حسن حبیبی درگذشت

به روز شده:  13:00 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391

آقای حبیبی به جز چند سال اخیر سمت‌های مهمی در دولت های بعد از انقلاب داشت

حسن حبیبی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و معاون اول رئیس جمهوری در دولت‌های اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، روز پنجشنبه، ۱۲ بهمن (۳۱ ژانویه) در سن ۷۶ سالگی بر اثر بیماری در تهران درگذشت.

آقای حبیبی که ریاست بنیاد ایران شناسی را نیز به عهده داشت، سال‌ها مبتلا به بیماری بود.

آقای حبیبی در دوران فعالیت دولتی در جمهوری اسلامی، وزیر فرهنگ و آموزش عالی در دولت موقت مهدی بازرگان و پس از آن وزیر دادگستری در دولت میرحسین موسوی و معاون اولی اکبر هاشمی رفسنجانی و دولت اول سیدمحمد خاتمی در ایران را برعهده داشت.

او همچنین از جمله حقوق‌دانانی بود که پس از انقلاب اسلامی، در تهیه پیش‌نویس متن قانون اساسی با استفاده از قوانین اساسی سایر کشورها مشارکت داشت.

روز پنجشنبه، احمد دانیالی، قائم مقام بنیاد ایران شناسی، به خبرگزاری ایسنا گفت: "مرحوم دکتر حبیبی، دیشب دچار ایست قلبی شد که او را به بیمارستان شهید باهنر منتقل کردیم و گروه پزشکی این بیمارستان برای احیاء تلاش بسیار کردند اما متاسفانه این تلاش‌ها بی نتیجه ماند و وی در ساعت یک بامداد دعوت حق را لبیک گفت."

آقای دانیالی با اشاره به سابقه بیماری آقای حبیبی گفت: وی از چهار سال پیش به بیماری دیابت مبتلا بود و چند بار نیز دچار مشکل قلبی شد اما تحت درمان بود و به عنوان رئیس بنیاد ایران شناسی کار روزمره‌اش را در این بنیاد انجام می داد.

اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، رئیسان جمهوری سابق، محمدرضا عارف، معاون اول پیشین رئیس جمهوری، و حسن خمینی، نوه آیت الله روح الله خمینی، روز پنجشنبه برای ابراز تسلیت در خانه حسن حبیبی حضور یافتند.

همچنین، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری، علی لاریجانی، رئیس مجلس، و دیگر مقامات جمهوری اسلامی با صدور اطلاعیه هایی از درگذشت حسن حبیبی ابراز تاثر کرده‌اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.