بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۲ بهمن

به روز شده:  02:25 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391
روزنامه اعتماد

تیتر اول اعتماد به اطلاعیه وزارت اطلاعات اختصاص دارد و طرح صفحه اول آن کشمکش دولت و مجلس را بر سر سعید مرتضوی نشان می‌دهد

گزارش های مربوط به بازداشت روزنامه نگاران و اطلاعیه وزارت اطلاعات در این مورد، کشمکش بر سر عزل سعید مرتضوی، ادامه انتقادها از مواضع اکبر هاشمی رفسنجانی در مورد انتخابات، ائتلاف سه گانه اصولگرایان و وضعیت بازار مسکن از جمله موضوعات مورد توجه روزنامه های تهران در روز پنجشنبه ۱۲ بهمن است.

روزنامه نگاران بازداشت شده

روزنامه کلیک اعتماد اطلاعیه وزارت اطلاعات در مورد بازداشت اخیر تعداد زیادی از روزنامه نگاران را تیتر اول خود کرده است.

این روزنامه همچنین در صفحات داخلی خود کلیک گزارشی از پیگیری وضعیت بازداشت شدگان توسط اعضای خانواده های آنها منتشر کرده است.

در این گزارش به قلم مهدی قدیمی، آمده است که اعضای این خانواده ها صبح روز چهارشنبه در دادسرای فرهنگ و رسانه با قاضی منصوری، قاضی پرونده بازداشت شدگان دیدار کرده اند و او از احتمال صدور قرار وثیقه یا کفالت برای بعضی از آنها خبر داده است.

به نوشته اعتماد، اعضای خانواده ها پس از این دیدار به مقابل زندان اوین مراجعه کرده اند و در انتظار حضور قاضی منصوری در دادسرای اوین مانده اند، "اما با گذشت بیش از شش ساعت، بدون نتیجه و پاسخ مشخص... دست خالی به خانه باز گشتند".

اما روزنامه شرق کلیک نوشته است که اعضای خانواده ها گفت و گو با قاضی پرونده را "امیدوارکننده" ارزیابی کرده اند و به آنها گفته شده است که بعضی از بازداشت شدگان احتمالا تا عصر شنبه آزاد خواهند شد.

شرق نوشته است که "وثیقه های درخواست شده برای بازداشتی ها نیز چندان سنگین به نظر نمی رسد".

این روزنامه هم تیتر گزارش مربوط به اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران را در کلیک صفحه اول خود منتشر کرده است.

شرق همچنین با احمد بخشایش اردستانی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در این مورد گفت و گو کرده و از قول او نوشته است که موضوع بازداشت روزنامه نگاران در دستور جلسه هفته آینده این کمیسیون قرار دارد.

تیتر: نداریم

"چیه برادر؟! مسافر ویژه نداریم... ممنوعه؟ تیتر نداریم، روتیتر هم نداریم. ستون داریم، طنزنویس نداریم... طنز بی‌ضرر (اشاره به ستون طنز پوریا عالمی در روزنامه شرق که پس از بازداشت او موقتا منتشر نمی‌شود) نداریم، طنز باضرر هم نداریم... ایده داریم، چیز نداریم... چی می‌گن؟ آهان جیگر! سوژه داریم، اجازه نداریم... شنا بلدیم اما آب نداریم، ولی درخواست آب داریم... آروم نداریم، قرار نداریم... رقص، آواز، خوشی، خنده، بشکن و بالابنداز که طبیعتن نداریم، اصلن ما بدمون می‌آد از شادی و خوشحالی و این جلف‌بازی‌ها... شرمنده‌تونم، با اینکه همه چیز ممنوعه اما هیچ چیز ممنوعه کلن نداریم... نداریم... بیا بگرد!"

مطلب طنز احسان پیربرناش در روزنامه قانون

شرق علاوه بر این، از قول علی مطهری، نماینده دیگر مجلس ایران نوشته است: "زمان و نحوه بازداشت این افراد قابل تأمل است. اول اینکه ما در آستانه دهه فجر هستیم و دوم اینکه به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم. به این ترتیب ایجاد فضای ناامنی در مطبوعات به صلاح کشور نیست و فکر می کنم تنها یک احضار کافی بود".

او ورود مأموران به دفاتر مطبوعات با حکم بازداشت روزنامه نگاران را غیر ضروری و مایه سلب آرامش روانی و شغلی خبرنگاران دیگر دانسته و از مسئولان اطلاعاتی و امنیتی خواسته است که هر چه سریع تر تکلیف بازداشت شدگان را روشن کنند.

