احمدی مقدم: همین که نظام فتنه‌گران را مجازات نکرد باید شاکر باشند

به روز شده:  16:37 گرينويچ - پنج شنبه 31 ژانويه 2013 - 12 بهمن 1391
احمدی مقدم

فرمانده پلیس ایران پیشتر گفته بود که بازداشت خانگی آقایان موسوی و کروبی زیر نظر مستقیم آیت الله خامنه ای صورت گرفته است.

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به اینکه برخی به دنبال "تطهیر فتنه گران" هستند گفته است "همین که نظام، فتنه گران را مجازات نکرد باید شاکر باشند، نباید فضایی ایجاد شود که این افراد طلبکارانه وارد عرصه شوند و فتنه دیگری را رقم بزنند."

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس ایران، آقای احمدی مقدم گفته است که"برخی‌ها برای تطهیر فتنه گران تلاش می کنند ولی فتنه گران با برچسب زدن دروغ به نظام باعث کم رنگ شدن اعتماد عمومی و ریختن خون‌های زیادی شدند و این افراد قابل تطهیر نیستند."

مقامات جمهوری اسلامی، تظاهرات اعتراضی علیه نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را "فتنه"، معترضان را "فتنه گر" و شخصیت های معترض، به خصوص میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد این انتخابات را "سران فتنه" نام داده اند.

در هفته اخیر برخی از اصولگرایان از جمله حبیب‌الله عسگراولادی، از چهره‌های پرسابقه محافظه‌کاران سنتی، به دفعات با لحن نسبتا ملایمی تاکید کرده اند که آقایان موسوی و کروبی را از سران فتنه نمی‌دانند. مرتضی نبوی عضو دیگر مجمع تشیخص مصلحت نظام و مدیر مسئول روزنامه رسالت و عباس سلیمی نمین دیگر چهره های دیگر اصولگرایان هم نظرات مشابهی ابراز کرده‌اند.

آقای عسگراولادی که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، با اشاره به این که قصد ندارد آقایان موسوی و کروبی را تبرئه یا تطهیر کند گفته "موسوی رئیس ما بوده و فتنه‌ساز نیست اما باید هر دو (موسوی و کروبی) از فتنه تبری بجویند."

در جریان اعتراضات خیابانی سال ٨٨ و همچنین تظاهرات ٢٥ بهمن ٨٩ شعارهای تندی علیه آیت الله خامنه ای سر داده شد که در فضای سیاسی ایران کم‌سابقه بود. هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای خواهان برخورد شدید با "سران فتنه" بوده‌اند.

این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ پس از تظاهرات ٢٥ بهمن و در پی دعوت به تظاهرات حمایت از تحولات کشورهای عربی، مشهور به "بهار عربی"، در حصر خانگی قرار گرفتند و هنوز آزادی خود را باز نیافته‌اند.

اسماعیل احمدی مقدم پیش از این گفته بود که ب کلیک رخورد با آقایان موسوی و کروبی، از جمله بازداشت خانگی آنان، زیر نظر مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای صورت گرفته و افزوده بود که اگر ممانعت رهبر جمهوری اسلامی نبود، با این دو رهبر معترضان به نتیجه انتخابات برخورد شدیدتری می شد.

آقای احمدی مقدم می گوید که "در آستانه انتخابات، دشمن با اعمال فشارهای اقتصادی علیه ایران درصدد مخدوش کردن امنیت است، در حالیکه امسال، امن‌ترین سال تاریخ کشور را پشت سر گذاشته ایم."

به گفته فرمانده نیروی انتظامی، "دشمنان برای ایجاد ناامنی در آستانه انتخابات تلاش می‌کنند اما به کوری چشم آنان با هوشیاری مسوولان، نیروهای امنیتی و مسلح، نهادهای مسوول و مردم، راه به جایی نخواهند برد و انتخابات در فضای امن برگزار خواهد شد."

قرار است یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برای انتخاب جانشین محمود احمدی نژاد روز ۲۴ خرداد سال آینده برگزار شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.