قانون استرداد مجرم میان ایران و بلاروس اجرایی شد

به روز شده:  11:48 گرينويچ - چهارشنبه 30 ژانويه 2013 - 11 بهمن 1391

الکساندر لوکاشنکو و محمود احمدی نژاد روسای جمهوری بلاروس و ایران

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، قانون استرداد مجرم میان ایران و بلاروس را ابلاغ کرده و به این ترتیب امکان استرداد مجرمان دو کشور فراهم شده است.

بر اساس موافقت‌نامه ای که پیشتر دولت های دو کشور امضا و به تصویب مجالس خود رسانده‌اند، هر یک از طرف‌ها متعهد شده اند اشخاصی را که از طرف مقام های صلاحیتدار طرف درخواست کننده متهم یا محکوم شده اند، به یکدیگر مسترد کنند.

قوه قضائیه ایران و دادستانی بلاروس مرجع صلاحیتدار در این قانون هستند.

این قانون شامل حال افرادی هم خواهد شد که پیش از این توافقنامه متهم یا محکوم شده اند.

در صورتی که جرمی از سوی اتباع دو کشور در کشور دیگری غیر از ایران و بلاروس واقع شده باشد اما یکی از این دو کشور بر اساس تابعیت متهم یا مجرم، از سوی کشور ثالث صلاحیت رسیدگی داشته باشد، در صورت درخواست، موظف به استرداد او به زادگاهش خواهد بود.

از شمار ایرانیان مقیم بلاروس و اتباع بلاروس مقیم ایران گزارش رسمی در دست نیست اما در سال های اخیر، بلاروس برای ادامه تحصیل، مقصد برخی از دانشجویان ایرانی بوده است.

از میان کشورهای اروپایی، ایران روابط نزدیکی با بلاروس دارد.

ایران در یک ماه اخیر به جز بلاروس، قانون استرداد مجرم با عراق را هم اجرایی کرده است.

وزارت امور خارجه ایران سال گذشته خورشیدی اعلام کرده بود که موفق شده ۷۰۰ نفر از ایرانیان زندانی در خارج از این کشور را به ایران بازگرداند.

بر اساس گزارش منابع رسمی در ایران، عمده زندانیان ایرانی که تاکنون با استفاده از این قرارداد به ایران بازگردانده شده اند، محکومان دادگاه های خارج از کشور در ارتباط با مواد مخدر بوده‌اند.

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران سال گذشته با اعلام خبر استرداد ۷۰۰ زندانی به ایران، از شهروندان ایرانی خواسته بود برای جلوگیری از چنین مسائلی، قوانین بین‌المللی و مقررات محل اقامت خود را در خارج از کشور رعایت کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.