روزنامه قانون هم علاوه بر اینکه کلیک تیتر اول خود را به موضوع بازداشت روزنامه نگاران اختصاص داده، در کلیک صفحه آخر خود در چند مطلب طنز آمیز به این موضوع پرداخته است. کلیک یکی از این مطالب در قالب مصاحبه ای فرضی با میمونی تنظیم شده که اخیرا مقامات وزارت دفاع ایران اعلام کردند آن را به فضا فرستاده و سالم به زنده باز گردانده اند. "میمون فضانورد" در این مصاحبه توصیه می کند که در آینده، روزنامه نگاران را به جای او به فضا بفرستند، اما اول مطمئن شوند آنها که دوباره باز نخواهند گشت!

دعوای مرتضوی

مرحله تازه در دعوای پایان ناپذیر بر سر ریاست سعید مرتضوی بر صندوق/سازمان تأمین اجتماعی ایران در روزنامه های امروز بازتاب گسترده داشته است.

اقدام رئیس مجلس بر غیرقانونی خواندن مصوبه اخیر دولت در مورد نحوه عزل و نصب رئیس سازمان مذکور در کلیک روزنامه شرق به این شکل تیتر اول شده است: "سرپرستی مرتضوی غیرقانونی است".

کلیک روزنامه بهار همین خبر را در تیتر اول خود داده و افزوده است: "وزیر کار در برزخ استیضاح" قرار دارد.

اعتماد هم طرح کلیک صفحه اول خود را به آقای مرتضوی اختصاص داده که مجلس و دولت از دو سو او را می کشند. روی این طرح نوشته شده: "مهر باطل بر حکم سرپرستی مرتضوی".

هاشمی رفسنجانی

بحث موافقان و مخالفان اکبر هاشمی رفسنجانی امروز هم در روزنامه های ایران داغ است.

روزنامه جمهوری اسلامی سخنان آقای هاشمی رفسنجانی را در جمع گروهی از روحانیان حوزه علمیه قم کلیک منتشر کرده که در آن به تندروها انتقاد شده است.

به نوشته این روزنامه، آقای هاشمی رفسنجانی گفته است: "همان وضعی که بعد از مشروطه و نیز در دوران پهلوی برای تخریب و گوشه نشین کردن حوزه و روحانیت دنبال می شد، اکنون نیز تحت عناوین دیگری در حال پیگیری است".

او به توصیه رهبر ایران مبنی بر ضرورت پرهیز از تفرقه اشاره کرده و گفته است: "متأسفانه گروه یا جناحی افراطی در کشور حیات سیاسی خود را در ایجاد و دامن زدن به اختلافات و تفرقه در جامعه می دانند".

روزنامه آرمان روابط عمومی هم با قدرت الله علیخانی، نماینده سابق مجلس ایران و یکی از حامیان آقای هاشمی رفسنجانی گفت و گو کرده است.

آقای علیخانی در کلیک این گفت و گو از پیشنهاد تشکیل دولت "وحدت ملی" (پیشنهاد منسوب به آقای هاشمی رفسنجانی) دفاع کرده و گفته است که یک جریان سیاسی به تنهایی قادر به اداره کشور نخواهد بود.

"با عرض پوزش از جناب آقای هاشمی رفسنجانی، باید گفت که بر خلاف آنچه جماعت یاد شده به سالوس و تظاهر در پی القای آن به شما هستند، حضرتعالی نمی‌توانید در مسیر حرکت نظام تغییری متناسب با خواست آنها پدید آورید"

حسین شریعتمداری، سرمقاله کیهان

به نوشته آرمان، او افزوده: "وقتی می گویند وحدت ملی، چنان القا می کنند که گویی می خواهند با اجانب وحدت کنند. این ها برادران دینی شما هستند و در جبهه دفاع از میهن و اجرا و اداره کشور نقش داشته اند. من معتقدم آنها که هجمه می کنند، به دنبال منافع شخصی خودشان هستند. اینها می خواهند فقط خودشان باشند و کسی را سهیم نکنند".

در سوی دیگر، روزنامه های کیهان و رسالت در شماره امروز خود مطالبی را در انتقاد از آقای هاشمی رفسنجانی منتشر کرده اند.

کیهان در کلیک سرمقاله خود به قلم حسین شریعتمداری، نماینده آیت الله خامنه ای در این روزنامه، به آقای هاشمی رفسنجانی هشدار داده است که بعضی از حامیان او در صدد سوءاستفاده از او هستند.

آقای شریعتمداری نوشته است: "افراد و جریانات به ظاهر حامی حضرتعالی... از یکسو تأکید می کنند که حضرتعالی نمی توانید در معادلات سیاسی نظام نقش موثری داشته باشید چرا که پایگاه قبلی خود را در میان مردم از دست داده اید و از سوی دیگر حمایت آشکار از شما را برای فضاسازی علیه انقلاب و نظام ضروری ارزیابی می کنند و به صراحت می گویند از آنجا که نظام روی آقای هاشمی ملاحظات ویژه ای دارد، می توان زیر پرچم ایشان قرار گرفت و برای زیر سئوال بردن انتخابات پیش رو زمینه سازی کرد".

