که در میانشان طنزنویس روزنامه شرق هم بود پیمان مقدم در کلیک اعتماد نوشته: حال ما خوب است اما شما باور نکنید. عموجان گوش‌مان را در دست می‌گرفته و فریاد می‌زدند: «چقدر گفتم زیر علم حضرتی سینه نزنید و دست از شیطنت‌بردارید، به خرج‌تان نرفت. فقط خودتان را به موش مردگی می‌زنید که دارید ماست می‌خورید اما چون به خلوت می‌روید آن کشک دیگر را می‌سابید.» ‌

ای داد بیداد. عموجان کدام خلوت؟ چه کشکی؟ ما فقط و فقط داریم وضعیت لحظه به لحظه ائتلاف ۱+۲ را رصد می‌کنیم که نقشه راه انتخابات آتی را بدانیم. چه کار به کشک و مشک داریم. حرف‌هایی می‌فرمایید. ول کنید، کنده شد.

به نوشته این طنزنویس: عموجان در حالی که پرینت خبرهای مشرق نیوز و بولتن و غیره و ذلک را نشان مان می‌دادند، فرمودند: «خب مگر مرض دارید؟ از سید خندان ناامید شده‌اید رفته‌اید سراغ جناب هاشمی و اذناب‌اش؟ عبدالله نوری را وارد معرکه می‌کنید که چه بشود؟ در باب هدفمندی جوسازی کنید، حرکت جوهری دولت را به سخره بگیرید، مدیریت تامین اجتماعی را زیر سوال ببرید، تعدد مشاغل جناب الهام را جار بزنید و راست راست راه بروید؟ مگر ما مرده باشیم!»

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.