به نظر می رسد که اشاره آقای شریعتمداری به بعضی دیدارها و موضع گیری های اخیر آقای هاشمی رفسنجانی در مورد انتخابات بوده است.

حسین مظفر، رئیس ستاد انتخاباتی ائتلاف سه گانه اصولگرایان (قالیباف، ولایتی و حداد عادل) هم در مورد این موضع گیری ها انتقاداتی کرده است که در روزنامه رسالت کلیک بازتاب یافته.

به نوشته رسالت، آقای مظفر با اشاره به تأکید اخیر آقای هاشمی رفسنجانی بر ضرورت برگزاری انتخابات "با معیارهای بین المللی" گفته است: "بنده نمی دانم که آقای هاشمی این حرف را به چه منظوری بیان کرده است، اما طرح عناوینی مانند انتخابات آزاد و انتخابات با معیارهای بین المللی زمینه هایی را برای بدخواهان فراهم می کند که دندان طمع خود را روی مصالح کشور ما بگشایند".

ائتلاف سه گانه اصولگرایان

گذشته از اظهارنظر رئیس ستاد انتخاباتی ائتلاف سه گانه اصولگرایان، نام این ائتلاف به دلیلی دیگر هم در روزنامه های امروز مطرح شده است.

روزنامه قانون کلیک نوشته که این ائتلاف، متشکل از علی اکبر ولایتی، غلامعلی حداد عادل و محمد باقر قالیباف اخیرا دچار اختلافاتی شده است.

قانون

صفحه اول روزنامه قانون

به نوشته این روزنامه، در روزهای اخیر گفته شده بود که آقای ولایتی از کناره گیری آقای حداد عادل به نفع خودش خبر داده است، اما انتشار این شایعه باعث ناخرسندی آقای حداد عادل شده است.

او خبر کناره گیری خود را به شدت تکذیب کرده و گفته است که تصمیم گیری در مورد نامزد نهایی ائتلاف در آینده انجام خواهد شد.

قانون نوشته است که از طرف دیگر، یکی از سخنرانان جلسه دیدار آقای قالیباف با گروهی از نمایندگان پیشین مجلس از قول آقای حداد عادل گفته است که "آقای قالیباف در حد و اندازه یک معاون اول خوب هستند".

به نوشته این روزنامه، آقای قالیباف در پاسخ گفته است: "باید دید کسی که این حرف را زده، خودش اساسا در حد ریاست جمهوری هست یا نه".

تیتر این گزارش در روزنامه قانون همراه با عکس سه عضو ائتلاف در پیشانی صفحه اول این شماره روزنامه جای گرفته و حدود یک سوم نیم تای اول آن را پر کرده است.

اقتصاد

روزنامه اطلاعات کلیک تیتر اول خود را به موضوع افزایش وام خرید و ساخت مسکن اختصاص داده و چند روزنامه دیگر هم به موضوع مسکن پرداخته اند.

از جمله روزنامه دنیای اقتصاد در کلیک مطلبی به قلم فرید قدیری نوشته است که افزایش تقاضا در بازار مسکن در تهران همزمان با خودداری مالکان آپارتمان های تازه ساز از فروش، قیمت ها را "به شکل حبابی" بالا برده است.

به نوشته این روزنامه، "در مناطقی از تهران که تابستان امسال میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی نوساز در مرز ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نوسان بود، در هفته های اخیر این عدد به مرز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نزدیک شده است".

نویسنده مقاله از قول کارشناسان مسکن نوشته است که مشکل اصلی در حال حاضر ساخت مسکن نیست، بلکه وجود خانه های خالی ای است که صاحبان آنها حاضر به فروش نیستند.

دنیای اقتصاد از قول علی نیکزاد، وزیر راه، مسکن و شهرسازی ایران هشدار داده است که "اگر برخی بخواهند بازار مسکن را به هم بریزند، حتما بدانند که ما از ابزار قانونی مثل مالیات بر خانه های خالی از سکنه و مالیات بر معاملات مکرر استفاده خواهیم کرد".

خبر خوب!

کلیک همشهری در تیتر اول خود نوشته است: "تهران نفس تازه کرد".

به نوشته این روزنامه، وزش باد در روز چهارشنبه باعث شد که پایتخت ایران برای دومین بار در سال ۱۳۹۱ "هوای پاک" را تجربه کند.

هوای تهران در هفته ها و ماه های اخیر به دلیل آلودگی زیاد ناشی از وارونگی هوا، آلودگی ناشی از سوخت غیر استاندارد و ذرات معلق بارها در وضعیت اضطرار قرار گرفت.

مقامات ایران در مواردی مجبور شدند برای کاستن از آلاینده ها از تدابیر ویژه ترافیکی استفاده کنند.

مدارس تهران و چند شهر بزرگ ایران هم در ماه های اخیر چند بار به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.